Oltchim Ramnicu Valcea s-a intors cu doar un egal din primul meci al grupelor semifinale ale Ligii Campionilor, din deplasarea de la Nurnberg. Valcencele au inceput poticnit, conducand pentru prima oara in minutul 18, cand Ramona Maier a inscris pentru 9-8, iar la pauza scorul a fost egal 15-15.

Dupa reluare, campioana Romaniei s-a dezlantuit si s-a distantat rapid la patru goluri. In minutul 39, Ionela Galca marca pentru 20-16. Diferenta s-a mentinut pana in ultimele 10 minute cand echipa antrenata de romanul Herbert Muller a avut o tresarire de orgoliu, reusind sa egaleze la 24, si apoi chiar sa conduca cu 26-25.

Finalul parea sa apartina fetelor lui Tadici. Meirosu a inscris de doua ori, aducand din nou pe Oltchim in avantaj, insa dupa doua minute in care ambele echipe au ratat pe rand, Anya Rosler aduce egalarea in ultimele doua secunde ale intalnirii: 28-28.

In prima faza a grupelor, Oltchim a castigat toate cele sase partide din serie. Din grupa semifinala A mai fac parte Lada Togliatti (Rusia) si Gyor (Ungaria). Urmatorul meci al galacticelor este programat pe 15 februarie, la Valcea, contra rusoaicelor de la Lada.