Nationala de handbal masculin a Danemarcei a castigat Campionatul European chiar la prima finala jucata. Nordicii au invins in lupta pentru aur campioana olimpica, Croatia, cu 24-20, in meciul disputat la Lillehammer, in Norvegia, gazda turneului final. Acesta este primul titlu obtinut de Danemarca intr-o competitie majora, dupa o medalie de argint obtinuta in 1967 la Campionatul Mondial, si trei medalii de bronz la competitiile continentale.

Impinsi de la spate de galagiosii suporteri veniti in numar mare in Norvegia, danezii, din randul carora au stralucit Lasse Boesen si Lars Christiansen (ambii autori a cate sapte goluri), au luat conducerea inca de la start, intrand la pauza cu un avantaj de trei goluri (13-10). Jocul a curs la fel si dupa pauza, Danemarca avand si sase goluri avans. Pentru croati, doar vedeta Ivano Balic s-a ridicat la inaltimea meciului, si astfel reprezentativa din Balcani, aflata de asemenea la prima prezenta in finala, s-a inclinat logic in fata adversarilor.

Locul trei in Norvegia a fost ocupat de Franta, fosta detinatoare a trofeului, care a zdrobit in finala mica pe Germania, campioana mondiala, scor 36-26.