Nationala feminina de handbal a Romaniei a invins echipa Austriei cu scorul de 36-25 (18-11), miercuri, in Sala Sporturilor Traian din Ramnicu Valcea, in primul sau meci din Grupa a 4-a a preliminariilor Campionatului European din 2018, informeaza Agerpres.

Cristina Neagu, liderul RomanieiFoto: ehf - Marius Ionescu

Tricolorele au debutat cu dreptul in aceasta campanie de calificare, obtinand o victorie clara, fara emotii. Primul sfert de ora a fost echilibrat, dar apoi au urmat trei goluri consecutive si desprinderea la 8-5 (16), pentru ca la pauza diferenta sa fie de sapte goluri, 18-11. In ultimul sfert de ora al confruntarii diferenta de pe tabela a crescut in favoarea echipei antrenate de spaniolul Ambros Martin fiind de 13 goluri, 34-21. In final, Romania s-a impus cu 36-25.

In iunie, Romania a invins Austria in ambele manse ale play-off-ului pentru Campionatul Mondial 2017, 34-29 acasa si cu 33-24 in deplasare.

Duminica, la Luso (17,00, ora Romaniei), tricolorele vor infrunta Portugalia. Din grupa mai face parte echipa Rusiei, primele doua clasate urmand sa se califice la turneul final.

Au evoluat echipele:

Romania: Denisa Dedu, Yuliya Dumanska - Aneta Udristioiu (1 gol), Melinda Geiger (5), Cristina Neagu (5), Andreea Pricopi, Gabriela Perianu (4), Cristina Laslo (1), Ana Maria Popa, Valentina Ardean-Elisei (5), Cristina Florianu (6), Crina Pintea (1), Andrada Cynthia Tomescu (2), Madalina Zamfirescu (1), Laura Chiper (4), Ana Maria Dragut (1). Selectioner: Ambrosio Jose Martin Cedres.

Austria: Petra Blazek - Beate Scheffknecht (2), Sonja Frey (8), Johanna Schindler, Kristina Logvin (1), Miriam Schaupp, Nina Neidhart, Mirela Dedic (4), Patricia Kovacs (7), Romana Gerisch (2), Josefine Huber (1), Claudia Wess, Ines Ivancok. Selectioner: Herbert Muller.

Au arbitrat spaniolii Javier Alvarez Mata si Yon Bustamante Lopez, iar delegat EHF a fost lituanianul Tadas Jansonas.