Dupa ce la inceputul anului s-au duelat in finala de la Australian Open (acolo unde elvetianul si-a trecut in palmares titlul de Grand Slam cu numarul 18), Roger Federer si Rafael Nadal se vor intalni in optimile de la Indian Wells, turneu din categoria Masters. Va fi "Fedal-ul" cu numarul 36.

Roger Federer, la Indian WellsFoto: bnpparibasopen.com

* Meciul va avea loc joi dimineata, nu inainte de ora 02:20 (ora Romaniei). Disputa va putea fi urmarita in direct pe Digisport 2 si Dolcesport.

Marti seara, Nadal a avut parte de inca un meci spectaculos impotriva prietenului Fernando Verdasco, fostul lider mondial castigand in doua seturi, scor 6-3, 7-5. A fost cea de-a 16-a victorie a lui Rafa in fata lui Nando.

Cu Nadal asteptandu-l in sferturi, Federer nu putea strica bucuria impatimitilor de tenis de a vedea inca un "Fedal". Elvetianul nu a avut un meci usor impotriva lui Steve Johnson, americanul cedand doar in tie-break: 7-6(3), 7-6(4).

Tragerea la sorti incredibila de pe partea inferioara de tablou de la Indian Wells ne va oferi finala de la Australian Open inca din optimile competitiei californiene. Va fi disputa cu numarul 36 dintre cei doi jucatori care au scris istorie in tenisul ultimilor 20 de ani...

Invingatorul acestei partide de cinci stele poate avea ocazia de a da peste Novak Djokovic in sferturi.