Fara Cristina Neagu si Paula Ungureanu (menajate dupa un turneu final obositor), Romania a castigat dramatic meciul cu Germania, disputa care a fost una de clasament (s-a jucat la Goteborg). Fetele lui Ambros Martin au incheiat CE din Suedia pe locul 5, dupa ce au trecut de nemtoaice cu 23-22 - succesul a venit la ultima faza, una in care Cristina Zamfir (eroina noastra) si Clara Woltering au suferit doua accidentari urate...

Martin Ambros, dand indicatii tacticeFoto: ehf - Marius Ionescu

Partida pentru locurile 5-6 a fost una echilibrata, cu doua echipe care s-au aparat bine, dar care au avut carente mari in ofensiva. La pauza a fost 11-11, iar totul s-a decis la ultima faza.

Condusa cu 22-21, Romania a egalat prin Cristina Laslo (minutul 59 si 23 de secunde), insa ultimul atac avea sa fie al Germaniei. Tricolorele au interceptat mingea, iar Cristina Zamfir a plecat pe contraatac si a inscris (minutul 59, secunda 59).

Ce a urmat este insa greu de povestit: lansata intr-o saritura lunga, Cristina s-a lovit deClara Woltering, iar apoi de bara portii. Cele doua jucatoare au ramas intinse pe teren, spre ingrijorarea coechipierelor. Dupa mai multe momente de panica, Zamfir s-a ridicat ajutata de mai multe persoane, in timp ce Clara a parasit arena pe targa.

Momentul in care cele doua jucatoare se accidenteaza:

Sursa foto: captura TVR HD

Marcatoarele Romaniei: Zamfir 6 goluri, Chiper 3, Laslo 3, Udristoiu 3, Szucs 2, Pintea 2, Geiger 1, Iuganu 1, Zamfirescu 1, Chintoan 1, iar pentru Germania s-a remarcat Huber, cu 5 reusite.

Romania - Danemarca 17-21

Ce a facut Romania de-a lungul timpului in istoria participarilor la Campionatul European:

1994 - Tara Gazda: Germania - Romania, locul 10

1996 - Tara Gazda: Danemarca - Romania, locul 5

1998 - Tara Gazda: Olanda - Romania, locul 11

2000 - Tara Gazda: Romania - Romania, locul 4

2002 - Tara Gazda: Danemarca - Romania, locul 7

2004 - Tara Gazda: Ungaria - Romania, locul 7

2008 - Tara Gazda: Macedonia - Romania, locul 5

2010 - Tara Gazda: Danemarca/Norvegia - Romania, medalie de bronz