Martin Ambros, dupa victoria cu Ungaria: "Sa nu ne entuziasmam, nu am facut nimic daca nu castigam cu Cehia, apoi cu Danemarca"

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2016, 9:52 Sport | Teamball

Martin Ambros, selectionerul Romaniei
Foto: frh.ro
Romania a debutat perfect in Grupa II Principala a CE de handbal din Suedia, tricolorele invingand categoric Ungaria cu 29-21. Selectionerul Martin Ambros indeamna la cumpatare: "Sa nu ne entuziasmam, nu am facut nimic daca nu castigam cu Cehia, apoi cu Danemarca".

Rezultatele zilei in Grupa II Principala:

Cehia - Rusia 24-26
Ungaria - Romania 21-29
Danemarca - Norvegia 20-22.

Meciurile Romaniei din Grupa II Principala:

Romania vs Ungaria: 29-21

Romania vs Cehia: 13 decembrie, ora 17:15
Romania vs Danemarca: 14 decembrie, ora 19:30

Clasament:

1 Norvegia 6 puncte
2 Romania 4 (72:61)
3 Danemarca 4 (76:70)
4 Cehia 2 (80:81)
5 Rusia 2 (64-69)
6 Ungaria 0

* Primele doua clasate se vor califica in semifinalele Campionatului European de handbal feminin din Suedia.

Declaratiile au fost facute intr-un interviu pentru trimisul gsp in Suedia.

Despre ce viata va avea in Ungaria

"Voi avea aceeasi viata. Am stiut ca voi fi intr-o astfel de situatie cand am acceptat postul in Romania. Sunt satisfacut acolo (n.r. in Ungaria), iubesc totul, imi iubesc jucatoarele. Am fost, de asemenea, la nationala Ungariei, iar pentru mine aceasta fericire, de dupa victorie, nu este  intreaga. Lumea poate sa creada ce vrea, eu o voi respecta!" - Martin Ambros.

Despre faptul ca le cunoaste bine pe unguroaice

"Am luat goluri pe actiuni despre care vorbisem inainte, ni s-a mai intamplat si in meciul cu Norvegia. Jucatoarele au calitate si nu e de ajuns sa le stii, sa le privesti, pana la urma e vorba despre a fi o echipa, de a fi impreuna, sa ne aparam dur si in forta, sa profitam de punctele slabe" - Martin Ambros.

Despre evolutia in crestere a Romaniei


"Sa nu ne entuziasmam! Usor! Usor! Vine Cehia! Nu am facut nimic daca nu castigam cu Cehia, apoi cu Danemarca. Fetele nu trebuie sa aiba acum capul in nori" - Martin Ambros.

Cristina Neagu, antrenorul secund din teren

"Da, da. Ea stie de ce are nevoie, echipa ii da acest lucru, e important ca celelalte din echipa sa aiba niste roluri prestabilite stiind ca ea il are pe cel principal, iar asta functioneaza de minune" - Martin Ambros.

Nu a avut vreun obiectiv la CE din Suedia


"Adevarul e ca nu aveam obiectiv decat sa punem o baza. Si cred ca suntem aproape de ce ne-am propus. Lucrurile merg bine. Suntem aici si trebuie sa continuam la fel ca pana acum" - Martin Ambros.

Despre cuvintele in spaniola pe care le mai "scapa" la time-out-uri


"(zambeste) E curios, aproape toate inteleg spaniola, cand am o problema cu engleza, vorbesc in spaniola si ele ma inteleg mai bine" - Martin Ambros.


Citeste mai multe despre   





















4567 vizualizari

  • -15 (17 voturi)    
    echipa Romaniei este una slaba,foarte slaba (Luni, 12 decembrie 2016, 10:13)

    Ghita2016 [utilizator]

    Nu avem nici o sansa in fata cehoaicelor si a danezelor daca continuam sa jucam atat de slab. Meciul cu Ungaria a fost un meci plin de greseli in care am castigat datorita faptului ca am gresit mai putin!!!!Este aceasi situatie ca si in cazul lui Halep.Castigam pentru ca gresim mai putin!!! Dar vin cehoaicele si danezele care joaca foarte bine si gresesc tot mai putin.Nu cred ca avem sanse sa ne clasam ,macar pe un loc 3 in aceasta grupa.unde mai punem ca rusoaicele s-au trezit si ele ca sunt la un campionat european.Este cel mai slab Campionat european in care jumatate dintre echipe nu ar avea ce cauta,pe acolo ,in frunte cu ale noastre.
    • +6 (6 voturi)    
      Aoleu! (Luni, 12 decembrie 2016, 11:29)

      Chitcaila [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      Negru trebuie să fii în gură, neamule!
    • +6 (6 voturi)    
      Stai Ghita linistit... (Luni, 12 decembrie 2016, 12:05)

      IoPaNet [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      A iesit PSD-ul, ai scapat de Soros, de ce te mai agiti?
    • 0 (0 voturi)    
      da (Luni, 12 decembrie 2016, 18:10)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      cu de-astia ca tine suntem in groapa cu "maroniu"
      Si tot fuduli suntem si acolo
  • -18 (18 voturi)    
    cum sa spui asemenea enormitati..... (Luni, 12 decembrie 2016, 10:16)

    Ghita2016 [utilizator]

    Deci D-l Martin Ambros(cine o mai fi si asta???) spune ca Romania s-a dus fara vreun obiectiv serios,la acest Campionat......e nebun,e dement???Pai noi plecam la acest Campionat dintr-o postura de foste campioane!!!!Cat de dement sa fii ca antrenor sa spui asemenea tampenii,cum ca ne ducem fara nici un obiectiv???Rusine sa-ti fie D-le Ambros si fetelor din echipa ca ganditi ca niste slugi retrograde.Rusine!
    • +2 (2 voturi)    
      well (Luni, 12 decembrie 2016, 18:04)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui Ghita2016

      daca nu stii cine e asta hai sa iti explic:
      a castigat cu Gyor orice se poate castiga iar cu Itxaco care era o echipa de mana a doua a ajuns pana in finala (2011).
      A preluat o natioanla in degringolada cu multe jucatoare ce trebuiesc inlocuite si a facut inlocuiri corecte si cu cap si a in cateva saptamani a facut o nationala care merge din ce in ce mai bine (romania).
      Fara asta nu ieseam din grupa.
      Problema ca peste tot sunt de-astia ca tine care se baga fara sa intelega nimic doar sa dea din gura.
  • +7 (7 voturi)    
    ruataciosul (Luni, 12 decembrie 2016, 11:22)

    president [utilizator]

    Mai Ghita, tu esti TADICI !
  • +8 (8 voturi)    
    Sincer (Luni, 12 decembrie 2016, 11:55)

    mithrill [utilizator]

    Mie chiar imi place acest spaniol. A reusit cumva sa le faca pe fete sa aiba incredere in ele, stapaneste al naibii de bine finalurile de meciuri si reuseste sa le puna in valoare cam pe toate. Ce mai poti dori de la un antrenor? Na, acum are si cateva rezultate. Basca e spaniol, latin adicatelea, mai aproape de sufletul nostru decat precedentul antrenor.
    Pentru o echipa in formare mi se pare firesc sa n-aiba presiunea unui obiectiv. Avem ceva sanse sa prindem semifinalele, dar sa fim seriosi, nu sunt chiar cele mai bune. Apoi, daca ajungem cumva acolo, o sa se joace fiecare meci cat de bine o sa se poata. Omul e un reper, e un antrenor foarte bun si cumva federatia a izbandit sa-l aduca la echipa. Felicitari, dl. Dedu :)
    • +1 (1 vot)    
      dap (Luni, 12 decembrie 2016, 18:06)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui mithrill

      o numire incredibil de insiprata
      numiri rapide de jucatoare, cam toate inspirate si echipa desi e schimbata total joaca din ce in ce mai bine
  • 0 (0 voturi)    
    corect (Luni, 12 decembrie 2016, 18:09)

    Adrian_1234 [utilizator]

    Da domnule Ambros dar cum o sa descoperiti (daca nu stiti), noi Romanii suntem de kko.
    Nu conteaza ce faceti ca noi nu vedem si nu judecam ce se intampla. Noi ne uitam la rezultate si le comentam la colt de strada scuipand seminte asa cum ne da pe noi mai bine. Daca castigati o sa zicem ca nu ati facut nimic ca oricum castiga echipa. Daca pierdeti, sunteti un prost.
    Asa facem noi in orice, nu numai in handbal.