Nationala de rugby a Romaniei a invins, sambata seara, reprezentativa Uruguay cu scorul de 36-10 (22-3), intr-un meci-test, ultimul din acest an, care a avut loc pe Stadionul national ''Arcul de Triumf'' din Capitala, informeaza Agerpres.

Nationala de rugby a RomanieiFoto: frr.ro

Desi se anticipa ca partida va fi una usoara pentru tricolori in comparatie cu precedentele infruntari din aceasta luna, contra SUA si Canada, nu a fost deloc asa, elevii lui Lynn Howells lovindu-se de un adversar foarte bine organizat si disciplinat, in special in defensiva.

Scorul a fost deschis abia in minutul 18, cand Florin Vlaicu a transformat o lovitura de penalitate, dupa un inceput de meci ezitant al ambelor formatii.

Primul eseu al romanilor a fost reusit de Stephen Shennan, in minutul 32, Vlaicu ratand transformarea acestuia, insa oaspetii au redus din diferenta patru minute mai tarziu, prin Felipe Berchesi, care a concretizat, la randul sau, o lovitura de penalitate.

Tricolorii s-au dezlantuit in ultimele 5 minute ale primei reprize, Stephen Shennan si Johan Van Heerden marcand alte doua eseuri, ambele transformate de Vlaicu, la pauza tabela de marcaj indicand 22-3 pentru nationala antrenata de Howells.

Partea a doua a intalnirii nu a fost mult diferita de prima, atacurile succesive ale ''stejarilor'' nefiind duse pana la capat si concretizate in puncte.

In minutul 56, Florin Surugiu a reusit cel de-al patrulea eseu al nationalei, transformat de Vlaicu, dupa ce oaspetii au ramas temporar in inferioritate numerica, Manuel Blengio vazand un cartonas galben.

La randul sau, Van Heerden a izbutit un alt eseu, in minutul 65, neacordat de ''centralul'' partidei, pentru ca in minutul 74, uruguayenii sa marcheze singura lor încercare, prin Guillermo Lijtenstein, transformata de Berchesi, pe fondul unei superioritati numerice, in conditiile in care Tangimana Fonovai a luat si el un ''galben'' dupa un placaj periculos.

Tabela de marcaj a fost insa inchisa de romani, prin eseul lui Catalin Fercu, transformat de Vlaicu, scorul final fiind de 36-10.

Romania isi atinge astfel obiectivul propus, de castigare a celor trei partide-test ale toamnei (23-10 cu SUA, 21-16 cu Canada si 36-10 cu Uruguay), si va incepe, din februarie, meciurile de calificare pentru Cupa Mondiala din 2019.

Au evoluat echipele:

Romania: 1. Mihaita Lazar (Castres Olympique), 2. Andrei Radoi (Timisoara Saracens), 3. Alexandru Tarus (Beziers), 4. Johan Van Heerden (Stiinta Baia Mare), 5. Valentin Poparlan (Timisoara Saracens), 6. Viorel Lucaci (CSA Steaua), 7. Stelian Burcea (capitan; Timisoara Saracens), 8. Andrei Gorcioaia (Valence d'Agen), 9. Florin Surugiu (Steaua), 10. Florin Vlaicu (Steaua), 11. Stephen Shennan (Timisoara Saracens) 12. Vladut Popa (Timisoara Saracens), 13. Jack Umaga (Timisoara Saracens), 14. Tangimana Fonovai (Timisoara Saracens), 15. Catalin Fercu (Timisoara Saracens).

Rezerve: 16. Ionel Badiu (Carcassonne), 17. Eugen Capatana (Timisoara Saracens), 18. Alexandru Gordas (CSA Steaua), 19. Ionut Muresan (Timisoara Saracens), 20. Cristian Chirica (Stiinta Baia Mare), 21. Alexandru tigla (Stiinta Baia Mare), 22. Ionut Dumitru (CSA Steaua), 23. Paula Kinikinilau (Timisoara Saracens).

Uruguay: 1. Ignacio Secco, 2. Carlos Arboleya, 3. Mario Sagario (capitan), 4. Franco Lamanna, 5. Diego Ayala, 6. Joaquin Dell'Acqua, 7. Santiago Hernandez, 8. Gonzalo Soto, 9. Agustin Ormaechea, 10. Felipe Berchesi, 11. Santiago Arata, 12 Nicolas Freitas, 13. Santiago Gibernau, 14. Mauro Daverio, 15. Manuel Blengio.

Rezerve: 16. Facundo Gattas, 17. Francisco Jimenez, 18. Mateo Sanguinetti, 19. Diego Magno, 20. Marcos Chamian, 21. Guillermo Lijtenstein, 22. Juan Manuel Cat, 23. Andreas Rocco.