HC Dunarea Braila a fost eliminata din Cupa EHF la handbal feminin de formatia norvegiana Byasen Trondheim, care s-a impus cu scorul de 34-23 (17-10), duminica, la Stjordal, in mansa a doua din turul al treilea preliminar al competitiei, scrie Agerpres.

Costica BuceschiFoto: hcdunareabraila.ro

Echipa antrenata de Costica Buceschi se impusese in prima mansa la limita, cu scorul de 25-24.

Meciul a fost echilibrat in prima sa parte, dar balanta a inclinat in min. 11, la scorul de 5-5, cand gazdele au marcat patru goluri consecutive, pentru 9-5 (15). Byasen a avut cinci goluri avans, 12-7 (20), dar apoi Dunarea a redus diferenta la trei lungimi, 12-9 (22), insa echipa scandinava a intrat la pauza cu un avantaj de sapte goluri, 17-10. Diferenta a crescut constant dupa pauza, Byasen castigand cu 34-23.

Pentru Byasen au marcat Maren Aardahl 2 goluri, Emilie Hegh Arntzen 7, Kristin Venn 3, Teodora Tomac 1, Silje Waade 3, Ida Alstad 3, Jenny Groetan 7, Marit Roesberg Jacobsen 4, Ida Marie Nagelhus Hernes 2, Maria Hjertner 2.

Golurile echipei brailene Aneta Udristioiu 3 goluri, Cristina Gheorghe 1, Gabriela Perianu 7, Timea Tatar 2, Madalina Zamfirescu 2, Bianca Tiron 5, Alexandra Orsivschi 1, Natasa Krnic 2.

Au arbitrat germanii Hanspeter Brodbeck si Simon Reich, delegat EHF fiind lituanianul Tadas Jansonas.