Dupa ce a pierdut in meciul tur (24-27), CSM Bucuresti, detinatoarea Ligii Campionilor la handbal feminin, nu a reusit sa isi ia revansa in fata formatiei Gyor ETO, fiind invinsa cu scorul de 33-25 (11-13), in cea de-a patra partida din grupa C a competitiei. CSM Bucuresti este la treia infrangere consecutiva in Liga Campionilor.

CSM Bucuresti Foto: csmbucuresti.ro

Marcatoarele echipei CSM Bucuresti au fost Niombla 7 goluri, Mehmedovici 6, Martin 3, Gullden 2, Ayglon 2, Bradeanu 2, Torstensson 2, Lobach 1, iar pentru Gyor, care este antrenata de selectionerul Romaniei, Martin Ambros, s-au remarcat Mork 11 si Borch 5 reusite.

Potrivit News.ro, din lotul campioanei Ungariei a absentat pivotul Heidi Loke, ea anuntand clubul chiar vineri ca este insarcinata, astfel ca a intrerupt contractul cu Gyor in acest sezon.

In urma infrangerii, CSM ramane tot cu 2 puncte, acumulate din singura victorie de pana acum, 24-21 (12-10) cu Rostov Don. Celelalte doua rezultate inregistrate au fost 21-24 (10-9) cu FC Midtjylland (FCM) si 24-27 (13-9) cu Gyor.

Cealalta partida din etapa a IV-a a grupei C, intre FC Midtjylland si Rostov Don va avea loc duminica.

Cu 8 puncte acumulate deja in patru partide, Gyor ETO este calificata in faza grupelor principale.

Urmatoarele partide ale grupei C sunt programate astfel: Rostov - CSM Bucuresti (11 noiembrie), FC Midtjylland - Gyor (12 noiembrie), Gyor - Rostov (19 noiembrie) si CSM Bucuresti - FC Midtjylland (20 noiembrie).

1. Gyor 8 puncte

2. Rostov 2

3. CSM Bucuresti 2

4. Midtjylland 2

Primele trei clasate in fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica in grupele principale, in care se va juca pentru sferturile de finala, iar ulterior pentru Turneul Final Four de la Budapesta, programat in 6-7 mai 2017.

In 8 mai, CSM s-a impus, la Budapesta, in finala Ligii Campionilor, in fata formatiei Gyor ETO, dupa prelungiri si aruncari de la 7 metri, cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22, 25-25).