Intr-o reeditare a finalei Ligii Campionilor din sezonul trecut, CSM Bucuresti, detinatoarea trofeului, a fost invinsa, vineri, pe teren propriu, de formatia ungara Gyori Audi ETO KC, cu scorul de 27-24 (9-13), in al treilea meci din grupa C a competitiei.

Jakob Vestergaard, antrenor CSM BucurestiFoto: csmbucuresti.ro

Potrivit Agerpres, CSMB a facut o prima repriza excelenta si a avut la pauza un avantaj de patru goluri, 13-9, care in debutul partii secunde a crescut la cinci, 14-9 (32). Din pacate, din acel moment jocul campioanei Romaniei s-a rupt, au urmat atacuri ratate lamentabil, goluri incasate din cealalta jumatate de teren, iar in minutul 40 a survenit egalarea, 16-16. Echipa oaspete a preluat apoi conducerea, 16-17 (42), si s-a desprins pe tabela, 18-21 (47), dupa trei goluri consecutive.

CSMB a reusit sa se apropie la un singur gol, 24-25 (58), dar cateva erori au decis soarta partidei, castigata cu 27-24 de oaspete.

Marcatoarele formatiei CSM Bucuresti au fost Gullden 4 goluri, Torstensson 4, Ayglon 3, Lobach 3, Bradeanu 2, Martin 2, Manea 2, Varzaru 1, Niombla 1, Mehmedovici 1, Grubisici 1, iar pentru Gyor, antrenata chiar de selectionerul Romaniei, Martin Ambros, s-au remarcat Bodi 6, Amorim si Loke, cu cate 5 reusite.

La meci a asistat si fosta internationala Narcisa Lecusanu, secretar de stat in Ministerul Tineretului si Sportului si ambasador al EHF EURO 2016, competitie care va fi gazduita de Suedia in perioada 4-18 decembrie. Lecusanu are misiunea de a promova in tara noastra turneul final al Campionatului European.

In primele doua meciuri din grupa, CSM Bucuresti a invins echipa rusa Rostov Don, cu 24-21 (12-10), dupa care a pierdut in deplasare, cu danezele de la FC Midtjylland , scor 21-24 (10-9).

Urmatorul meci al formatiei CSM Bucuresti va avea loc pe 4 noiembrie,in deplasare, cu Gyor.

1. Gyor 6 puncte

2. CSM Bucuresti 2

3. Midtjylland 2 - 1 joc

4. Rostov 0 - 1 joc

Meciul dintre FC Midtjylland si Rostov Don se va disputa sambata.

Primele trei clasate in fiecare din cele patru grupe preliminare se vor califica in grupele principale, in care se va juca pentru sferturile de finala, iar ulterior pentru Turneul Final Four de la Budapesta, programat in 6-7 mai 2017.

In 8 mai, CSM s-a impus, la Budapesta, in finala Ligii Campionilor, in fata formatiei Gyor ETO, dupa prelungiri si aruncari de la 7 metri, cu scorul de 29-26 (13-12, 22-22, 25-25).