​JO 2016, handbal (f): Surpriza neplacuta - Romania, invinsa cu 23-19 de Angola

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 7 august 2016, 8:57 Sport | Teamball

Tomas Ryde, selectionerul Romaniei
Foto: frh.ro
Nationala de handbal feminin a Romaniei a fost invinsa, sambata noapte, de reprezentativa Angolei, cu scorul de 23-19 (11-9), in primul meci din grupa A, la Jocurile Olimpice de la Rio, informeaza News.ro. Meciul a avut loc in "Future Arena" din Rio de Janeiro.

Marcatoarele tricolore au fost:
Neagu 7 goluri, Chiper 5, Chintoan 2, Buceshi 1, Elisei-Ardean 1, Geiger 1, Bradeanu 1, Manea 1 gol, iar pentru Angola s-a remarcat Bernardo, cu 3 reusite.

Primul gol al Romaniei la Jocurile Olimpice a fost marcat de Cristina Neagu, in minutul 10, de la 7 metri.

Tricolorele nu au gasit antidot impotriva jocului pe cat de solid, pe atat de rapid al formatiei africane, cotata cu ultima sansa in grupa A si care a produs surpriza la Rio chiar din prima zi, invingand medaliata cu bronz de la CM din 2015.

S-au disputat pana acum in Grupa A:

Norvegia - Brazilia 28-31
Muntenegru - Spania 19-25
Romania - Angola 19-23.

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in sferturile de finala ale competitiei de la Rio de Janeiro.

Din Grupa A fac parte: Norvegia, Brazilia, Romania, Muntenegru, Spania si Angola.

Meciurile tricolorelor:
*Ora Romaniei

6 august/ Romania – Angola 19-23
8 august/ Romania - Brazilia (ora 22:40)
10 august/ Romania - Muntenegru (ora 17:30)
12 august/ Romania - Spania (ora 20:40)
15 august/ Romania - Norvegia (ora 22:40).

De-a lungul timpului, Romania a participat la trei editii ale Jocurilor Olimpice: 1976 (locul 4), 2000 (locul 7) si 2008 (locul 7).


Citeste mai multe despre   











Citeste pe Stirile ProTV

VIDEO USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, perla a coroanei Marinei americane, s-a stricat in Canalul Panama

USS Zumwalt, nava militara invizibila de ultima generatie, "perla a coroanei" Marinei americane, s-a stricat in canalul Panama, acolo unde se gasea in drum spre baza navala din San Diego, a anuntat Marina Statelor Unite.
4106 vizualizari
  • +3 (5 voturi)    
    comentariu (Duminică, 7 august 2016, 14:30)

    Adrian_1234 [utilizator]

    1. Romania a jucat apatic de parca asteptau sa isi dea alelalte gol singure. Mingii scapate, unele in picior, ceva de greu de crezut, parca era un antrenament de junioare dupa primele 3-4 jocuri din viata lor. Nu cred ca a fost vreuna care a jucat bine ieri
    2. Angola si-a jucat cartea si ce poate foarte bine si jos palaria. Au jucat pe forta asa cum pot si au meritat victoria
    3. Arbitrajul a fost infect. Aia nu sunt arbitrii. Tinand cont ca sunt in Brazilia puteau sa se duca la scoala din vecinatate si sa ia 2 profesori de sport. Si aia arbitrau mai bine. Aia nu stiu ce inseamna fault, pasi, semicerc. Nu au nici cele mai elementare notiuni. Cred ca li s-a zis ceva in repriza a doua si brusc s-au panicat si au mai dat angoleze afara dar a fost la intamplare rau. Faultui serioase inclusiv facute de romania nu au fost fluierate. Faulturi simple de joc au fost sanctionate cu 7m sau eliminare ... Pasi nu s-au fluierat nici un moment. A fost o angoleza care a facut vreo 6-7 numarati de mine ... pur si simplu asta nu s-a fluierat :)
    4. Daca nici dupa arbitrajul asta federatia romana nu zice nimic, atunci merita sa fie scalpati
  • +1 (3 voturi)    
    nu-i nimic (Duminică, 7 august 2016, 14:33)

    simur [utilizator]

    daca asta le ambitioneaza (ca data trecuta) va fi mai bine

    succes fetele, urmatoarea goal keeper adversa va fi mai usor de ocolit cu mingea :)
  • +1 (5 voturi)    
    Mai sunt sanse destule! (Duminică, 7 august 2016, 16:41)

    goguduru [utilizator]

    E posibil sa le mobilizeze f mult meciul de aseara.

    Artbitrajul a fost ok. Insa degaaba, daca s-au ratat cel putin 3 aruncari de la 7m si au avut si 2 eliminari de care n-am profitat.

    Portarita Angolei a fost criminala. Cand au aratat primele prim planuri nu-mi venea sa cred. O tipa de 100+Kg cu niste sani imensi care parea ca o sa aiba un atac de cord in curand.

    A aparat ZECI de suturi pe poarta si vreo 2 de 7m. Neagu injura cu gura pana la urechi de nervi. :D

    Hai fetele! Aveti sanse bune in continuare si sper sa va aduceti aminte cu un zambet de meciul asta, dupa ce luati medalie.
    • -1 (3 voturi)    
      :) (Duminică, 7 august 2016, 17:21)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

      Nu stiu cum ai vazut tu meciul dar ai observat coturile in gat primite de Geiger si Neagu ? Evident nesancionate.
      Ai vazut cate goluri a dat Angola din semicerc ? Eu am numarat cel putin 3
      Pasi nu s-au dat decat o data sau de doua ori. Practic regula asta nu a existat. Angola se plimba cu mingea in mana linistite.
      In ultimele minute romania a pus vreo doua piedici ceea ce e eliminare de 2 min ... nimic
      Mingi in picior au fost cu duiumul, cea mai funny fiind una din prima repriza unde era o angoleza pe jos si cand s-a aplecat nu mai tin minte cine de la romance sa ia mingea angoleza a luat minge au piciorul a adus-o langa mana si a dat pasa mai departe :)
      Cand s-au panicat arbitrii in repreiza 2, au inceput repede sa dea 7m si eliminari la angoleze. Panica totala si random ca cel putin 2 eliminari au fost de pomana si una a fost la jucatoarea gresita
      Fault in atac iar nu s-a fluierat deloc. Au fost cu duiumul si la noi si la ei. Cred ca s-a fulierat o data la noi daca tin bine minte in repriza 2.
      • +1 (1 vot)    
        Nu pot sa te contrazic. (Luni, 8 august 2016, 1:24)

        goguduru [utilizator] i-a raspuns lui Adrian_1234

        Nu ma pricep asa bine la arbitraje de handbal.

        Observ insa, ca te contrazici singur.

        La pauza Angola conducea cu 2 goluri.

        Dupa care, zici ca "arbitrii s-au panicat" si au inceput sa arbitreze pentru Romania.

        La sfarsit Angola ne-a batut cu 4 goluri.

        Deci, cu toata "panica" lor, repriza a 2 a, tot la 2 goluri am pierdut-o.

        Asa ca, contra sau pentru Romania, arbitrajul nu prea a contat. ;)
        • 0 (0 voturi)    
          ... (Luni, 8 august 2016, 11:34)

          Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

          Nici nu stiu cum sa explic
          S-au panicat pt ca probabil ca au primit observatii despre cum arbitreaza asi a u vazut ca e groasa (adica romania chiar pierde, ceea ce nu se astepta nimeni)
          Au incercat sa o dreaga dand eliminari si 7m, multe din ele inventate asa cum ziceam.
          Faptul ca nu a contat e cu totul altceva.
          Cum sunt cele 2 legate de logica ca nu inteleg ?
    • 0 (0 voturi)    
      in aceeasi maniera (Duminică, 7 august 2016, 17:23)

      Adrian_1234 [utilizator] i-a raspuns lui goguduru

      Daca vrei sa vezi cum se arbitreaza uita-te la baieti. Imi place la nebunie sa ma uit la hanbal baieti. Fara coate in gura, tineri de tricou, e un arbitraj super si clar.
      Cum tii de tricou cum iei 2 minute. LOvesti, 2 minute. Foarte simplu ... si e un joc superb, chiar de handbal nu de judo cum e la femei
  • 0 (2 voturi)    
    Rusine sa va fie! (Duminică, 7 august 2016, 17:16)

    Miky60 [utilizator]

    Rusine PSD-ului care a distrus tot sportul national si am ajuns de rasul lumii ca dintr-o echipa cu bronz la mondiale sa fim invinsi de Angola! Iar rusine si fetelor care s-au dus prea increzatoare si au uitat ca trebuie si sa munceasca pentru medalii!S-au facut de ras si trebuie sa isi ceara scuze!