Nationala feminina de handbal a Romaniei a fost invinsa clar de Norvegia cu scorul de 32-21 (12-9), joi, la Ulstein (Norvegia), in cadrul unui turneu international care constituie ultima verificare inaintea Jocurilor Olimpice de la Rio.

Tricolorele au inceput bine si au condus cu 3-1 (min. 4), 4-2 (7), 6-4 (14), dar apoi au incasat patru goluri la rand si Norvegia, campioana europeana, mondiala si olimpica a intors scorul, 8-6 (23). La pauza, gazdele conduceau cu 12-9.

In repriza secunda, diferenta de pe tabela de marcaj a crescut constant in favoarea Norvegiei, care a incheiat cu 32-21.

Suedezul Tomas Ryde le-a menajat pe Cristina Neagu si Aurelia Bradeanu.

In primul meci al turneului, Spania a dispus de Franta cu scorul de 21-17.

Sambata vor avea loc urmatoarele meciuri, Romania - Franta (18,15) si Norvegia - Spania (20,30).

Au evoluat echipele:

Norvegia: Kari Aalvik Grimsbo, Katrine Lunderi- Molid, Emilie Hegh Arntzen (4 goluri), Veronica Kristiansen (5), Ida Alstad (2), Heidi Loke (4), Nora Mork (9), Stine Bredal Oftedal (1), Marit Malm Frafjord, Linn-Kristin Riegelhuth Koren, Amanda Kurtovic (1), Camilla Herrem (5), Sanna Solberg (1). Selectioner: Thorir Hergeirsson.

Romania: Paula Ungureanu, Ionica Munteanu, Denisa Dedu - Gabriella Szucs, Gabriela Perianu (5), Valentina Ardean-Elisei (2), Bianca Tiron, Oana Manea (1), Madalina Zamfirescu (1), Ana Maria Tanasie (2), Melinda Geiger (3), Eliza Buceschi (1), Florina Chintoan, Patricia Vizitiu (3), Laura Chiper (3). Selectioner: Tomas Ryde.