Fluctuatiile din jocul Romaniei au distrus si ultima speranta la medalii: desi au condus la 7 goluri diferenta la pauza, apoi au refacut aces avans inainte de a intra in ultimele 10 minute, handbalistele romane au pierdut finala mica!

Germania ne-a egalat la 32 in ultimele secunde, apoi a cistigat cele doua reprize de prelungiri: 36-35 si Romania incheie Mondialul pe locul 4!

Tehnicianul roman Gheorghe Tadici a acuzat prestatia arbitrilor, pe care ii suspecteaza ca au condus Germania spre medaliile de bronz. Insa Tadici a criticat arbitrii si in semifinala cu Rusia...

Desi a plecat in Franta cu ambitia de a cuceri titlul mondial, delegatia romana ia aceasta clasare ca pe un "obiectiv indeplinit" - oficialii federatiei de handbal amintesc ca "pe hirtie" obiectivul era clasarea in primele 4 locuri (ceea ce s-a si intimplat), pentru ca aceasta pozitionare garanteaza ca Romania va gazdui in martie 2008 un turneu preolimpic: avantajul de a fi gazda este esential pentru ca echipa feminina sa obtina biletele pentru participarea la Beijing 2008.