CM handbal: Romania - Germania (ora 15,00, finala mica)

Tirca: Cu Rusia, nu am vazut nicio idee tactica

de A.S.     HotNews.ro
Duminică, 16 decembrie 2007, 8:28 Sport | Teamball

Mariana Tirca
Foto: Rompres
Inca de la Cupa Mondiala, disputata in octombrie in Danemarca, antrenorul Gheorghe Tadici se temea de uzura instalata la nivelul componentelor de baza ale echipei nationale. La acea competitie, dupa infringerea la Franta (!) in sferturi, Tadici vazuse ca handbalistele-minune de la Oltchim Rm. Vilcea (incarcate deja cu efortul unei stagiuni in Liga Campionilor) dau semne de oboseala.

Fara a fi o cauza directa, succesul Oltchimului (fara rival in grupa din Liga) a macinat fortele jucatoarele selectionabile in nationala. Astfel ca dupa eroicul succes cu Franta, Romania nu a mai avut capacitatea de a se reincarca pentru semifinala cu Rusia.

"Nu am putut sa ne revenim. Nici fizic, nici mental" - Gheorghe Tadici, antrenor Romania.

"Nu am avut nicio sansa. A fost o zi nefasta pentru echipa nationala care a parut complet epuizata dupa meciul cu Franta. Am ratat 6 aruncari de la 7 metri... Ne-am facut viata grea si la pauza, cind aveau 9 avans, era clar ca se terminase, fiindca jucam cu Rusia, nu cu Franta." - Cristian Gatu, presedinte FR Handbal.

"In echipa se afla citeva jucatoare care au dat foarte mult echipei nationale si cred ca ar fi timpul sa le multumim pentru ce au realizat (...) Cu Rusia, din pacate, nu am avut nicio sansa. Nu cred ca oboseala explica totul. Eu am asteptat sa vad idei, tactica, ceva, dar nu am vazut nimic!" - Mariana Tirca, antrenor Rulmentul Brasov (interviu Radio Romania).




















1384 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    off (Duminică, 16 decembrie 2007, 10:25)

    melchiades [anonim]

    in loc sa ne bucuram ca am ajuns unde am ajuns, se gasesc unii mai destepti sa critice evolutia fetelor. si aici ma refer la tarca. aici cred ca este vorba de invidie. doamna mai sus mentionata cred ca are cosmaruri ca n-a ajuns ea sa fie antrenorul nationalei, s-acum intr-un moment nefericit se apuca sa atace pe toata lumea. dar eu zic ca prin asta n-o sa creasca in "sondaje"...din contra.
    Capul sus fetelor!!! si bafta in finala mica!!!
    • 0 (0 voturi)    
      Pt off (Duminică, 16 decembrie 2007, 18:09)

      cristina [anonim] i-a raspuns lui melchiades

      e simplu sa zicem ca unii comenteaza din invidie ..adevarul doare si adevarul este ca daca vrem sa fim printre cele mai bune trebuie sa invatam sa ne revenim fizic sau sa avem macar o strategie care sa acopere lipsurile fizice...Romania nu a existat pe teren in meciul cu Rusia si greselile antrenorului s-au vazut in evolutia meciului
  • 0 (0 voturi)    
    asa e (Duminică, 16 decembrie 2007, 10:50)

    Cipri [anonim]

    Din fericire Romania a avut un culoar relativ usor; singurele echipe tari au fost Ungaria, care ne-a batut, si Germania, care a pierdut intentionat pt a intalni Angola. Adevarata fata a Germaniei o vom vedea astazi cand si eu cred ca vom lua din nou bataie la min. 5 goluri.
  • 0 (0 voturi)    
    nationala (Duminică, 16 decembrie 2007, 11:21)

    andrei [anonim]

    Rusia era prima echipa mai serioasa si ne-au spulberat. Este adevarat ca si antrenorii au fost in pana de idei. Oboseala a fost pentru toata lumea si asta nu e o scuza. Am fost niste proaste, iar castigarea locului 3 (daca se va intampla) nu inseamna nimic. Ce pacat ca nu curge si prin noi un sange adevarat!...
  • 0 (0 voturi)    
    ca intotdeauna (Duminică, 16 decembrie 2007, 12:21)

    XKZ [anonim]

    Aceasta doamna este tare frustrata...
  • 0 (0 voturi)    
    Bucurie pentru locul 4? (Duminică, 16 decembrie 2007, 12:31)

    Sorin Blaj [anonim]

    Doamna mai sus mentionata este la inceputul carierei si a castigat deja o cupa europeana. Are timp sa antreneze si nationala.

    Tadici a castigat cu nationala o medalie de argint la mondiale, iar de atunci a cam dat cu stangul in dreptul. Vezi ratarea calificarii la Campionatul European, pentru prima data in istorie.

    Legat de actualul Campionat Mondial. Cand ai obiectiv castigarea titlului, eliminarea in semifinale nu mai este o performanta.
  • 0 (0 voturi)    
    mai ganditi-va (Duminică, 16 decembrie 2007, 13:22)

    cosmin [anonim]

    heeeii. nu stiu cum aveti neobrazarea sa criticati aceste fete minunate. este vorba de semifinala de campionat mondial nu de calificare la campionatul balcanic.... . si ca sa puteti vedea cu alti ochi aceasta echipa ganditi-va cateva clipe la vedetele noastre de doi bani din fotbal muuuult prea mediatizate ce abia abia se pot califica la un european.....
  • 0 (0 voturi)    
    handbal ?? (Duminică, 16 decembrie 2007, 19:12)

    berby [anonim]

    Are dreptate Tarca, avand in vedere ca ne'am intalnit cu Rusia si acum 2ani Tadici trebuia sa vina cu ceva nou care sa surprinda, iar acum avea nevoie si de alte fete nu numai de la Oltchim(13 jucatoare) si mai cred ca nu mai este timpul lui,
    a fost finala jucata si pierduta, adica locul 2, gata.
    Oricum, nu'mi este simpatic, dar daca nu'i cumpara toate acele jucatoare Oltchim nu era asa tare. ADIO
    TADICI!!!
  • 0 (0 voturi)    
    Tadici (Duminică, 16 decembrie 2007, 19:18)

    ion [anonim]

    Ar fi bine sa nu ne mintim singuri.La asemenea
    jucatoare de valoare ar trebui si un antrenor pe masura pe care noi din pacate nu-l avem.Cred ca si conducerea federatiei e la fel.Poate domnul Tadici si comentatorul "sportiv" au vazut alt meci .Nu
    ne-a furat nimeni nu am avut nici o conceptie de joc.
    Pacat de jucatoarele noastre.Puneti va rog un antrenor tanar care . Succes si Hai Romania!
  • 0 (0 voturi)    
    Oboseala (Luni, 17 decembrie 2007, 10:55)

    wwww [anonim]

    Din pacate oboseala complica lucrurile foarte mult. Poti sa fi toba de 'idei si tactica', daca esti obosit e foarte greu sa le pui in practica. Acest lucru e stiut de toti cei care fac sport. Imi place Tirca si Rulmentul da' de data asta a cam dat-o in bara.
    Felicitari fetelor pentru munca depusa, si asteptam cat mai curand o medalie cat mai stralucitoare.