Romania a pierdut pentru prima data la Mondialul francez, cedand la limita in fata Ungariei, echipa pe care in urma cu doi ani o invingea in semifinalele turneului final.

Partida a avut o desfasurare distincta fata de precedentele intalniri ale romancelor la actuala editie, fetele lui Gheorghe Tadici debutand excelent si conducand aproape in intreaga prima repriza, dupa ce Ungaria deschisese scorul. Avantajul a tot crescut, in minutul 19 tabela aratand 10-5. Cea mai mare diferenta de scor a fost inregistrata in minutul 23, cand Romania a condus cu 14-8. Ungaria a mai redus din diferenta si la pauza s-a intrat cu 16-14 in favoarea Romaniei.

Erorile au aparut dupa pauza, unguroaicele au egalat in minutul 39, si apoi nu au mai cedat conducerea partidei. Fetele noastre au incercat sa revina in joc, apropiindu-se la un singur gol diferenta cand Steluta Luca marca pentru 27-28 in minutul 52. Finalul a apartinut insa Ungariei care a avut chiar si patru goluri avans (34-30 in minutul 57). Romania nu a gasit solutii pentru a o opri pe Timea Toth, cea mai buna jucatoare a partidei, autoare a 14 goluri, ea fiind secondata in aceasta ierarhie de coechipiera sa, Anita Borbicz, care a reusit 10 goluri. Cele mai multe goluri in tabara Romaniei au fost trecute in dreptul Narcisei Lecusanu, 9 reusite.

Romania disputa marti ultimul meci din faza grupelor, impotriva Germaniei, dar echipa antrenata de Gheorghe Tadici este deja calificata in sferturile de finala, singura miza fiind ocuparea unei pozitii avantajoase in perspectiva fazei eliminatorii.