Romania-Ungaria 31-34. Primul pas gresit

de Sorin Niculescu     HotNews.ro
Duminică, 9 decembrie 2007, 18:53 Sport | Teamball

Primul esec
Romania a pierdut pentru prima data la Mondialul francez, cedand la limita in fata Ungariei, echipa pe care in urma cu doi ani o invingea in semifinalele turneului final.

Partida a avut o desfasurare distincta fata de precedentele intalniri ale romancelor la actuala editie, fetele lui Gheorghe Tadici debutand excelent si conducand aproape in intreaga prima repriza, dupa ce Ungaria deschisese scorul. Avantajul a tot crescut, in minutul 19 tabela aratand 10-5. Cea mai mare diferenta de scor a fost inregistrata in minutul 23, cand Romania a condus cu 14-8. Ungaria a mai redus din diferenta si la pauza s-a intrat cu 16-14 in favoarea Romaniei.

Erorile au aparut dupa pauza, unguroaicele au egalat in minutul 39, si apoi nu au mai cedat conducerea partidei. Fetele noastre au incercat sa revina in joc, apropiindu-se la un singur gol diferenta cand Steluta Luca marca pentru 27-28 in minutul 52. Finalul a apartinut insa Ungariei care a avut chiar si patru goluri avans (34-30 in minutul 57).   Romania nu a gasit solutii pentru a o opri pe Timea Toth, cea mai buna jucatoare a partidei, autoare a 14 goluri, ea fiind secondata in aceasta ierarhie de coechipiera sa, Anita Borbicz, care a reusit 10 goluri. Cele mai multe goluri in tabara Romaniei au fost trecute in dreptul Narcisei Lecusanu, 9 reusite.

Romania disputa marti ultimul meci din faza grupelor, impotriva Germaniei, dar echipa antrenata de Gheorghe Tadici este deja calificata in sferturile de finala, singura miza fiind ocuparea unei pozitii avantajoase in perspectiva fazei eliminatorii.

1662 vizualizari

• -1 (1 vot)
    cum?! (Duminică, 9 decembrie 2007, 21:46)

ZuzuFly [anonim]

... a reusit Tdici sa vinda acest meci?<br/>S-a vazut clar ca a fost un blat ordinar. Nici GigiB nu ar fi reusit!<br/>Deja mi-e rusine ca is roman. Miine imi iau buletin de ceangau. Sa le fie rusine. Mai bine aranjau cu Coreea ca le iesea mai bine. Sunt curios cit pamint isi cumpara Tadici dupa blatul asta ordinar...
    jale (Duminică, 9 decembrie 2007, 21:50)

danel [anonim]

Chiar asa sa te vinzi domnule Tadici?<br/>Cit e pijamaua?:)) Nici nu imi vine sa mai zimbesc!<br/>Mai clar de atit nu am vazut pina azi... Cu ce au gresit fetele?
    da (Duminică, 9 decembrie 2007, 21:53)

kiki [anonim]

Se cufurira iar pe noi?<br/>Multumim Tadici.Ne vindusi ca pe niste oi.
    E incredibil! (Duminică, 9 decembrie 2007, 22:00)

Ionel [anonim]

Deci Hutupan a fost tinuta pe banca toata repriza 2?!<br/>Dupa ce dadu-se 4-5 pase de gol(3 finalizate)?!<br/>NU MAI PRICEP NIMIC!Eu cu cine votez?
    nu e de rau (Duminică, 9 decembrie 2007, 22:15)

eugen [anonim]

Tadici isi calculeaza mereu sansele.<br/>In meciul acesta nu a fost inspirat.<br/>Unde e DNA?<br/>De ce nu se face curatenie ca la polonezi? <br/>Ahh... suntem romani si suportam...
      Bravo Romania! (Luni, 10 decembrie 2007, 0:54)

Cristi [anonim] i-a raspuns lui eugen

Blat sau nu important e ca suntem calificati mai departe. Eu nu cred ca a fost blat probabil a vrut sa odihneasca unele jucatoare crezand ca Romania are meciul la discretie. Oricum s-a vazut clar in prima repriza ca suntem peste unguroaice. :) probabil ca daca era meci decisiv nu o mai odihnea pe Hutupan care e intr-o forma de zile mari. Bravo fetelor!

postarile anterioare (Luni, 10 decembrie 2007, 9:58)

Besancon [anonim]

Toate cele 5 postari anterioare sunt trimise de aceeasi persoana! Sau, ma rog, de la acelasi IP.<br/>Chiar nu vedeti!<br/>Filtrati mai atent informatia!
    succes in continuare! (Luni, 10 decembrie 2007, 11:01)

suporter [anonim]

Nu cred o iota in comentariile de mai sus ;am urmarit cu atentie meciul si s-a vazut clar blocajul psihic dupa mai multe ratari consecutive ,coroborate si cu oboseala acumulata de jucatoarele Oltchimului.<br/> Le urez mult succes in continuare,atat jucatoarelor ,cat si antrenorului,care ne-a adus mari satisfactii in acest sport!A nu se uita esecul prelungit si lipsa de &quot;stralucire&quot; a echipei de gimnastica feminina,dupa indepartarea fortata a antrenorilor merituosi!
    Sa presupunem ca a fost blat (Luni, 10 decembrie 2007, 11:20)

Chris [utilizator]

Mai lipseste un argument pentru a deveni credibila varianta blatului : in caz de infrangere sau egal, Ungaria ar fi pierdut calificarea?
    parere... (Luni, 10 decembrie 2007, 11:35)

Mare fan [anonim]

Si eu cred ca a fost blat pe fata. Meciul a fost scos de la casele de pariuri cu 2 ore inainte de a incepe.<br/>Dupa ce am vazut si meciul, totul s-a luminat!<br/>Bravo Romania! O tara de trisori, hoti, pungasi!<br/>Me meritam soarta.
    handbal (Luni, 10 decembrie 2007, 12:04)

Ardelean Gheorghe [anonim]

Este absolut incredibil, ca unii se imbata cu apa rece, ni isi pot inchipui, ca jucatoarele sunt si ele oameni, in primul rand! Nici votba, ca o sportiva de talia acestor fete-doamne, sa fi vandut acest mecI! Pai Tadic era sa moara de ciuda, pentru infrangere, nu se putea uita in camera de luat vederi, nu l-ati vazut?! O prostie imensa, sa crezi, ca tocmai cu Ungaria va face o asemenea &quot;vanzare&quot;!Pe de alta parte:fetele au obtinut deja ceeace era cel mai important: in cel mai rau caz sunt calificate pentru preliminariile olimpice (locurile 1-7), iar daca vor castiga titlul, chiar la Olimpiada vor fi calaficate! felicitari li se cuvin pentru performanta de pana acum si succes mai departe!
    despre sanse mai departe (Luni, 10 decembrie 2007, 17:56)