VIDEO CM Rugby: Romania a invins Canada cu 17-15. Cea mai spectaculoasa intoarcere de rezultat din istoria Cupei Mondiale

de V.M.     HotNews.ro
Marţi, 6 octombrie 2015, 21:12 Sport | Teamball

Romania a invins Canada cu 17-15
Foto: Facebook/ Rugby World Cup
Reprezentativa de rugby a Romaniei a invins, marti, la Leicester, selectionata Canadei, cu scorul de 17-15 (0-8), in cel de-al treilea meci al "Stejarilor" in grupa D de la Cupa Mondiala din Anglia, transmite Mediafax.

Potrivit site-ului Federatiei Romane de Rugby, este vorba de cea mai spectaculoasa intoarcere de rezultat din istoria Cupei Mondiale.

Pana la acest joc dintre Romania si Canada, Franta detinea recordul in privinta refacerii unui ecart de 14 puncte in semifinala de poveste din 1999, cand cocosii galici au fost condusi de All Blacks cu 24-10 pentru a reveni apoi iar cele 28 de puncte marcate de Christophe Lamaison sa-i duca in finala.

Pentru Romania au marcat Mihai Macovei (doua eseuri) si Florin Vlaicu (doua transformari, o lovitura de penalitate).

Pentru Canada au inscris Gordon McRorie (o lovitura de pedeapsa), DTH Van Der Merwe (un eseu), Jeff Hassler (un eseu) si Nathan Hirayama (transformare).

Pentru ca au pierdut la doar doua puncte diferenta, canadienii vor primi punctul bonus defensiv.

Selectionerul Romaniei, galezul Lynn Howells, a trimis in teren urmatorul XV: 1. Mihaita Lazar, 2. Otar Turasvili, 3. Paulica Ion, 4. Valentin Poparlan, 5. Johannes Van Heerden, 6. Valentin Ursache, 7. Viorel Lucaci, 8. Mihai Macovei (capitan), 9. Florin Surugiu, 10. Michael Wiringi, 11. Ionut Botezatu, 12. Florin Vlaicu, 13. Paula Kinikinilau, 14. Madalin Lemnaru, 15. Catalin Fercu.

Au mai jucat: 21. Valentin Calafeteanu, 17. Andrei Ursache, 23. Csaba Gal, 16. Andrei Radoi, 18. Alexandru Tarus, 19. Daniel Carpo.

Selectionerul Canadei, Kieran Crowley, a trimis in teren urmatorii jucatori: 1. Hubert Buydens, 2. Ray Barkwill, 3. Doug Wooldridge, 4. Brett Beukeboom, 5. Jamie Cudmore (capitan), 6. Jebb Sinclair, 7. John Moonlight, 8. Aaron Carpenter, 9. Gordon McRorie, 10. Nathan Hirayama, 11. DTH Van Der Merwe, 12. Nick Blevins, 13. Ciaran Hearn, 14. Jeff Hassler, 15. Harry Jones.

Au mai jucat: 17. Djustice Sears-Duru, 21. Phil Mack, 22. Conor Trainor, 20. Nanyak Dala, 18. Jake Ilnicki, 23. James Pritchard.

In ultimul meci, Romania va intalni Italia, duminica, de la ora 16.30, la Exeter.

In primul meci din grupa, Romania a fost invinsa de Franta, scor 38-11, iar in cel de-al doilea a fost intrecuta de Irlanda, scor 44-10.

Incredible emotion as Romania fights back from a 15-0 deficit to defeat Canada. Biggest comeback in RWC HISTORY! Share it!

Posted by USA Sevens Rugby on Tuesday, October 6, 2015


Romanian post-match celebrations

OAKSTRAORDINARYRomania have created history, recording the biggest ever comeback in Rugby World Cup history - and this is what it means! #RWC2015 #CANvROM

Posted by Rugby World Cup on Tuesday, 6 October 2015
























16336 vizualizari

  • +33 (35 voturi)    
    meci for-mi-da-billl! (Marţi, 6 octombrie 2015, 21:20)

    victor L [utilizator]

    Marturisesc ca nu mai credeam in victorie dupa 15-0
    Bravo, baieti. Ca stejarii.
    • -6 (10 voturi)    
      ti-am (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:15)

      baronul stanganbuch [utilizator] i-a raspuns lui victor L

      dat plus pentru ca aveai cincisprezece voturi, adica cit numarul jucatorilor si sint superstitios, ma inchin cind vad o biserica bor.
  • +22 (22 voturi)    
    bravo (Marţi, 6 octombrie 2015, 21:24)

    itanhanga [anonim]

    felicitari .
  • +9 (9 voturi)    
    :) (Marţi, 6 octombrie 2015, 21:30)

    alex [anonim]

    Azi stejarii au fost mai rezistenti decat artarii.

    Multe felicitari!
  • +20 (22 voturi)    
    Bravo baieti ! (Marţi, 6 octombrie 2015, 21:42)

    math_2 [utilizator]

    O performanta extraordinara ! Ati facut istorie. Pe site-ul competitiei scrie mare :

    "Romania make biggest comeback in RWC (Rugby World Cup) history to beat Canada 17-15".
  • +11 (17 voturi)    
    Bine, stejarii! (Marţi, 6 octombrie 2015, 22:09)

    cato [anonim]

    Multumim, stejarilor, i-ati facut pe toti ratatii iubitori de fotbal sa se simta invingatori si sa se uite la un meci ale carui reguli nici nu le cunosc!
    • +1 (1 vot)    
      Si (Miercuri, 7 octombrie 2015, 18:46)

      Silviu [anonim] i-a raspuns lui cato

      daca tu te-ai apucat sa jignesti ai ajuns sa te cobori la cel mai de jos nivel. Nu puteai sa taci si sa te bucuri ca toata lumea de o asa performanta. Trebuia sa dai cu mucii in fasole.............
  • +15 (21 voturi)    
    Bravo!!! (Marţi, 6 octombrie 2015, 22:21)

    Florin [anonim]

    Un sport care nu a beneficiat de atenția cuvenită. Great comeback (CS players will know).

    Sper să ia locul fotbalului. Un joc al bărbaților, plin de competitivitate și eleganță!

    Bravo Stejarilor și celor ce au investit în echipa națională de Rugby!
  • +14 (16 voturi)    
    Felicitari (Marţi, 6 octombrie 2015, 22:33)

    Vaka [anonim]

    FELICITARI!

    Va astept la aeroport cu flori cand va veti intoarce acasa!
  • +6 (6 voturi)    
    Artarul chel (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:32)

    george [anonim]

    Bravo stejari! Ati lasat artarul fara nici o frunza! :)
    • -13 (15 voturi)    
      Stai linistit, artarii se intorc la munca (Miercuri, 7 octombrie 2015, 5:31)

      Wanheda [utilizator] i-a raspuns lui george

      Stejarii se intorc la crasma, pe la 40 de ani ajung batausi de meserie pt interlopi, etc.
        #showComment() #showComment()
  • +4 (4 voturi)    
    superb ! (Marţi, 6 octombrie 2015, 23:55)

    albanezu [anonim]

    ce spirit impecabil ! niste luptatori !
  • +4 (10 voturi)    
    FELICITARI! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 2:39)

    extrapolat [anonim]

    Felicitari Stejarilor! Sunteti incredibili, un exemplu pentru noi toti! Multumim pentru seara aceasta!
    Duceti mai departe spiritul Daciei!
  • +2 (2 voturi)    
    BRAVO ! (Miercuri, 7 octombrie 2015, 8:49)

    GabrielT [utilizator]

    Felicitari pentru o performanta Istorica !!!

    sper sa pot viziona acest meci emotionant din inregistrari.

    La mai mareeeeeeeeee !!!