CM Rugby: Romania, invinsa de Irlanda cu 44-10

de I.C.     HotNews.ro
Duminică, 27 septembrie 2015, 20:43 Sport | Teamball

Nationala de Rugby a Romaniei
Foto: frr.ro
Irlanda a invins duminica seara Romania cu un confortabil scor 44-10 in meciul disputat pe Stadionul Wembley din Londra in cadrul Cupei Mondiale la Rugby 2015, informeaza Reuters.

Mediafax relateaza, citand L'Equipe, ca la partida de pe stadionul Wembley au asistat 89.267 de spectatori.

Precedentul record, 89.019 spectatori, fusese stabilit la sfarsitul saptamanii trecut, tot pe Wembley, la meciul Noua Zeelanda - Argentina, scor 26-16.

Reprezentativa de rugby a Romaniei a fost invinsa, duminica, pe stadionul Wembley din Londra, de selectionata Irlandei, cu scorul de 44-10 (18-3), in cel de-al doilea meci al "Stejarilor" in grupa D de la Cupa Mondiala din Anglia.























2952 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    Hai Romania ! (Duminică, 27 septembrie 2015, 23:22)

    gogu [anonim]

    Pe urmatoarele doua le castigam !
    • 0 (0 voturi)    
      ...Poate la barbut sau table (Luni, 28 septembrie 2015, 3:24)

      quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui gogu

      ...Poate la barbut sau table
  • -3 (7 voturi)    
    Rugby este un sport de lupta. (Duminică, 27 septembrie 2015, 23:39)

    quietguy58 [utilizator]

    Rugby este un sport de lupta imitind cimpul de lupta unde se desfasura o batalie intre doua armate.

    Ce pretentii poti avea de la barbatul romanache care este in slapi si in bermude, maninca seminte, joaca table si la prima confruntarea da bir cu fugiti?

    Barbatul romanache modern este bun la campionate de table, barbut(vezi Piturca), sutit din buzunare, mincat seminte si moartea caprei vecinului.

    Ah, am uitat. Si la facut "misto" cind o "fura" la mai toate sporturile barbatesti.

    Cu totul si totul diferit este femeia romanca sportiva.

    Jos palaria, sint cite vrei exemple de perseverenta, determinare, spirit de sacrificiu in care femeile romance le dau 100 de clase lui "barbatul" romanache.

    Nu am destule cuvinte de lauda pentru a caracteriza pe deplin contributia femeii romance sportive la miscarea sportiva romaneasca.

    Cum am zis, "barbatul" romanache sportiv este un papagal cu pene care ar trebui sa invete de la sportivele romance ceea ce inseamna in a excela intr-un sport.
    • +2 (4 voturi)    
      Romanashu ala in slapi (Luni, 28 septembrie 2015, 0:51)

      Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Tu cunosti vreun jucator de rugby? Doar asa, ca intrebare. Realizezi ca asta e un sport tare si ca avem o echipa de top? Sau cel putin aveam acum ceva ani, nu m-am mai uitat in ultimul timp ca am fost ocupat. Eu cunosc personal un prieten care face rugby, si fizic vorbind mi se pare ca poate muta un munte baiatul ala. Si e mic de statura. Ala si in slapi te ia in brate si fuge cu tine mai repede ca o masina.
      • -2 (2 voturi)    
        Vorbesti serios? (Luni, 28 septembrie 2015, 2:31)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Gelu007

        Vorbesti serios? Ma impresionezi....

        Pina una alta, barbatii romanache au luat leapsa. Ca de obicei, ca in ultimii 35 de ani.

        "In ultimul timp nu m-am uitat...". Aha....pai uita-te.

        "România este una din cele 12 țări care au participat la toate edițiile Campionatului Mondial, de la înființarea acestei competiții în anul 1987, dar nu a obținut mai mult de o singură victorie în fiecare turneu, nereușind să treacă de faza grupelor."

        "https://ro.wikipedia.org/wiki/Echipa_na%C8%9Bional%C4%83_de_rugby_a_Rom%C3%A2niei"
        • +1 (1 vot)    
          OMG (Luni, 28 septembrie 2015, 8:43)

          Gelu007 [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          Am citit ce mi-ai aratat. Imi pare rau ca a decazut asa echipa, sper insa sa isi revina, cine stie, generatii noi, dar vor avea nevoie de un antrenor bun. Si de un sponsor bun probabil, numai sa nu fie Becali as vrea, ala a distrus destul Steaua, Stejarii sper sa o duca mai bine.
        • 0 (0 voturi)    
          Ca sa inteleg (Luni, 28 septembrie 2015, 14:15)

          aaa [anonim] i-a raspuns lui quietguy58

          Nu am mai avut rezultate notabile in rugby de x ani, cu y echipe diferite si concluzia la care ajungi e ca este exclusiv vina jucatorilor?
          • 0 (0 voturi)    
            Se trage targa pe uscat cu rugby-ul (Luni, 28 septembrie 2015, 21:05)

            quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui aaa

            Se trage targa pe uscat cu rugby-ul romanesc.

            Cind eram copil si asta aproximativ acum 40 de ani ma uitam cu placere la meciurile de rugby romanesti. Nu si acum.

            Echipa nationala romaneasca de rugby a avut un un mic virf pe la sfirsitul aniilor 70 si inceputul anilor '80. Si atit.

            Cred ca sint multi factori care explica lipsa unor adevarate performante in acest sport: lipsa unei adevarate scoli de rugby: antrenori, baza materiala si umana.

            In constrast Noua Zeelanda are 4.5 milioane de locuitori. Cu toate acestea, Noua Zeelanda a cam cistigat tot ce se poate cistiga.

            In Romania, sporturi precum gimnastica si sporturille de canotaj s-au dezvoltat pentru ca s-au gasit oameni pasionati de aceste sporturi.
    • +4 (6 voturi)    
      Tocmai ti- ai facut (Luni, 28 septembrie 2015, 1:01)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

      Tocmai ti-ai descrierea perfecta, stai la calculator probabil in slapi si bermude , mananci seminte si faci misto pe net de altii.
      • -5 (5 voturi)    
        Ce facusi nepoate mincasi verbul. Ntzzzz. (Luni, 28 septembrie 2015, 2:39)

        quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Alor

        Ce facusi nepoate mincasi verbul? Ntzzzz.

        Vrei sa-ti un (+)? Iti dau...cum sa nu.

        Si mie imi place sa vad rugby, dar nu sint masochist sa-i tot vad pe romanache de 35 de ani incapabil sa se lupte pentru o besica. Fie ea si ovala.

        Pina la urma, ma intreb de ce Federatia Romana de Rugby nu-i trimite pe romanache sa croseteze la ei acasa si angajeaza niste tipi care stiu intr-adevar rugby si sa creeze cu astia o adevarata scoala si echipa de rugby.

        Sint necesari vreo 30 - 40 de adevarati barbati care sint capabili sa joace sportul numit rugby nu sa joace tzurca ca romanache.
        • +2 (2 voturi)    
          O fi mancat el verbul... (Luni, 28 septembrie 2015, 15:06)

          Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

          ... dar altfel are dreptate. Singurul lucru pe care l-ati scris si cu care sunt intrutotul de acord este titlul primului comentariu. In rest...
          Daca dvs. va inchiputi ca din "vreo 30 - 40 de adevarati barbati care sint capabili sa joace sportul numit rugby" o sa faceti o echipa de nivel macar mediu, inseamna ca n-ati practicat niciun sport, niciodata.
          Sportul de performanta - si subliniez termenul "performanta" - oricat de comercial a devenit el in ultimii ani, in ultimele decenii chiar, nu se poate face fara multa pasiune. Nu cu niste slujbasi constiinciosi, care vin la serviciu zi de zi, o sa faceti performanta - in orice sport, dar mai ales in rugby si in alte asemenea sporturi de mare angajament fizic si nu lipsite de riscuri.
          Doi, ca sa angajeze niste hiper-sportivi, numita Federatie ar avea nevoie de (multi) bani. Pe care nu-i are. Dvs. ati cotizat mult in ultima vreme pentru grandoarea rugby-ului romanesc?
          Realitatea e ca-n Romania (si nu numai) rugby-ul n-a fost - si cu atat mai putin este acum cand, vb preopinentului, lumea prefera sa stea la TV sau tableta sau smartphone catu-i ziulica de lunga - un sport de mase. Cf anuarului statistic 2013 sunt 4500 de rugbisti legitimati in Romania si 46 de antrenori - unul pe judet si o mana in Bucuresti; te si miri ca au cum incropi, cu chiu cu vai, niste competitii la nivel national. Cu asa baza de selectie...
          Trei si cel mai important, nu stiu de unde obsesia asta pentru marea performanta, ideea bizara ca n-ai voie sa faci un sport decat daca esti/devii #1, altfel esti un nimic si trebuie sa fii injurat, distrus - a se vedea si campania de ura oarba impotriva Simonei Halep.
          Asta e; va ramane intotdeauna alternativa de-a privi la marile puteri din acest sport, oameni seriosi, nu romanache de-ai nostri - SUA, Rusia, India, China etc.
          • 0 (2 voturi)    
            P.S. (Luni, 28 septembrie 2015, 16:23)

            Prostu' satului [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

            Mai bine le-ati tine pumnii stransi baietilor pentru urmatoarele doua meciuri.
            Daca sunteti amator de rugby, stiti foarte bine ca, realist vorbind, nici macar nu s-a pus problema unei victorii impotriva Frantei sau (mai ales) Irlandei, care, cum desigur stiti, este castigatoarea ultimei editii a Turneului celor Sase Natiuni si oricum o echipa in mare forma.
            Desi, dupa meciul excelent facut de Italia si Canada intre ele, ma tem ca si aceste echipe ne sunt superioare.
            Ceea ce, pe mine cel putin, nu ma impiedica deloc sa ma bucur de fiecare meci, indiferent cine-l castiga.
            Imi amintesc mereu despre butada aceea care compara fotbalul cu rugby-ul si incerc sa ma comport ca atare, chiar si ca (tele)spectator de rugby - sau comentator de ocazie.
            • 0 (2 voturi)    
              Ce are pumnii mei strinsi...? (Luni, 28 septembrie 2015, 22:56)

              quietguy58 [utilizator] i-a raspuns lui Prostu' satului

              Ce are pumnii strinsi cu acest meci?

              Nu sint superstitios si nu vad legatura intre mine si pregatirea sportiva a jucatorilor de rugby.

              "Prezent în studioul „Adevărul Live” înaintea plecării spre Cupa Mondială, preşedintele Federaţiei Române de Rugby, fostul mare internaţional Haralambie Dumitraş

              Citeste mai mult: adev.ro/nve5zz
              A fost clar de la bun început că România se situează pe ultimul nivel valoric al echipelor prezente la turneul final. Clasamentul mondial în rugby nu e la fel de mincinos precum cel din fotbal, unde România este pe locul 7 în lume. El chiar reflectă valoarea echipelor, iar faptul că „stejarii” sunt pe locul 17, între cele 20 de participante la CM, e direct proporţional cu ce am arătat pe teren."
              • 0 (0 voturi)    
                17 din 20 ? (Miercuri, 30 septembrie 2015, 10:19)

                Tescovin [utilizator] i-a raspuns lui quietguy58

                Nu 17 din 20, ci 17 din vreo 60, 70 sau câte țări or fi care au echipă de rugby (că nu are tot natul, ca la fotbal). Deci practic suntem cam pe locul 17 în lume - pe bune - la acest sport. Mai dați-mi măcar 2 exemple unde echipele sportive de „bărbați românache” se mai descurcă atât de bine. Evident, cum singur ați intuit, nu punem la socoteală fotbalul, unde am ajuns chipurile pe 7 bătând Estonia și Feroe, dar pe la Mondiale n-am mai dat de pe vremea lui Hagi&Popescu.
  • +1 (1 vot)    
    tricouri (Luni, 28 septembrie 2015, 6:31)

    observator [anonim]

    Federatia de rugby a uitat culorile tricourilor Romaniei. A folosit tricouri de imprumut, cu culorile altei tari, la meciul cu Irlanda