Selectionata Romaniei a smuls in extremis un rezultat de egalitate cu Portugalia, 26-26 (11-15), luni, la Uberlandia, la debutul sau in Grupa B a Campionatului Mondial de handbal masculin pentru tineret Under-21, din Brazilia, potrivit Agerpres.

Tricolorii antrenati de Ovidiu Mihaila au inceput slab meciul si au fost condusi cu 2-0 (min. 2), 3-1 (3) si 6-2 (8). Romania reusit sa se apropie in cateva randuri la un gol, dar la pauza avantajul lusitanilor a fost de patru goluri, 15-11.

In debutul reprize secunde, portughezii au avut cinci goluri in plus pe tabela, 16-11 (31), 17-12 (33), dupa care echipa noastra a inceput o cursa de urmarire, incheiata fericit in cele din urma. In minutul 51, Portugalia inca avea un avantaj pe patru goluri, 25-21. Au urmat trei goluri consecutive ale echipei Romaniei, care in minutul 57 mai avea de recuperat un gol (24-25). Lusitanii au marcat pentru 26-24, dar Romania a reusit sa inscrie doua goluri in ultimul minut, prin Militaru si Racotea (cu 17 secunde inainte de final), obtinand egalul.

Nicusor Negru a marcat cele mai multe goluri ale echipei noastre, 7, restul fiind inscrise de Dan Racotea - 5, Ramon Somlea - 4, Nicolae Cristian Ungureanu -0 3, Robert Militaru, Adrian Rotaru, Andras Szasz - 2, Gabriel Burlacu - 1.

Pentru Portugalia au marcat: Miguel Martins - 7 goluri, Cavalcanti - 6, Francisco Leitao - 4, Ricardo Mourao, Carlos Martins - 3, Davide Carvalho, Belmiro Alves, Diogo Branquinho - 1.

Qatarul a produs o surpriza prin victoria cu 27-26 in fata Spaniei. In celalalt meci al grupei, Serbia va intalni Angola.

Urmatorul meci al tricolorilor va fi impotriva Qatarului, miercuri.