Gheorghe Tadici: "Daca organizam acest campionat european in Romania, 200% luam medalie"

de A.I.     HotNews.ro
Marţi, 16 decembrie 2014, 11:30 Sport | Teamball

Gheorghe Tadici
Foto: AGERPRES
​Romania a invins Spania (22-20), insa nu mai pasteaza sanse de calificare in semifinalele Campionatului European de handbal feminin. "Daca organizam acest turneu european in Romania, 200% luam medalie", a precizat Gheorghe Tadici, selectionerul tricolorelor. 

Despre meciul cu Spania


"Scorul putea fi in favoarea noastra inca de la pauza. Este bine ca ne-am revenit insa in repriza a doua, ne-am aparat mult mai bine la Pena, la Pinedo, la pivot. Competitia nu s-a terminat, insa pe corecte, dupa cum am jucat, meritam cel putin inca doua puncte, sa castigam cu Danemarca si macar un egal cu Ungaria. Ne-au stat la indemana acele puncte"- Gheorghe Tadici.

Despre absentele din lotul Romaniei

"Noi vorbim de absenta lui Gorbicz la nationala Ungariei, dar uitam ca avem patru jucatoare absente. Vorbesc numai de Ada, este o jucatoare cu care castigam toate cele patru puncte cu Ungaria si Danemarca. Are finalizare, are executie de extrema adevarata, are ochi. Macar pe ea daca o aveam. Pana la urma este normal ce se intampla, au investit foarte multi bani. Si noi am ajuns pe locul 4 cand am organizat Europeanul in 2000. Probabil, daca organizam si acest campionat in Romania, va spun ca era, sigur, 200% era medalie" - Gheorghe Tadici.

Despre evolutia Paulei Ungureanu impotriva Spaniei

“Felicit echipa pentru modul in care a inteles sa joace in repriza a doua faza de aparare. Nu pot sa nu o felicit pe Paula Ungureanu, portarul echipei noastre, care a facut un joc excepțional. Un procentaj de peste 50%. Echipa a luptat de la cap la cap, am avut o a doua repriza exceptionala, cu diferenta de 7 goluri, am primit doar 6 goluri" - Gheorghe Tadici.

Despre contractul pe care il are cu FRH

"In contractul meu cu FRH scrie despre calificarea la turneele finale si la Jocurile Olimpice. Nici macar la Olimpiada nu se specifica locul. Antrenorul, sigur trebuie sa-si asume orice esec, iar eu mi le asum. Victoriile se datoreaza jucatoarelor. Este bine totusi ca Romania se ia de piept cu toate fortele handbalului european" - Gheorghe Tadici.























2836 vizualizari

  • +1 (7 voturi)    
    cu tine avem 200% sanse sa nu cistigam (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:44)

    mnicku [utilizator]

    pacat de multe jucatoare din lot ca nu au un antrenor cu o minte limpede.
    Am fi putut ajunge in semifinale dar cu tine antrenor .
  • +4 (8 voturi)    
    Recunoasteti greselile facute? (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:44)

    ss [anonim]

    Cu tot respectul, d-le Tadici, meciurile cu Danemarca si Ungaria au fost pierdute pe mana dvs., jucatoarele au fost foarte determinate si merita toata aprecierea. Daca sunteti un om de caracter, la intoarcere va asumati greselile si va dati demisia, ceea ce eu nu cred. Eu personal va multumesc pentru performantele realizate in handbalul romanesc, dar cred ca a venit momentul sa va retrageti de la echipa nationala.
  • +2 (6 voturi)    
    comunist frustrat (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:48)

    timis79 [anonim]

    In loc sa te uiti in ograda ta, tot timpul cauti scuze... ba arbitrii, ba ghinionul, ba diferenta de fus orar, ba astrele... Daca nu cereai time-out cu ungaria cand echipa era pe val poate castigam. cu asa talente ori antrenorul ori mentalitatea romaneasca e de vina pentru lipsa de rezultate...
  • +4 (4 voturi)    
    Poate doar dacă si arbitru-i roman! (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:05)

    Amad [utilizator]

    ...si mărim dimensiunea porții la oaspeți!
  • +3 (5 voturi)    
    daca-i pe-asa (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:07)

    alter_ego2013 [utilizator]

    hai sa o dam in bailando:
    Daca aveam antrenor, nu doar echipa, in atatia ani aveam 300% sanse sa luam medalie de aur...
  • +2 (2 voturi)    
    Campionatul (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:17)

    Sportul [anonim]

    Eu zic ca nici acum ne e tarziu sa castigati nu numai acest campionat european si mondial si chiar olimpic: baga Ponta o OUG acu joi si se rezolva. Sigur se baga ca e rost de niste sali prin Alexandria, Craiova, Drobeta, Focsani......si asa exista fundament de o autostrada pana la..... pe unde au niste baieti de-ai nostrii niste terenuri.......
  • 0 (2 voturi)    
    T&N (Marţi, 16 decembrie 2014, 14:34)

    Valitu [utilizator]

    lipsa oanei manea este mai importantă decât a adei nechita; practic am jucat fără pivot.
    neagu are procentaj de reușită de 49%; dacă-l avea măcar de 55% meciurile de care vorbește așa zisul antrenor al naționalei (apropo: cine dracu l-a pus la națională?) ar fi fost probabil câștigate. departe de mine să-i contest valoarea și contribuția hotărâtoare dar cifrele astea sunt.
    • +1 (1 vot)    
      Totusi (Miercuri, 17 decembrie 2014, 1:03)

      Alor [utilizator] i-a raspuns lui Valitu

      fara. ,, dracu " nu se poate ?
  • 0 (0 voturi)    
    Tadici este depășit (Miercuri, 17 decembrie 2014, 12:19)

    ac_bumbac [utilizator]

    Este o prostie să mergi pe mâna unei singure jucătoare și să nu ai un plan de rezervă. Păi dacă numai Neagu are voie să tragă de la 9 metri, atunci celelalte își ies din mâna. La fel extremele dacă nu primesc mingi își ies din mână, iar Tadici niciodată nu a știut să pună în valoare extremele, mereu argumentând ba că nu avem extreme de valoare, sau că sunt accidentate titularele și rezervele nu sunt la nivelul lor și alte scuze penibile. Până la urmă, Tadici nu a câștigat nimic semnificativ în 10 ani la națională și la Oltchim, deși a avut la dispoziție lot foarte bun mai mereu. El este un fel de Pițurcă al handbalului, vorbește mereu de lucruri necontrolabile precum arbitrii, neșansa, accidentările, ”baza de selecție”. Păi acuma suntem campioni mondiali la junioare, deci o sa vină baza de selecție în 2-3 ani, ce vrei mai mult?