CE Handbal (f): Romania - Spania 22-20/ Tresarire de orgoliu - Paula Ungureanu, ce jucatoare!

Luni, 15 decembrie 2014, 18:36 Sport | Teamball

Paula Ungureanu
Romania a reusit prima victorie din Grupa I Principala de la Campionatul European de handbal feminin, tricolorele trecand, dupa o partida cu un final dramatic, de Spania, scor 22-20. Echipa lui Gheorghe Tadici a avut in Paula Ungureanu un adevarat inger pazitor - a fost omul meciului.

Repriza I

Romania a inceput mai greu partida, cu multe erori in defensiva, in special pe extreme. Tricolorele nu au reusit sa inscrie in cateva actiuni consecutive, cu toate ca au avut doua jucatoare in plus pe teren (6 contra 4). De la 5-3 pentru Romania in minutul 10 s-a facut 6-5 pentru iberice, in doar doua minute. In ofensiva, Romania a reusit sa faca bine spatii, dar ratarile au fost foarte mari (din pozitie de unu la unu cu portarul advers).

In minutul 20, Spania s-a distantat la trei goluri (11-8), iar finalul de repriza a fost unul foarte slab pentru tricolore: apararea nu a putut sa inchida spatiile, in timp ce pe faza ofensiva elevele lui Tadici au ratat din toate pozitiile. La pauza s-a intrat cu 14-9 in favoarea jucatoarelor din Spania. Singura jucatoare care s-a evidentiat in prima repriza a fost Paula Ungureanu - a avut parade incredibile.

Repriza II

Tricolorele au continuat sa fie neinspirate si in debutul reprizei secunde: aruncarile au fost slabe, pe portar. Primul gol marcat dupa o pasa de manual pe pivot a fost marcat in minutul 38. Paula Ungureanu a fost in continuare formidabila, reusind sa pareze lovituri din aproape toate pozitiile.

Romania a reusit sa revina inca o data pe tabela, dupa un gol superb marcat de Cristina Neagu: 16-16 in minutul 45. Romania a ratat doua atacuri pozitionale consecutive la 17-17 (48'), insa a trecut in avantaj in minutul 50 (18-17), dupa o "torpila" expediata de Neagu.

Tacalie a fost eliminata (52'), Florina Chintoan a ratat dintr-o pozitie ideala, insa situatia a fost salvata de aceeasi Paula Ungureanu (alte doua interventii senzationale). Romania s-a desprins la 21-19 in minutul 58, iar Ungureanu a inchis din nou poarta. Finalul a fost unul tensionat: Romania s-a impus pana la urma cu 22-20.

In urma acestui rezultat, Romania a acumulat trei puncte - in functie de celelalte rezultate, pastreaza sanse utopice de a mai prinde semfinalele. Cum se poate califica Romania: in primul rand, victorie cu Polonia. Apoi, Danemarca trebuie sa remizeze cu Spania si Ungaria, iar maghiarele sa piarda in ultima etapa cu Norvegia.

6802 vizualizari

• +5 (5 voturi)
    .!!!. (Luni, 15 decembrie 2014, 18:47)

romanati53 [anonim]

bine ca s-a terminat asa, felicitari fetelor si rusine tadici! din pacate, lipsesc indicatiile clare ale antrenorului dupa analizarea jocului adversarelor. tadici n-a spus niciodata ca pivotul nostru, care se zbate foarte mult, poate fi la fel de eficient prin blocajul aparatoarelor, creind culoare pentru coechipiere. din pacate, la acest c.e. prea multe erori de arbitraj, si de o parte si de alta, faze identice judecate diferit. schimbarea antrenorului si limitarea nr. de jucatoare straine e prima masura pe care trebuie s-o ia dedu. si va spun ca unul care am facut ceva handabal la viata mea. pacat ca, intrarea la facultate m-a despartit de acest sport.
  • +3 (3 voturi)
    ffff.buna tactica la toata echipa. (Luni, 15 decembrie 2014, 18:47)

antoi [anonim]

in frunta cu paula,succes in finala.
    Rezultat bun (Luni, 15 decembrie 2014, 20:44)

Koczka [utilizator]

pt Ungaria.
    Mi-e scarba de aceasta Federatie de Handbal Europeana si aranjamentele de culise pentru salvarea financiara a organizatorilor din Ungaria.
      rezultat excelent (Marţi, 16 decembrie 2014, 0:36)

oxxxxxyyyyya [utilizator] i-a raspuns lui Koczka

pt. danemarca........astea reinventeaza handbalul.
    2 lucruri aș mai adăuga (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:42)

ploiesteanu [utilizator]

Pintea n-a mai fost utilizată fiind greoaie și fără viteză și dexteritate dar faptul că portărița noastră a fost cea mai bună denotă că totuși apărarea nu și-a făcut datoria și a lăsat portarul unu la unu cu jucătoarele spaniole. Pe de altă parte, în cazul invenției daneze cu portarul conducător de joc, va trebui ca portărița să și interpreteze rolul de conducător de joc ca să nu se mai facă schimbarea. Sau conducătorul de joc să învețe să și apere, ceea ce e mult mai greu.
    Excelenta (Marţi, 16 decembrie 2014, 11:48)

Gotal [utilizator]

Paula a fost clar cea mai buna jucatoare a Romaniei de la campionat. Restul au avut doar momente de trezire din amorteala. Extreme nu au fost, coordonatoare doar Neagu din cand in cand iar in rest multa amorteala si plimbari de mingi pe semicerc. Nu cred ca acesta este handbalul feminin la or actuala. Nu cand vad alte nationale ce fac spectacol cu extremele si interii. Nu cand esti in inferioritate si ataci cu om in minus, fata de alte nationale cu care a jucat Romania unde au pus jucatoare de camp in locul portarului. Rezultate bune nu au fost dar nici spectacol.
      În meciul cu Danemarca (Marţi, 16 decembrie 2014, 12:41)

ploiesteanu [utilizator] i-a raspuns lui Gotal

a jucat foarte prost Paula ta, iar în meciul cu Norvegia a fost de-a dreptul penibilă. Am revăzut unele faze în care pur și simplu își retrăgea mâna de pe traiectoria mingei. Semăna cu Huțupanca în momentele ei în care nu para nimic. Dacă în meciul cu Norvegia era schimbată la timp poate altul era deznodământul partidei. Am avut o apărătoare Bese se numea, extraordinară și solidă și rapidă și îndemânatică, le avea pe toate. Era stâlpul apărării Oltchimului și al Naționalei României. Ne lipsește poate și Steluța Luca. Fii sigur nu ar mai fi defilat norvegiencele pe lângă apărarea noastră așa cum s-a întâmplat.
      Totusi... (Marţi, 16 decembrie 2014, 13:05)

sile [anonim] i-a raspuns lui Gotal

"Paula a fost clar cea mai buna jucatoare a Romaniei de la campionat."

Nu putem s-o uitam pe Cristina Neagu care a marcat jumatate din golurile echipei. Doar ca e sport de echipa, nu scoti rezultate cu 1-2 oameni.