Romania a reusit prima victorie din Grupa I Principala de la Campionatul European de handbal feminin, tricolorele trecand, dupa o partida cu un final dramatic, de Spania, scor 22-20. Echipa lui Gheorghe Tadici a avut in Paula Ungureanu un adevarat inger pazitor - a fost omul meciului.

Paula UngureanuFoto: ehfcl.com

Repriza I

Romania a inceput mai greu partida, cu multe erori in defensiva, in special pe extreme. Tricolorele nu au reusit sa inscrie in cateva actiuni consecutive, cu toate ca au avut doua jucatoare in plus pe teren (6 contra 4). De la 5-3 pentru Romania in minutul 10 s-a facut 6-5 pentru iberice, in doar doua minute. In ofensiva, Romania a reusit sa faca bine spatii, dar ratarile au fost foarte mari (din pozitie de unu la unu cu portarul advers).

In minutul 20, Spania s-a distantat la trei goluri (11-8), iar finalul de repriza a fost unul foarte slab pentru tricolore: apararea nu a putut sa inchida spatiile, in timp ce pe faza ofensiva elevele lui Tadici au ratat din toate pozitiile. La pauza s-a intrat cu 14-9 in favoarea jucatoarelor din Spania. Singura jucatoare care s-a evidentiat in prima repriza a fost Paula Ungureanu - a avut parade incredibile.

Repriza II

Tricolorele au continuat sa fie neinspirate si in debutul reprizei secunde: aruncarile au fost slabe, pe portar. Primul gol marcat dupa o pasa de manual pe pivot a fost marcat in minutul 38. Paula Ungureanu a fost in continuare formidabila, reusind sa pareze lovituri din aproape toate pozitiile.

Romania a reusit sa revina inca o data pe tabela, dupa un gol superb marcat de Cristina Neagu: 16-16 in minutul 45. Romania a ratat doua atacuri pozitionale consecutive la 17-17 (48'), insa a trecut in avantaj in minutul 50 (18-17), dupa o "torpila" expediata de Neagu.

Tacalie a fost eliminata (52'), Florina Chintoan a ratat dintr-o pozitie ideala, insa situatia a fost salvata de aceeasi Paula Ungureanu (alte doua interventii senzationale). Romania s-a desprins la 21-19 in minutul 58, iar Ungureanu a inchis din nou poarta. Finalul a fost unul tensionat: Romania s-a impus pana la urma cu 22-20.

In urma acestui rezultat, Romania a acumulat trei puncte - in functie de celelalte rezultate, pastreaza sanse utopice de a mai prinde semfinalele. Cum se poate califica Romania: in primul rand, victorie cu Polonia. Apoi, Danemarca trebuie sa remizeze cu Spania si Ungaria, iar maghiarele sa piarda in ultima etapa cu Norvegia.