Gheorghe Tadici, dupa infrangerea cu Ungaria: "Au fost decizii eronate ale arbitrilor, analizati ultimele cinci minute"

Duminică, 14 decembrie 2014, 10:10 Sport | Teamball

Gheorghe Tadici
Romania a fost invinsa de Ungaria, dupa o partida cu un final interzis cardiacilor (CE, Grupa I Principala, scor 20-19). "Au fost cateva decizii care mi s-au parut eronate. Este a doua oara cand pierdem puncte pe final de meci", a declarat Gheorghe Tadici, antrenorul tricolorelor.

"A doua oara cand pierdem puncte pe final de meci. Imi pare foarte rau, nu vreau sa acuz arbitrajul, dar au fost cateva decizii care mi s-au parut eronate. La Ciuciulete a fost 7 metri, ei au dat 9 metri, la Pirvut a fost o eliminare gratuita.

Daca analizati ultimele cinci minute, o sa va dati seama ce s-a intamplat. Nu conteaza ce s-a intamplat in minutul 15, in minutul 40, dar in ultimele cinci minute fiecare decizie conteaza" - Gheorghe Tadici.

6. Polonia 3 0 0 3 64-86 0p

* Primele doua clasate se califica in semifinalele competitiei.

2392 vizualizari

• +11 (11 voturi)
    Sigur, arbitrii, ca de obicei. (Duminică, 14 decembrie 2014, 10:19)

clint [anonim]

Nu zic, or fi gresit si aia, dar felul in care am jucat finalul a fost execrabil. Atat de execrabil, incat arbitrii nu mai conteaza. Nu mai incerca sa bagi gunoiul sub pres si sa dai vina pe arbitri, nea !
    un meci se cistiga cu cap (Duminică, 14 decembrie 2014, 10:37)

mnicku [utilizator]

si abia apoi cu muschii . Ieri n-ai avut tactica de joc , scheme de joc zero, ca sa nu mai spun ca prin min 50 cind aveam 2 goluri avans ai cerut time-out in momentul in care unguroaicele era cazute psihic si nu le mergea jocul iar noi eram in atac; le-ai facut practic jocul adversarelor ca sa reintre in meci.

Nu se incurajeaza o jucatoare cu MAH SAI MAI

e a doua oara cind le dai sfaturi gresite pe sfirsit de meci . Pacat ; Neagu a marcat 8 goluri, Paula a facut minuni in poarta dar cu tine pe banca RO n-are nici o sansa .

EJECT
    • +4 (4 voturi)
      Asa este! (Duminică, 14 decembrie 2014, 12:33)

ofCAER [utilizator] i-a raspuns lui mnicku

Cu un antrenor ca Tadici, care cel mai bine si mai bine stie sa tipe la jucatoare, doar norocul sau conjunctura pot conduce echipa la succese.
      Omu' asta nu are capacitatea de se uita la alti antrenori ca sa le copieze nu schemele ci comportamentele; cu Tadici pe banca, orice echipa va fi in urma fruntaselor nu cu locuri ci cu zeci de ani...
    Arbitrii... Bate - o vina (Duminică, 14 decembrie 2014, 10:40)

banatul e fruncea [anonim]

Dacă nu ei ghinionul, fusul orar, alinierea planetelor... Numai când câștigăm suntem cei mai cei...
  • +5 (5 voturi)
    taci ma. (Duminică, 14 decembrie 2014, 10:44)

thebblack [utilizator]

cu greselile (voite sau nevoite) de arbitraj, in minutul 56 aveam 2 goluri in fata si atacul. si din cele 4 minute ramase 2 am avut superioritate numerica.

NU ARBITRII au pierdut meciul asta.
    Tadici a pierdut meciul (Duminică, 14 decembrie 2014, 12:00)

Florin [anonim]

Nu dati vina pe arbitrii, au gresit si ei, dar ce antrenor e acela care cere time-out cand atacam, cand suntem in crestere de joc; ati tinut-o pe Parvut in teren dupa ce era atentionata de arbitrii si la primul fault au eliminat-o; mai sunt multe, trebuie lucrat la mentalitatea/psihicul jucatoarelor si antrenorilor pentru a nu mai pierde pe final de meci.
    Daca va uitati in urma, atat selectionata Romaniei, cat si Oltchim au pierdut multe meciuri in ultimele minute lae meciurilor
      nu doar la handbal (Duminică, 14 decembrie 2014, 15:25)

thebblack [utilizator] i-a raspuns lui Florin

ci la orice sport. ne este frica de victorie. cele mai graitoare exemple pe langa handbal sunt fotbalul (studiati palmaresul echipelor romanesti la lovituri de departajare sau "performantele" stelei cu napoli sau middlesborough) sau si mai graitor, tenisul (hai simona, macar tu ridica capul).

pana nu se schimba ceva in mentalitatea generala a acestui popor, vom fi vesnic invinsi din oficiu.
    Tadici (Duminică, 14 decembrie 2014, 12:17)

Dan [anonim]

Tadici pentru noi, este Pitzi 2
    Cum e posibil sa avem tinere campioane mondiale si sa facem o figura atit de jalnica ?
    Nu avem antrenori, si asta nu e numai in handbal, n-avem spirit de invingatori, suntem labili psihic.
    Sigur ca da,"domnu' Lucescu" ! (Duminică, 14 decembrie 2014, 12:29)

gica43 [utilizator]

Totdeauna altii sunt vinovati,nu tu si jucatoarele tale !Cum poti fi un antrenor bun daca nu te duce capul ??
  • +3 (3 voturi)
    Supărare mare (Duminică, 14 decembrie 2014, 12:44)

Nicu [anonim]

Pe Tadici îl supără arbitrii, îl supără ”ciumpalacii” care îl critică, numai prostia lui nu îl supără și bineînțeles noi trebuie să îl menajăm. Chiar este de neîlocuit? Ne-am cam săturat de fițe și incompetență. NU mai există în handbalul românesc oameni mai tineri și mai luminați? Dar probabil nu au loc de ”ghinioane” din aste , gen Tadici.
    daca nu-i de vina Vatman (Duminică, 14 decembrie 2014, 15:29)

kkciosuldelahamangia [utilizator]

var geaman cu Bataman, inca e de bine.
      Lasa-ne (Duminică, 14 decembrie 2014, 17:26)

Leon [anonim] i-a raspuns lui kkciosuldelahamangia

Am analizat tot, nea Ghita. Si ultimele 5 minute, cu pivotul de la Zalau, care n-avea ce cauta pe teren atunci, jucind inutil rugby, si cu eliminarea unei jucatoare ungare cu mai putin de 3 min. inainte de final (subtilisima maniera de a avantaja echipa gazda!), si restul minutelor din meciul de ieri si din celelalte meciuri, in care echipa a jucat ce-ai invatat-o, adica nimic, si rezultatele pe care le-ai obtinut de cind antrenezi echipa nationala, si toate meciurile pierdute pe final, si nervii pe care ni-i faci de atitia ani. Concluzia e aceeasi: Lasa-ne.