Romania a pierdut prima partida din Grupa Principala I de la Campionatul European de handbal feminin, tricolorele fiind depasite de Ungaria, scor 20-19, dupa o partida cu un final dramatic. In urma acestui rezultat, calificarea in semifinale ramane o utopie pentru nationala pregatita de Gheorghe Tadici.

Romania la CE de handbal femininFoto: huncro2014.ehf-euro.com

Marcatoare:

Ungaria – Trisciuk 4 goluri, Szucsanszki 4, Tomori 3, Kovacsics 2, Toth 2, Bulath 1, Bodi 1, Mayer 1, Meszaros 1, Kovacsicz 1

Romania – Neagu 8 goluri, Bradeanu 3, Perianu 2, Babeanu 2, Pirvut 1, Ciuciulete 1, Chintoan 1, Chiper 1.

S-au mai disputat sambata:

Polonia-Danemarca 19-28

Spania-Norvegia 26-29.

Prima repriza

Ungaria si Romania au inceput partida cu multe erori, primul gol fiind inscris in minutul 6 (gazdele au deschis scorul). Tricolorele au punctat pentru prima data in minutul 11, atunci cand Cristina Neagu a marcat dupa o actiune personala de toata frumusetea. Paula Ungureanu a fost, de departe, jucatoarea numarul unu a Romaniei in primul mitan, portarul nationalei reusind parade incredibile in fata unguroaicelor. In minutul 21, Ungaria conducea cu 8-5, iar in minutul 27 a fost 9-6 pentru gazde. La pauza a fost 10-8, dupa un final de repriza in care Romania nu a reusit sa se apere agresiv. De notat: Romania nu a condus niciodata in primele 30 de minute.

Repriza a doua

Ungaria a continuat sa conduca pe tabela si in debutul reprizei secunde, 12-10, in minutul 34. Romania a egalat pentru prima data (in afara de startul partidei) in minutul 38 (13-13), iar meciul a fost echilibrat in urmatoarele minute. Tricolorele au inceput sa se apere agresiv, lucru care ar fi trebuit sa se intample de la inceputul partidei. Echipa lui Tadici a condus pentru prima data in minutul 40 (14-13), iar Paula Ungureanu a parat o lovitura de la sapte metri in urmatoarea actiune.

Romania a condus cu 18-16 si 19-17 (in minutul 55), dar finalul de meci a fost din nou unul slab pentru prima reprezentativa. Ungaria a egalat pe tabela in minutul 56 (19-19), iar Neagu a trimis putin pe langa poarta doar doua minute mai tarziu. A fost punctul culminant al unei partide castigate de Ungaria, cu scorul de 20-19.