Nationala feminina de handbal a Romaniei s-a calificat in grupele principale ale Campionatului European din Ungaria si Croatia, dupa ce a invins formatia Ucrainei cu scorul de 23-22 (12-9), joi seara, la Debrecen, in ultimul sau meci din Grupa B, anunta Agerpres. Tricolorele au terminat grupa pe locul al treilea si merg in grupa principala cu un singur punct, in urma egalului cu Danemarca (29-29).

Romania a controlat de la un capat la altul meciul cu Ucraina, a condus cu 4-1, 5-2 si 6-3, iar la pauza si-a mentinut un avans de trei goluri, 12-9. In repriza secunda, tricolorele s-au desprins chiar la cinci goluri, 19-14, cand mai erau 13 minute de joc, dar finalul a fost din nou strans, cu un singur gol in plus, 22-21, cand mai erau aproape doua minute de joc. Neagu a marcat golul care a adus victoria Romaniei (23-21), iar punctul Viktoriei Borscenko din ultimele secunde nu a mai contat.

Au evoluat echipele:

Romania: Paula Ungureanu, Aneta Pirvut, Oana Bondar, Crina Pintea, Cristina Neagu (8 goluri), Aurelia Bradeanu (3), Adriana Tacalie (1), Gabriela Perianu, Valentina Ardean-Elisei (4), Florina Chintoan (2), Laura Chiper (5). Selectioner: Gheorghe Tadici.

Ucraina: Viktoria Timosenkova, Natalia Parhomenko, Olga Laiuk, Anastasia Pidpalova, Irina Sutka, Viktoria Borscenko (10), Olga Nikolaenko (4), Olena Umanet, Valeria Zoria, Ana Redka (3), Irina Glibko (1), Tamara Smbatian (2), Natalia Volovnik, Olga Perederii (2). Selectioner: Leonid Ratner.

Arbitri: Dalibor Jurinovic, Marko Mrvica (ambii din Croatia)

Observator EHF: Monique Alsemgeest (Olanda), supervizor EHF: Janka Stasova (Slovacia)