Romania a remizat cu Danemarca la Campionatul European de handbal feminin, tricolorele fiind egalate la ultima faza (29-29). Partida de la Debrecen a fost una dramatica, echipa lui Gheorghe Tadici scapand incredibil victoria printre degete.

Romania la CE de handbal femininFoto: huncro2014.ehf-euro.com

Echipa lui Gheorghe Tadici a condus in mare parte ostilitatile, dar a cazut pe finalul disputei. Nordicele au trecut prima data in avantaj de-abia in minutul 51, iar finalul a fost unul dramatic. Danemarca a egalat la ultima faza, tabela aratand la final 29-29.

Romania a inceput foarte bine partida (a condus in debut cu 3-0), iar la pauza s-a intrat cu 16-12 in favoarea tricolorelor (avantajul putea sa fie chiar mai mare).

Danezele au egalat in minutul 40, 20-20, dar apoi Romania a trecut din nou in avantaj. Adversarele au condus pentru prima data in minutul 51, iar finalul a fost unul dramatic, in care fiecare actiune a contat enorm.

Cu toate ca au avut doua goluri avans (29-27) cu mai putin de doua minute pana la finalul partidei, tricolorele nu au putut sa castige, nordicele inscriind de doua ori.

In primul meci, Romania a fost invinsa de Norvegia cu 27-19. Primele trei clasate se vor califica in grupele principale ale competitiei. La ultimul turneu final european, Romania s-a clasat pe locul 10.

In Grupa B, Romania va mai disputa un meci: cu Ucraina, pe 11 decembrie, de la ora 19:15.