​Campioana la handbal masculin, HCM Constanta, s-a calificat, sambata, in premiera, la Turneul Final Four al Cupei EHF desi a fost invinsa, in deplasare, de formatia suedeza Lugi HF, cu scorul de 28-34 (13-14) in mansa retur a sferturilor de finala ale competitiei, informeaza Mediafax.

HCM ConstantaFoto: Agerpres

Marcatorii echipei HCM au fost simicu 9 goluri, Sadoveac 5, Criciotoiu 4, Buricea 3, Novanc 2, Cutura 2, Csepreghi 2, soldanescu 1, în timp ce pentru suedezi s-au remarcat Hippe 7 goluri si Leijonborg 6.

In tur, la Constanta, campioana Romaniei s-a impus cu scorul de 31-21 (15-10), astfel incat succesul de atunci, cumulat cu rezultatul de sambata, a dus scorul general la 59-55, cu care jucatorii antrenati de Zvonko Sundovski s-au calificat, in premiera, la Turneul Final Four.

Celelalte doua partide retur din sferturile de finala au loc duminica intre Montpellier-Nantes (in tur, 26-25), respectiv Pick Szeged-Sporting Lisabona (in tur, 27-29).

Fuchse Berlin este deja calificata la Final Four in calitate de echipa organizatoare.