Nationala feminina de volei a Romaniei a invins formatia Ucrainei cu scorul de 3-2 (23-25, 26-24, 19-25, 25-21, 15-12), vineri seara, in Grupa A a celui de-al treilea tur preliminar pentru calificarea la Campionatul Mondial 2014, informeaza Agerpres.

La capatul unui meci echilibrat, care a durat doua ore si 8 minute, desi au fost conduce cu 1-0 si 2-1 la seturi, tricolorele au reusit sa revina de fiecare data si s-au impus in setul decisiv cu 15-12, obtinand victoria.

In alt meci, Turcia a dispus cu 3-0 de Cipru. Sambata, de la ora 18,00, Romania va intalni formatia Ciprului, iar Turcia va infrunta Ucraina de la ora 15,00.

Castigatoarele celor cinci grupe din aceasta faza a preliminariilor, precum si echipele cu cele mai bune punctaje de pe locurile 2 se vor califica la Campionatul Mondial din Italia.