Nationala de handbal feminin a Romaniei a invins, joi, reprezentativa similara a Ungariei, cu scorul de 21-17 (8-10), intr-un meci contand pentru grupa D a Campionatului Mondial din Serbia, fiind calificata in optimile de finala ale competitiei, potrivit Mediafax. Atmosfera electrizanta in sala din Novi Sad, in care peste 2.000 de fani ai Ungariei si cateva sute ai Romaniei s-au duelat in scandari inca dinaintea inceperii partidei.

Romania, calificare in optimiFoto: ehf-euro.com

Pe teren, Ungaria a condus din primele minute, 1-3 (min. 6), tricolorele parand timorate in debutul partidei si datorita huiduielilor primite la fiecare atac din partea fanilor adversi. Sase minute mai tarziu, la scorul 1-4, antrenorul Tadici a cerut time-out, certandu-si jucatoarele: "Cinci atacuri ratate. Nu vrem sa bagam mingea pe spatiul portii", le-a spus acesta jucatoarelor.

Neagu a marcat al doilea gol al Romaniei in minutul 13, 2-4, dar cinci minute mai tarziu a venit randul fanilor tricolori sa se bucure, Tacalie aducand egalarea, 5-5, dupa cateva parade reusite ale Paulei Ungureanu.

Meciul a continuat sub semnul echilibrului, 6-6 (min. 23), pentru ca la pauza tabela sa arate 10-8 in favoarea Ungariei, ultimele minute din prima repriza fiind marcate de un joc impulsiv al Romaniei, cu mingi pierdute usor.

La reluare, Neagu a redus din diferenta, 9-10 (min. 33), de la 7 metri, tot ea ratand egalarea doua minute mai tarziu de la linia de pedeapsa, iar Ungaria a profitat si s-a detasat la 9-12 (min. 37). Meciul a "continuat" si in tribune, scandarile deja traditionale, "Ria, Ria, Ungaria" si "Romania, Romania", fiind auzite in duel, in functie de cine marca si cu atat mai mult cu cat echilibrul revenise, 14-14 (min. 45).

In minutul 47, Romania a preluat conducerea, dupa o aruncare de la 7 metri a Elizei Buceschi, iar Ungaria a intrat obligatoriu la time-out. In tribuna fanilor romani, delir.

Cristina Neagu a tinut "tonul", 16-15 (min. 48), iar cand mai erau 9 minute din joc, tabela arata 16-16, Laura Chiper readucand avantajul, 17-16 (min. 54). Ardean-Elisei a marit avantajul la 18-16, iar aceeasi Chiper a dus scorul la 19-16, de la 7 metri (min. 56). Cand Ardean-Elisei a marcat pentru 20-16, cu trei minute ramase din joc, "zarurile" erau deja aruncate. Ultimul time-out cerut de Ungaria nu a mai contat, adversara Romaniei nereusind sa remonteze. Tricolorele au iesit de pe teren cu zambetul pe buze, scor final 21-17, portarul Paula Ungureanu fiind declarata cea mai buna jucatoare la finalul partidei de catre IHF.

Marcatoare:

Romania - Neagu 5 goluri, Ardean-Elisei 3, Nechita 2, Bradeanu 2, Manea 2, Chiper 2, Marin 2, Buceschi 2, Tacalie 1

Ungaria - Gorbicz 7 goluri, Zacsik 4, Verten 2, Bulath 2, Tomori 2.

Tot joi, in grupa D, s-au mai inregistrat rezultatele: Australia-Cehia 10-34 si Germania-Tunisia 26-20.

Dupa patru meciuri disputate in grupa D, nationala Romaniei are un bilant de trei victorii 27-17 cu Tunisia, 32-13 cu Australia si 21-17 cu Ungaria, si o infrangere, 23-26 cu Germania, avand 6 puncte in clasament si fiind calificata in optimile de finala ale Campionatului Mondial.

Celelalte trei echipe calificate sunt Ungaria, Germania si Cehia.

Vineri, in ultima zi a fazei grupelor, se vor juca meciuri in toate cele patru grupe, tricolorele urmand a se duela cu Cehia. Rezultatele de vineri vor stabili ierarhia finala, care este importanta pentru "incrucisarea" din optimile de finala, intre echipele calificate din grupele A-B, respectiv C-D.

Primele patru clasate din fiecare grupa se vor califica in optimile de finala, meciurile fiind programate in 15-16 decembrie, la Belgrad si Novi Sad. Partidele din sferturile de finala vor avea loc in 18 decembrie, in aceleasi orase, iar semifinalele si finalele pentru medalii, in 20 si 22 decembrie, la Belgrad.

Campioana mondiala en-titre este Norvegia, la editia din 2011 Romania clasandu-se pe locul 13.

Romania are in palmares trei medalii mondiale: aur in 1962, respectiv argint in 1973 si 2005. Cea mai slaba clasare a tricolorelor la CM a fost la editia din 2001, locul 17.

De asemenea, trebuie remarcat faptul ca Romania este singura echipa nationala feminina din lume care a participat la toate turneele finale ale Campionatelor Mondiale, incepand cu 1957.