Nationala de rugby a Romaniei a fost invinsa cu scorul de 7-26 (7-16 la pauza) de reprezentativa statului Fiji, in ultimul meci-test al anului, desfasurat, sambata seara, pe stadionul national ''Arcul de Triumf'' din Capitala, aceasta fiind prima si singura infrangere a ''Stejarilor'' in partidele din 2013, transmite Agerpres.

Nationala de rugby a RomanieiFoto: Agerpres

Potrivit agentiei de presa, inceputul meciului a fost unul echilibrat, cu un avantaj pentru oaspeti care, dupa ce au executat dansul razboinic intitulat ''cibi'', au fost foarte aproape de a deschide scorul la doar trei minute de la fluierul de start, dupa o actiune in viteza, cand eseul reusit a fost anulat de arbitru ca urmare a unei pase neregulamentare in linia de treisferturi.

Chiar daca au revenit in joc si au avut cateva actiuni spectaculoase, tricolorii nu au reusit sa opreasca sprintul si eseul lui Metuisela Talebulamaijaina, din minutul 17, netransformat insa, tabela de marcaj fiind astfel deschisa de catre jucatorii din emisfera sudica. In minutul 21, Florin Vlaicu a ratat o lovitura de pedeapsa, de la o distanta de 45 de metri, obtinuta in urma unui placaj inalt asupra unui jucator roman, pentru ca in faza imediat urmatoare Nemani Nadolo sa scape singur pe partea dreapta a terenului si sa reuseasca un nou eseu pentru oaspeti, dar de asemenea netransformat de Seremaia Naiakeinuku, care a trimis balonul in bara.

Condusi cu 10-0, ''Stejarii'' au iesit la atac, punand presiune tot mai mare pe apararea adversa. In minutul 34, tricolorii au obtinut un eseu de penalitate dupa greseli succesive ale gramezii oaspetilor la 5 metri de terenul lor de tinta, eseul fiind transformat de Florin Vlaicu, scorul devenind 10-7 pentru Fiji. Ofensiva romanilor a continuat si in doua randuri tricolorii au fost foarte aproape de a reusi eseuri, odata balonul fiind culcat in terenul de tinta fijian, insa arbitrul nu a validat incercarea considerand ca a venit in urma unei actiuni neregulamentare. In schimb, cei care au punctat au fost tot oaspetii care, pana la pauza, au beneficiat de doua lovituri de penalizare pe care le-au si fructificat, prin acelasi Naiakeinuku, dupa 40 de minute scorul fiind de 16-7 pentru Fiji.

In primele minute ale reprizei secunde, Fiji a reusit un nou eseu, dupa ce Timoci Nagusa a facut un sprint printre jucatorii romani din defensiva si a culcat balonul chiar intre buturi. Seremaia Naiakeinuku nu a ratat transformarea, si in minutul 42 tabela indica un neverosimil 23-7 pentru oaspeti. Minutele care au urmat pana la final nu au adus nimic nou in jocul ''Stejarilor'' care au facut eforturi deosebite pentru a recupera din handicap, fara sanse insa, defensiva oaspetilor fiind extrem de bine pusa la punct, fijienii reusind chiar cateva sarje ofensive pe extreme oprite cu greu de romani. Nici schimbarile survenite in XV-le nostru nu a adus prospetimea necesara in joc, meciul transformandu-se intr-unul de uzura, cei care punctand fiind pana la urma oaspetii, printr-o lovitura de pedeapsa acordata in ultimele secunde ale intalnirii, transformata de Naiakeinuku.

Meciul s-a incheiat cu 26-7 pentru Fiji, ''Stejarii'' fiind insa aplaudati la scena deschisa de cei aproape 4000 de spectatori aflati in tribunele stadionul ''Arcul de Triumf''.