Rugby: Tara Galilor a castigat Turneul celor 6 natiuni/ Franta, "Lingura de lemn"

de A.I.     HotNews.ro
Sâmbătă, 16 martie 2013, 20:45 Sport | Teamball

Echipa de rugby a Tarii Galilor a castigat, sambata, Turneul celor sase natiuni, dupa ce a invins, scor 30-3, Anglia. Meciul s-a desfasurat pe "Millenium Stadium" din Cardiff. Franta si-a insusit trofeul "Lingura de lemn", acordat echipei care se claseaza pe ultimul loc al competitiei, desi a castigat in fata Scotiei, cu scorul de 23-16.

Clasament:

1 Tara Galilor 8 puncte
2 Anglia 8
3 Scotia 4
4 Italia 4
5 Irlanda 3
6 Franta 3.




















3005 vizualizari

  • +1 (1 vot)    
    asta da surpriza! (Duminică, 17 martie 2013, 2:11)

    srpc [utilizator]

    chiar nu m-as fi asteptat sa-i vad pe galezi campioni:)
    • 0 (0 voturi)    
      Si inca ... (Duminică, 17 martie 2013, 11:35)

      Dani.El [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      Franta - ultimul loc?!?!
    • 0 (0 voturi)    
      Cred ca nici la francezi nu se asteptau prea multi (Duminică, 17 martie 2013, 11:41)

      Mihail_AD [utilizator] i-a raspuns lui srpc

      ...sa ia lingura.
  • 0 (0 voturi)    
    Informatii false! (Duminică, 17 martie 2013, 14:17)

    codo [utilizator]

    Franta a castigat ieri. À ramas pe ultimul loc dar totusi a castigat. Ar fi bine sa va informati corect.
  • 0 (0 voturi)    
    Lingura de lemn (Luni, 18 martie 2013, 10:58)

    Danon [utilizator]

    ... este inversul Marelui Slem: se acorda tarii care a pierdut toate meciurile, nu celei clasate pe ultimul loc. Avem pretentii mai mari din partea jurnalistilor.
    • 0 (0 voturi)    
      oare? (Luni, 18 martie 2013, 14:05)

      if0014 [utilizator] i-a raspuns lui Danon

      Ce zice Wikipedia:
      "It is worth noting that the last-placed team in the 6 Nations Championship has the dubious honour of "winning" the spoon; losing all your matches is not a requirement."

      Tu de unde stii regula? Poate ai o sursa mai buna.
      • 0 (0 voturi)    
        lingura de lemn ? (Luni, 18 martie 2013, 17:54)

        b74cbd [utilizator] i-a raspuns lui if0014

        Si eu stiu ca lingura de lemn este "trofeul" primit de echipa care pierde toate meciurile. Este opusul premiului pentru castigarea tuturor partidelor - Marele Slem.
        Lingura de lemn e o rusine, e logic sa fie instituita pentru situatia extrema, nu pentru clasarea pe ultimul loc - oricum una dintre echipe trebuie sa fie ultima.
        O fi veridica Wikipedia ? Putem sa credem tot ce scrie acolo ?