Echipa masculina de handbal a Spaniei a reusit o veritabila demonstratie in finala Campionatului Mondial disputata duminica la Barcelona, invingand Danemarca la un scor aproape neverosimil, 35-19 (18-10), scrie Agerpres.

In Palau Sant Jordi, Spania a condus de la inceput pana la sfarsit, reusind doua reprize practic egale, cu 8 goluri diferenta: 18-10 dupa primele 30 de minute, 35-19 la final. Victoria este cu atat mai surprinzatoare prin proportiile scorului cu cat Danemarca este detinatoarea la zi a titlului european.

Acesta este al doilea titlu mondial al Spaniei, dupa ce s-a in 2005, a castigat finala de la CM din Tunisia, cu 40-34 in finala in fata Croatiei, acum medaliata cu bronz.

Danemarca a mai pierdut o finala mondiala in 2011 (35-37 cu Franta, dupa prelungiri), in 2009 s-a clasat pe locul 4, iar in 2007 a luat medaliile de bronz. Spania a terminat pe locul 3 in 2011.