BC Timisoara si CSU Ploiesti sunt primele calificate in Final Four-ul Cupei Romaniei la baschet masculin. Turneul care va stabili castigatoarea din acest an a trofeului va avea loc in perioada 6-7 aprilie.

BC Timisoara s-a calificat la turneul final al Cupei Romaniei la baschet masculin, dupa ce a eliminat-o in sferturile competitiei pe CSU Sibiu. Banatenii s-au impus in fata sibienilor in ambele partide, 74-72 pe teren propriu si 73-76 in Sala Transilvania. Sarovic si Jovanovic, cu 19, respectiv 18 puncte, au fost decisivi si au adus calificarea echipei din Timisoara, in timp ce cel mai bun marcator al Sibiului a fost Austin, cu 26 de puncte.

CSU Asesoft s-a alaturat celor de la BC Timisoara in careul de asi al Cupei Romaniei, dupa ce a dispus si in returul de la Brazi de CSS Giurgiu, scor 78-76. Campioana a revenit astfei in Final Four dupa un an de pauza. Principalii marcatori pentru CSU Asesoft au fost Catalin Burlacu si Vladimir Tica, cu cate 18, respectiv 15 puncte. De la formatia vizitatoare s-a remarcat Brian Burrell cu 24 de puncte si 9 recuperari.