Romania - Muntenegru 20-23. Infrangere, dar mergem mai departe

de Ionut Baias     HotNews.ro
Vineri, 7 decembrie 2012, 22:12 Sport | Teamball

Romania, calificare in optimi
Echipa natioanala de handbal a Romaniei a intalnit, vineri sara, la Vrsec, vicecampioana olimpica Muntenegru. Sustinute de peste 1500 de romani din tribune, fetele lui Tadici au facut o prima repriza buna conducand in permanenta chiar si la 3 goluri diferenta (7-4 sau 9-6). La pauza am intrat insa cu un avantaj minim 10-9.

Repriza secunda nu a avut istoric. Cu o Cristina Neagu fara forta si departe de forma care o consacra ca cea mai buna jucatoare din lume, fara inspiratie in atac, dar si cu un arbitraj ostill, Romania a cedat rapid teren. Muntenegrencele, conduse magistral de jucatoare Oltchimului Katarina Bulataovic, au revenit si au preluat conducerea castigand partida cu 23-20 si termina grupa pe prima pozitie cu maximum de puncte. Romania merge insa mai departe avand 4 puncte.

Romania este practica calificata pentru urmatoarea grupa, miza partidei fiind prima pozitie a grupei. Tricolorele au remizat in prima partida cu Rusia si au invins apoi Islanda, in timp ce Muntenegru a castigat toate cele trei partide.

min 58: Marcheaza Oana Manea 20-22
min 58: Inca o interventie fantastica a Paulei Ungureanu in fata colegei de la Oltchim, Katarina Bulatovici
min 56 19-22
min 55: Gol Geiger si reducem din diferenta 18-20
min 53 Gol Muntenegru. Diferenta de 3 puncte 17-20
min 50 Bulatovici inscrie de doua ori la rand 17-19
min 48 Gol Meirosu si Romania inscrie de doua ori in inferioritate numerica 16-17
min 47: Talida Tolnai apara o lovitura de la 7 m
min 46: Gol Romania in inferioritate numerica 15-16
min 45: Gol Muntengru si eliminare Ionela galca
min 44: Apara Paula Ungureanu si inscrie Meirosu 14-15
min 43: 13-15 si atac ratat Romania

2857 vizualizari

Și anume: (Sâmbătă, 8 decembrie 2012, 8:33)