Romania - Rusia 21-21/ Victorie ratata in ultimul minut

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 4 decembrie 2012, 20:35 Sport | Teamball

Cristina Neagu
Romania a remizat, scor 21-21, impotriva Rusiei, in prima partida sustinuta la CE de handbal feminin din Serbia. La Vrşeţ, tricolorele au dominat in mare parte disputa cu Rusia, dar s-au vazut egalate cu doar cateva zeci de secunde inainte de finalul disputei. In urmatorul meci, Romania se va duela cu Islanda (5 decembrie, ora 21.15).

Grupa D, rezultatele zilei

Romania - Rusia 21-21
Muntenegru - Islanda 26-16

Desfasurarea scorului in meciul Romania vs Rusia:

Romania incheie la egalitate cu Rusia, dupa o partida in care a condus in permanenta. Rusia a profitat de un final mai slab de meci al echipei lui Gheorghe Tadici, adversarele reusind sa egaleze in ultimul minut de joc. Cu toate ca a avut ultimul atac al meciului, Romania nu a inscris, iar tabela a incremenit la 21-21.

Min 60 Romania - Rusia 21-21
Au marcat:  Curea (2), Manea

Min 50 Romania - Rusia 18-16
Au marcat: Curea (2), Meirosu

Min 40 Romania - Rusia 15-10
Au marcat: Curea, Geiger (2)

Romania a impresionat in prima repriza a meciului cu Rusia la capitolul aparare. In plus, Talida Tolnai a inchis poarta, reusind sa aiba un procentaj de peste 60% in ceea ce priveste mingile aparate. Adversarele au avut o perioada de peste 12 minute in care nu au reusit sa inscrie, nici macar din lovitura de la 7 metri.

Min 30 Romania - Rusia 12-7
Au marcat: Stanca (2), Meirosu, Curea, Nechita.

Min 20 Romania - Rusia 7-6

A marcat: Curea (2)

Min 10 Romania - Rusia 5-4
Au marcat: Bradeanu, Neagu, Nechita, Curea, Geiger

Echipe:

Romania:
Tolnai, Smedescu, Tacalie, Pintea, Ada Nechita, Cristina Neagu, Aurelia Bradeanu, Ionela Stanca, Oana Manea, Adina Meirosu, Iulia Curea, Nicoleta Dinca, Stela Vadineanu, Melinda Geiger, Magdalena Paraschiv.

Rusia: Basarab, Sidorova, Kuznetcova, Khmyrova, Postnova, Sen, Stepanova, Milova, Yartseva, Sidorova, Andryushina, Makeeva, Puneko, Turei, Zhilinskayte, Chernoivanenko, Ilina.

* primele trei clasate din fiecare grupa merg in seriile principale

Programul Romaniei:

Romania - Islanda (5 decembrie, 21.15)
Romania - Muntenegru (7 decembrie, 21.15).

5224 vizualizari

• +5 (5 voturi)
    hai Romania!! (Marţi, 4 decembrie 2012, 21:02)

DrInOrice [utilizator]

felicitari hotnews ca dati si alte sporturi! bafta fetele
  • 0 (6 voturi)
    alte sporturi (Marţi, 4 decembrie 2012, 21:31)

ady624 [utilizator]

Dragă HotNews... Nu știu dacă ați observat, dar în acest articol nu apare NICĂIERI denumirea sportului la care faceți referire. Cred că ar trebui să specificați și sportul la care vă referiți, nu doar echipele :) În cazul de față, handbal feminin...

​LIVE Text Romania - Rusia 10-6 (Rep I)
        Sau poate... (Marţi, 4 decembrie 2012, 23:04)

ady624 [utilizator] i-a raspuns lui gogu_demagogu

Sau poate au modificat titlul după ce am comentat. Nu știu, poate?! Nu-i bai, grăbiți-vă să săriți la cap, concluziile pripite sunt ușor de găsit.

:)
        Adrian
    Un meci nebun (Marţi, 4 decembrie 2012, 21:42)

nano2k [utilizator]

Cel putin pana in min 24 este aproape incredibil.
  • +4 (4 voturi)
    Bravo Romania (Marţi, 4 decembrie 2012, 21:59)

ploiesteanu [utilizator]

tine-o tot asa. Toata sala e cu noi si echipa joaca bine. Se grabesc putin fetele noastre, dar poate ca-i mai bine asa. Cred c-o sa castigam in cele din utma. Hai Romania ! Toti suntem cu sufletul la voi !
    Felicitari fetelor! (Marţi, 4 decembrie 2012, 22:47)

Un meci foarte bun, dar trebuie sa recunoastem ca Talida a facut un meci mare, ea ne-a scos in prima repriza.

Succes pe mai departe!
  • +3 (5 voturi)
    Hai România! Şi hai cu diacriticele! (Marţi, 4 decembrie 2012, 22:50)

Clovis [utilizator]

Până la urmă e bun şi un egal. Se putea mai mult dar poate avem mai mult noroc la următoarele meciuri!

Şi apropo, dumneavoastră când introduceţi diacriticele? E deja jenant să mai faceţi abstracţie de ele. Mijloacele tehnice există, slavă Domnului!
      :) (Miercuri, 5 decembrie 2012, 11:17)

Analfabet [utilizator] i-a raspuns lui Clovis

râde ciob de oală spartă... ș-urile și ț-urile tale sunt turcești, ale mele sunt românești.
    Antrenorul (Miercuri, 5 decembrie 2012, 8:21)

OzzyO [utilizator]

Până nu vom aduce și la națională un antrenor străin, nu vom avea rezultate. De două ori am avut superioritate numerică la mijlocul reprizei a doua și n-am reușit să marcăm, pe când Oltchim, de când îl are pe danez pe bancă, marchează în maxim 20 de secunde când are om în plus. Pe lângă asta, Tadici nu știe să reacționeze când adversarele schimbă tactica. Eu zic să nu ne ambalăm prea tare,echipa a jucat modest, doar evoluția absolut incredibilă a Talidei Tolnai în prima repriză aducând acest punct.