Oltchim Rm. Valcea s-a calificat in grupele principale ale Ligii Campionilor la handbal feminin, dupa ce a invins cu scorul de 27-23 (10-10) echipa daneza Randers HK, duminica seara, in Sala Sporturilor ''Traian'' din Rm. Valcea, transmite Agerpres.

Oltchim are maximum de puncte dupa acest succes, obtinut la aceeasi diferenta ca si in urma cu o saptamana, in Danemarca, 24-20.

Meciul a fost echilibrat din start, cu o echipa daneza foarte ambitioasa, care isi juca ultima sansa de calificare in faza a doua a grupelor. Oltchim a condus cu 2-1 (min. 4), 3-2 (10), 5-3 (14) si 6-4 (18), dupa care oaspetele au revenit si au punctat de patru ori consecutiv, 6-8 (25). Randers a avut si avans de trei goluri pe tabela, 10-7 (27), dar finalul primei reprize a apartinut valcencelor, care au punctat de trei ori si la pauza scorul era egal, 10-10.

Desi Randers a marcat primul gol al reprizei secunde, Oltchim a jucat mult mai bine in aparare si a reusit sa se desprinda pe tabela, la 15-11 (42), dupa trei goluri inscrise de Bradeanu si unul de Neagu. Cu trecerea timpului, oaspetele nu au mai tinut ritmul, iar diferenta de pe tabela a crescut pana la 6 goluri, 21-15 (51). Oltchim a evoluat relaxat pana la final si s-a impus in cele din urma cu 27-23.

In clasament, pe primul loc se afla Oltchim Rm. Valcea, 8 puncte, urmata de Hypo, 6 p, Randers HK, 2 p, Buxtehuder SV, 0 p.

In alt meci, Hypo a dispus de Buxtehuder SV cu 27-24.

Oltchim va disputa urmatorul meci in deplasare cu formatia austriaca Hypo Niederoesterreich, pe 11 noiembrie.