Carmen Tocala: "Familia lui Chauncey Hardy va cere daune de 1,5 milioane de dolari catre statul roman"

de A.I.     HotNews.ro
Duminică, 8 aprilie 2012, 18:33 Sport | Teamball

Chauncey Hardy, una dintre ultimele poze
Foto: Facebook
Carmen Tocala, presedintele Federatiei Romane de Baschet, a precizat ca familia lui Chauncey Hardy (baschetbalist american ucis la Giurgiu pe 9 octombrie 2011) va cere despagubiri de 1,5 milioane de dolari catre statul roman. "Desi in presa americana se scria de 123 de milioane de dolari, noi stim ca este vorba de daune in valoare de 1,5 milioane de dolari", a precizat Tocala la Radio Gsp.

"Din ceea ce stim noi este vorba despre daune de 1,5 milioane de dolari, desi presa americana scria de 123 de milioane de dolari.

Noi am vorbit in decembrie-ianuarie cu mama lui Hardy care ne-a rugat sa platim cota parte din onorariul avocatilor, care erau romani si americani. Federatia nu are in obiectul de activitate asa ceva, deci nu putem. Mai sunt cateva adrese catre FRB in ziarele din SUA, ceea ce pot spune e ca FRB nu are nici o implicare in incident, nu s-a petrecut pe terenul de sport, unde conform legislatiei eram obligati sa asiguram securitatea jucatorului. S-a intamplat la 4 dimineata intr-o discoteca, in viata lui privata. Clubul are un regulament de ordine interioara, nu Federatia.

Poate Tanasoaia e un baiat bun, daca asa au hotarat judecatorii, pe de alta parte a omorat un om, care era tot baiat foarte bun. Aici vorbim de imaginea Romaniei in strainatate, de cum suntem vazuti" - Carmen Tocala (Radio Gsp).

Pe 22 februarie Tribunalul Giurgiu l-a condamnat la 5 ani de inchisoare pe Ionut Tanasoaia, agresorul baschetbalistului american Chauncey Hardy. Sentinta Tribunalului Giurgiu este in prima instanta, Procurorii au formulat un recurs fata de solutia Tribunalului Giugiu. Procurorii care au instrumentat cazul l-au trimis in judecata pe Tanasoaia in baza art. 183 Cod Penal (lovituri cauzatoare de moarte). Pentru aceasta infractiune limitele de pedeapsa sunt de 5 la 15 ani de inchisoare.

In motivare, judecatorii au explicat ca Ionut Tanasoaia a fost condamnat doar la 5 ani de inchisoare pentru ca a beneficiat de reducerea cu o treime a limitelor de pedeapsa. Astfel, potrivit instantei, limitele de pedeapsa pentru infractiunea de lovituri cauzatoare de moarte sunt de la 3 ani si 4 luni pana la 10 ani de inchisoare cu executare.

In motivarea instantei se mentioneaza ca la individualizarea pedepsei pentru Tanasoaia s-a tinut cont de faptul ca acesta nu avea antecedente, ca are 25 de ani, ca are un minor in ingrijire si ca nu este cunoscut drept o persoana violenta. Drept argument a fost invocata caracterizarea membrilor Asociatiei de proprietari a blocului in care locuieste Tanasoaie care au declarat ca agresorul lui Chauncey Hardy este  o persoana liniştita şi respectuoasa.

Cazul mortii lui  Chauncey Hardy

Baschetbalistul american Chauncey Hardy a decedat in urma unui conflict iscat in noaptea de sambata spre duminica (8-9 octombrie) 2011 in clubul Emotione din municipiul Giurgiu. Primele investigatii ale politiei au aratat ca loviturile care au dus la moartea baschetbalistului ar fi fost aplicate de principalul suspect Ionut Tanasoaia.

Baschetbalistul american Chauncey Hardy a fost dus la Spitalul Judetean din Giurgiu dupa incidentul care a avut loc, in noaptea de sambata spre duminica (8-9 octombrie). De la Spitalul Judetean din Giurgiu, baschetbalistul a fost transferat, patru ore mai tarziu, la Spitalul "Bagdasar-Arseni" din Capitala, intrucat starea acestuia se agravase si unitatea sanitara nu avea computer tomograf.

Chauncey Hardy a murit la putin timp dupa ce a fost supus unei interventii chirurgicale. Concluziile  raportului de autopsie in cazul sau arata ca decesul sportivului a survenit unui traumatism puternic, soldat cu hemoragie masiva si fractura craniana.


Citeste mai multe despre   



















3929 vizualizari

  • +6 (20 voturi)    
    tipic american (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:02)

    Denoro [utilizator]

    Asta cu daune imense cerute unui stat sau unei corporatii e tipic american. Iar daca ar castiga, prin absurd, acele daune, indiferent ca ar fi vorba de 1,5 sau 123 de milioane, mult peste 50% ar merge de fapt la avocati, nu la familie....
    Ca in SUA s-a incetatinit ideea de a da in judecata pe oricine are bani pentru daune morale, in ideea ca poate poate.
    Acum vreo 10 ani, niste cetateni au obtinut daune morale de 500 de milioane sau 10 miliarde de dolari (nu imi amintesc exact, oricum suma era obscen de mare) companiilor de tigari din SUA fiindca niste rude de-ale lor au murit de cancer pulmonar. Iar bietii de ei, nu aveau habar ca fumatul creste probabilitatea de cancer...
    Acolo in SUA si medicii lucreaza strict dupa un cod de procedura sec, de-ania se uita la tine, dar te trimit la nspe mii de teste, unele necesare, altele inutile, nu fac nici un pas in afara lui, tocmai fiindca tentatia de a da in judecata medicul si a cere milioane fiindca ai fost cu nasul infundat mai mult decat ti-a spus medicul e imensa acolo.
    Sau acum cu scabdalul pedofilie Bisericii Catolice sute de americani si-au amintit ca acum 40 de ani au fost violati de preot; nu au spus niciodata in viata lor asa ceva, nu aveau nici o proba de nici o culoare, dar brusc isi aminteau ca au fost violati in copilarie, si, invariabil cereau milioane daune. Cum in justite nu avea cu ce merge (zero probe, zero suspiciuni juridice), n-au primit nimic.
    Asta e o industrie foarte prospera la ei din care marii castigatori sun avocatii!
    Si legat de cazul asta, ce vina are statul roman? Statul roman a judecat pe criminal dupa legile in vigoare pe teritoriul Romaniei, ca altfel nu se poate. OK, legile sunt penibil de blande, e adevarat, dar astea sunt si sunt recunoscute ca legitime de SUA.
    • -2 (20 voturi)    
      o fi tipic american dar uite ca americanul (Duminică, 8 aprilie 2012, 20:03)

      John [anonim] i-a raspuns lui Denoro

      care a venit in Romania s-a intors cu sicriul inapoi in America!! Nu stiu unde o fi mai bine si daca justitia americana este inferioara celei din Romania dar inca nu am auzit de americani care sa emigreaza in Romania :))
      • +1 (5 voturi)    
        nu are legatura (Duminică, 8 aprilie 2012, 21:00)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui John

        Romanii care emigreaza in SUA nu o fac fiindca acolo justita e mai buna, ci fiindca acolo economia si implicit salariile sunt mai bune!
        Ce s-a intamplat acolo a fost o tragedie. Criminalul nu l-a lovit cu gandul de a-l omora, ca daca facea asta ar fi fost crima cu premeditare si primea mult mai multi ani.
        Asemnea fapte se pedepsesc cu inchisoarea, cu inchisoare mai mult sau mai putin grea, dar nu prin... amenzi, chiar daca aceste amenzi ar purta denumirea de "daune morale". Nici o suma de bani din lumea asta nu-l mai poate aduce inapoi in viata pe baiatul ala.
        Cat despre legile romanesti si cele americane, e personal le consider pe cele din Europa si implicit din Romania mult prea blande si as prefera varianta americana, poate exceptand pedeapsa cu moartea.
        Dar, in prezent, asta sunt legile si dupa astea se judeca! Nu cred ca statul romana a avut vreo vina in toata aceasta tragedie. Faptul ca legile sunt prea blande e cu totul altceva si asta nu este o "vina".
        Romanii care emigreaza in SUA nu o fac fiindca acolo justita e mai buna, ci fiindca acolo economia e mai buna!
        • +1 (1 vot)    
          what? (Luni, 9 aprilie 2012, 11:58)

          ion ion [anonim] i-a raspuns lui Denoro

          Haha, omule, toti romanii pe care ii stiu pleacati acolo au plecat pentru cu totul altceva decit bani. Daca vroiau bani, s-ar fi dus in Elvetia sau Austria de exemplu. Nu oricine emigreaza in SUA... Trebuie sa iti spuna ceva cuvinte precum munca, competenta, libertate (!), justitie, responsabilitate... cuvinte care in Romania provoaca doar risete ironice si mistocareala cu pretentii de superioritate.
      • +2 (4 voturi)    
        lol (Luni, 9 aprilie 2012, 12:37)

        me [anonim] i-a raspuns lui John

        de teo peter ai auzit?!
        justitia americana e pentru americani nu pentru ceilalti
        pe langa asta am auzit de americani (mai exact american) emigrat in romania
        • 0 (0 voturi)    
          Aha! Deci un singur american! (Marţi, 10 aprilie 2012, 12:26)

          Bucur [anonim] i-a raspuns lui me

          Si Romania se scrie cu majuscula.
    • +3 (7 voturi)    
      Da bai, nene (Duminică, 8 aprilie 2012, 21:03)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Denoro

      Asa e, sa tot mori si sa fii violat in SUA, ca te imbogatesti dupa aia.
      Imi place despre tine ca bagi tot felul de numere ce provin din folclor. Nu stii sigur, dar ai auzit tu undeva ba ca-s 500 de milioane, ba ca-s 10 miliarde, ba ca-s 50% la avocati (ma intreb bancherii cat or lua)
      Legat de viol, contrar asteptarilor tale, nu e un subiect pe care il dezbati la o bere cu baietii. 'Bai nene, tii minte cand eram copil de cor? M-au violat, bai! Ce magar de preot!'
      • +2 (4 voturi)    
        viol (Luni, 9 aprilie 2012, 0:11)

        Denoro [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

        Un viol trebuie dovedit. Sau macar trebuie sa existe niste indicii, cat de mici, cat de indirecte, ca acel viol chiar a avut loc. Altfel, nu este decat o acuzatie periculoasa. Asa cum ai spus si tu, violul nu-l dezbati la o bere cu baietii, ci la tribunal!
  • +11 (23 voturi)    
    la schimb cu Teo Peter? (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:09)

    zaboo [utilizator]

    sau numai ai lor valoareaza ceva?
    • +17 (17 voturi)    
      oare????????? (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:33)

      FLORIO [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Cati romani au murit impuscati sau mai stiu eu cum, si cati au primit milioane de dolari despagubire din USA??? Dar totusi acelui clan i-as lua si ultimul pahar din casa si la tot neamul lor. Statul roman plateste pt tiganii criminali milioane pe langa renumele care il fac Romaniei, platim pt politicieni corupti, pt justitie corupta.
      • +3 (3 voturi)    
        Statul Roman? (Duminică, 8 aprilie 2012, 22:43)

        translativus [utilizator] i-a raspuns lui FLORIO

        De unde are statul bani? Nu cumva din taxele, impozitele....etc platite de noi?
        Deci va trebui sa ne scormonim iar prin portofele ca sa platim si rautatea asta, asa cum am platit toate despagubirile de pana acum.

        De ce si nedreptatea aceasta? Pentru ca sistemul politic este conceput in bataia de joc a cetatenilor, care de fapt sunt obligati sa plateasca toate prostiile celor care se considera stapanii si nu angajatii nostrii.

        Privitii si ascultatii pe cei ce se lupta acum pentru locul caldut din parlament.
        Daca va place, votatii si veti fi asigurati de acelasi tratament inca patru ani.
    • +2 (6 voturi)    
      si familia sa a luat ceva de la statul american (Duminică, 8 aprilie 2012, 20:33)

      ginel din obor [anonim] i-a raspuns lui zaboo

      pe cale amiabila.
      nu au vrut sa mearga in curte.

      in cazul de fata, ma indoesc ca statul roman sa poata fi dat in judecata.
      ucigasul a fost persoana particulara, nu angajat al statului.
      cel mult, pot actiona in judecata carciuma si faptasul.
    • +3 (5 voturi)    
      Teo Peter (Duminică, 8 aprilie 2012, 21:07)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui zaboo

      Cazul Teo Peter a fost o porcarie ordinara a justitiei militare americane. Nu vreau sa intru in detalii, oricum le puteti afla usor de pe net, dar in acel caz celebra justitie militara americana n-a facut decat sa musamalizeze 100%, pe fata, un caz de omor. E adevarat, omor involuntar, dar tot omor. O magarie fara seaman la care nu ma asteptam de la justita americana!
      Dar asta nu ar fi justificat sub nici o forma o achitare a celui care l-a omorat, e drept, tot fara voie (nu a fost scopul lui de a-l ucide), pe baiatul ala american.
      Pana la urma vinovatul va trai in continuare aici, in Romania, nu va pleca in SUA si e problema noastra sa nu mai repete astfel de gesturi. Ori, o eliberare stupida pe motive de... Teo Peter, i-ar fi incurajat comportamentul agresiv.
  • +7 (11 voturi)    
    As spune mai bine tipic RRomanesc! (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:17)

    cris25 [utilizator]

    ......asa si acum vom scoate noi toti ( boii) pt a platii crima unui tigan si a unui sistem corupt de justitie care nu a stiut sa-l trimita la racoare pe viata!
  • +1 (7 voturi)    
    as cere 15 miliarde (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:25)

    gigi [anonim]

    ar fi un pret mic sa se sesizeze natiunea care-i cauza..
    • +1 (3 voturi)    
      stai putin... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:39)

      me [anonim] i-a raspuns lui gigi

      d c?
      un om a omorat alt om... nu e ceva iesit in comun...
      si omul care a omorat este la puscarie pentru 5 ani... o pedeapsa care se incadreaza in codul penal romanesc...
      nu vad de unde daune morale...
  • 0 (12 voturi)    
    ce tupeu la ei! (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:29)

    Mortar [anonim]

    lasati'ma bai cu imaginea romanilor in strainatate. se omoare in america intre ei intr'o veselie.
    si mai vin si pe aici si mai omoara pe unul altul ca in cazul lui teo peter. lor le pasa de imaginea lor?


    pe de alta parte, daca un roman e omorat in america, credeti ca poate familia sa sa dea in judecata staul american? ciuciu. dar cum noi suntem colonie corcodusiera pt ei, statul roman e bun la varsat coco in buzunare gringoesti!
    • +3 (5 voturi)    
      n-ai priceput (Duminică, 8 aprilie 2012, 21:13)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui Mortar

      Nu e vorba de SUA. Nu SUA vor sa dea in judecata statul roman, nu SUA cer despagubiri morale. Ci niste avocati care se gandesc cum sa dea lovitura.
      Mama baiatul ucis in Romania e o femeie saraca, fara educatie, din ceva suburbie americana, vai de capul ei. Tu crezi ca aia stie sau viseaza cum sa dea in judecata un... stat aflat pe alt continent?
  • +9 (11 voturi)    
    Absurd (Duminică, 8 aprilie 2012, 19:32)

    sentenced [utilizator]

    Imi pare rau pentru Hardy, dar prosti sa fim sa platim.
  • +16 (18 voturi)    
    sa plateasca criminalul (Duminică, 8 aprilie 2012, 20:04)

    gigi [anonim]

    Eu sunt de acord sa se plateasca despagubiri dar sa le plateasca agresorii nu statul adica din taxele noastre, noi ce vina avem?
    • +7 (7 voturi)    
      e foarte simplu (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:17)

      Vlad C [anonim] i-a raspuns lui gigi

      Vina noastra e ca multi dintre noi ii voteaza pe unii care aveau in plan sa-l puna pe Catalin Voicu sef peste Politie.
      • 0 (0 voturi)    
        de acord... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:40)

        me [anonim] i-a raspuns lui Vlad C

        dar care din cei ce pot fi votati sunt cinstiti?!
  • +1 (5 voturi)    
    americani ... (Duminică, 8 aprilie 2012, 20:19)

    Xamples [utilizator]

    "Familia de saraci a baschetbalistului CH incearca sa scoata bani din piatra seaca" - asta ar trebui sa fie titlul articolului

    Rusine parintilor ca incearca sa se folosesca de moartea fiului lor ca sa traga niste foloase materiale (necuvenite).
    Da' ce sa-i faci? - saracia te indeamna la lucruri josnice indiferent de ce natie apartii.
    • +3 (3 voturi)    
      relativ (Luni, 9 aprilie 2012, 12:57)

      gigel de luxembourg [utilizator] i-a raspuns lui Xamples

      copilul era sansa lor pt o batranete mai buna, era jucator profesionist de basket, ar fi putut castiga niste bani frumosi daca ar fi trait.
      eu le-as da la schimb 100 de african-romanians de-ai nostri.
  • +3 (3 voturi)    
    La omul sarac nici boii nu trag (Duminică, 8 aprilie 2012, 20:27)

    gustav [anonim]

    Ne-o vor baga pe aia cu tomograful absent. Ca daca si cu parca... Au constatat ca de la gypsanu' ar lua praful de pe toba. Sau... mai e o varianta: statul roman ar face un mare bine cetatenilor sai daca ar cumpara vrea 500 de tomografe americane la pret inzecit. Shalom!
  • +1 (5 voturi)    
    Daune ... (Duminică, 8 aprilie 2012, 20:46)

    Daniel [anonim]

    Ma intreb, asaaa ... ca prostu' ... Oare cat ar trebui sa ceara Poporul Roman despagubiri statului american (si Regatului Britanic) pentru ca Roosvelt (si Churchill) ne-a(u) vandut rusilor la Yalta?
    • +1 (3 voturi)    
      n-ai inteles nimic... (Luni, 9 aprilie 2012, 12:41)

      me [anonim] i-a raspuns lui Daniel

      dreaptatea este pentru cei puternici
    • -1 (1 vot)    
      Raspuns: ZERO (Luni, 9 aprilie 2012, 19:34)

      mvr [utilizator] i-a raspuns lui Daniel

      Atat ar trebui sa ceara si atat ar avea dreptul sa primeasca Romania.

      Vina ca Romania a fost "vanduta" rusilor la Yalta apartine 100% romanilor. Daca ar fi fost in stare sa-si construiasca un stat puternic n-ar fi ajuns in situatia aia. Pana si finlandezii au fost in stare sa respinga trupele rusesti in WW2 si sa-si pastreze controlul asupra teritoriilor lor.

      Sa le reprosezi britanicilor sau americanilor ca nu si-au dat interesul sa te apere pe tine (sau macar interesele tale) e cel putin ridicol. Ei pur si simplu nu-ti datorau nimic.
  • -1 (5 voturi)    
    mda (Duminică, 8 aprilie 2012, 21:03)

    Sorin [anonim]

    intr-o crima cu mai multi agresori si cutit in inima, noi am cerut despagubiri de la unguri milioane de dolari?
  • +2 (4 voturi)    
    Stire derutanta! (Duminică, 8 aprilie 2012, 22:46)

    adret [anonim]

    Nu stiu daca aceasta stire e adevarata. Daca da, nu SUA cere despagubiri, ci familia. Familia poate cere ce vrea, daca gaseste pe cineva sa plateasca. Nu injurati deci statul american pentru ce face familia respectiva. Iar faptul ca ei cer nu inseamna ca vor primi. Dupa cate imi amintesc, cineva a cerut act de proprietate pentru un teren pe Luna. Are dreptul sa ceara? Da. Va primi insa?
  • -1 (3 voturi)    
    NU UITATI !!!! (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:08)

    Fara Nume [anonim]

    http://www.jurnalul.ro/observator/cinci-ani-de-la-accidentul-lui-teo-peter-puscasul-american-e-tot-liber-529364.htm


    Nu cenzurati. Daca nu va place linkul , bagati din sursa interna !
  • +3 (3 voturi)    
    De ce sa dam noi (Duminică, 8 aprilie 2012, 23:34)

    Alex S [utilizator]

    De ce sa platim noi bani de la buget din cauza unui taran care a dat cu pumnul?
  • +1 (5 voturi)    
    lol... (Luni, 9 aprilie 2012, 2:05)

    n [anonim]

    negri lacomi si fara bun simt.
    • +2 (2 voturi)    
      n-as zice (Luni, 9 aprilie 2012, 8:54)

      Denoro [utilizator] i-a raspuns lui n

      Negri lacomi si fara bun simt? As zice mai degraba avocati albi lacomi si fara bun simt....
  • +4 (4 voturi)    
    Corect! (Luni, 9 aprilie 2012, 9:28)

    Victor [anonim]

    Tiganii omoara iar romanii platesc, asa este corect in vremurile prezente.
    Salutam legile moderne si corectitudinea polica.
    Nu avem voie nici sa gandim ca unele etnii sunt adevarate mafii si trebuie sa le sustinem pe banii nostrii.
  • -1 (3 voturi)    
    pai ce, l-a omorat statul roman ??? (Luni, 9 aprilie 2012, 16:11)

    kalu [anonim]

    atunci sa cerem si noi 1.000.000.000 de dolari pentru Teo Peter, tot de la statul american.
    Sa ceara de la parlitul ala care l-a omorat, si o sa obtina 1000 de lei, asa mult l-au iubit ca vor sa faca profit de urma lui, mi-e sila ...
  • 0 (0 voturi)    
    Mdaune.. (Marţi, 10 aprilie 2012, 0:48)

    Parol [anonim]

    Ce sa spun.. Americanii au dat in judecata si fabrica de cuptoare cu microunde ca nu a scris in manual ca pisicile nu se baga in cuptor.
    Sa vina la Giurgiu sa se judece. Dupa 10 ani de proces le trece.