Polo: Romania - Olanda 7-5/ Calificati in "sferturi"

de A.S.     HotNews.ro
Joi, 5 aprilie 2012, 10:51 Sport | Teamball

Cosmin Radu, liderul nationalei de polo
Echipa nationala de polo s-a calificat in "sferturile" turneului preolimpic de la Edmonton - dupa victoria obtinuta in fata Olandei, 7-5, poloistii romani sunt siguri de prezenta in primele 4 locuri ale grupei A.

Joi, in ultimul joc din serie, Romania va intalni Muntenegru, apoi vor urma partidele din faza eliminatorie: pentru a obtine calificarea la Londra 2012, Romania trebuie sa castige intalnirea din "sferturile de finala" - adversarul va fi cunoscut dupa ultimele meciuri din grupe.

• +6 (6 voturi)
    Bafta Baietii ! (Joi, 5 aprilie 2012, 11:20)

Andy Latimer [utilizator]

Va tinem pumnii stransi, sa fiti singura echipa masculina la Olimpiada ar fi extraordinar sa insotiti fetele la handbal... Romania are o traditie remarcabila la polo, mereu a fost prezenta la marile competitii, iar baietii actuali sunt de toata isprava, impreuna cu un antrenor meserias ! HAI ROMANIAAAAAA !
  • +1 (5 voturi)
    Bravo ... (Joi, 5 aprilie 2012, 12:34)

danio [anonim]

ce ma bucur ca le-au dat-o la Olandezi ... stapanii apelor, increzutii pamantului
  • +4 (4 voturi)
    ne trebuie egal cu Muntenegru (Joi, 5 aprilie 2012, 13:19)

zambara [utilizator]

Daca pierdem cu Muntenegru putem pierde locul 2, ajungand chiar pe 4 daca Grecia invinge Olanda (foarte probabil) si Germania invinge Macedonia (la fel de probabil). In cazul asta (cu locul 4, dar si cu locul 3) vom juca cu Spania sau Canada pentru calificarea la Olimpiada.
    Cu Spania e meci imposibil iar cu Canada, poate va mai aduceti aminte cosmarul de acum 4 ani. Am pierdut calificarea la Olimpiada in meciul direct...tot cu Canada...pierdut in ultimele 2 secunde de joc. Meci jucat la Oradea. Meci de infarct.
    Varianta 2, la egal cu Muntenegru...luam locul 2 in grupa si evitam Spania si Canada in sferturi. Oponentul va fi Brazilia sau Turcia. Suntem favoriti cu oricare din cele doua.
    Succes
      ai dreptate, dar... (Joi, 5 aprilie 2012, 17:59)

minos [utilizator] i-a raspuns lui zambara

...iti dai seama cat de greu e sa bati Muntenegru, doar daca se vor odihni fiind deja calificati de pe locul 1 sau 2. Pe Spania am mai batut-o uneori, ultima data la europene. Ar fi fost grozav daca am fi castigat cu Germania, un lucru mult mai normal. Oricum, succes! Tinem pumnii.
    macar baietii astia se zbat din rasputeri... (Vineri, 6 aprilie 2012, 0:06)

resita31 [utilizator]

spre deosebire de fotbaliatorii nostrii...
    felicitarile mele pt. victoria cu olanda si bafta in meciul cu muntenegru, vom avea nevoie...