Liga Campionilor, handbal feminin

Metz - Oltchim 26-26/ Remiza erorilor

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 26 februarie 2012, 17:47 Sport | Teamball

Oltchim, doar egal in Franta
Foto: ehfcl.com
Surpriza neplacuta pentru Oltchim in Liga Campionilor, echipa lui Radu Voina remizand, scor 26-26, impotriva lui Metz, ultima clasata. Campioana Romaniei a avut o a doua repriza foarte slaba, valcencele fiind aproape de o infrangere rusinoasa. In urma acestui rezultat, meciul cu Krim (de duminica viitoare) devine decisiv pentru calificarea in semifinalele competitiei.

Oltchim a inceput greu partida din Franta, adversarele conducand pe tabela in primele minute. Oltchim a condus pentru prima data in minutul 6, scor 4-3. Campioana Romaniei a dat senzatia ca este de neoprit, echipa lui Radu Voina desprinzandu-se la 13-9 in minutul 19. 

Jovanovic (4 goluri) si Managarova (3) au fost principalele marcatoare, in timp ce Metz a trimis de mai multe ori in bara. Finalul reprizei a fost insa unul slab pentru Valcea. Neinspirate in atac si in aparare, fetele lui Voina au reusit "performanta" de a intra la cabine cu scor egal: 15-15, dupa o repriza in care au condus si la patru goluri.  

In a doua repriza, echipa lui Radu Voina a fost de nerecunoscut: erori elementare, ratari incredibile, iar Metz a condus la un moment dat cu 24-21. Revenirea s-a produs in ultimele zece minute, atunci cand frantuzoaicele au luat la tinta bara, iar campioana Romaniei a reusit sa egaleze.

Cu toate ca a avut atacul in ultimele secunde si superioritate numerica, Oltchim nu a inscris, iar meciul s-a terminat 26-26. Valcea a acumulat 5 puncte, iar partida cu Krim (de duminica viitoare) este decisiva pentru calificarea in semifinalele Ligii Campionilor la handbal feminin.

"Nu e mare lucru de spus dupa un astfel de meci. N-ai cum sa castigi cand faci atatea prostii. Si Metz a facut greseli, dar ale noastre au fost mai multe, iar la acest nivel aceste greseli costa enorm. Ce echipa am avut azi in teren? Ce s-a jucat? Nimeni nu m-a multumit, dar cea mai mare nemultumire este cea legata de greseli. Nu se pune problema ca nu si-au revenit dupa infrangerea cu Buducnost si nici nu au luat Metz de sus, dar au avut ele o nebunie azi in joc. Nu stam la calcule acum, avem 5 puncte, meciul urmator, cu Krim, devine crucial, pentru ca si ele mai au sansele lor. Trebuie sa ne calificam in semifinale" - Radu Voina, antrenor Oltchim, pentru Mediafax.

Marcatoare:

Metz: Andriusina (6), Liscevic (4), Mendy (3), Csaki (3), Ognjenovic (2), Kamto (2), Pruhomme (2), Broch (2), Limal (2).

Oltchim: Jovanovic (6), Managarova (5), Vetkova (4), Bradeanu (4), Ardean Elisei (3), Ozel (1), Manea (1), Curea (1), Chirila(1).

Clasament:

1 Buducnost 8 puncte/ calificata in semifinale
2 Oltchim Ramnicu Valcea 5
3 Krim Mercator 2
4 Metz 1.

Urmatoarele meciuri:

Oltchim vs Krim (4 martie)
Buducnost - Metz (4 martie).



Citeste mai multe despre   























5965 vizualizari

  • +1 (5 voturi)    
    Penibile.... (Duminică, 26 februarie 2012, 20:14)

    TED [anonim]

    Vad de o viata meciurile Oltchimului....dar asa slab nu prea au jucat.Cred ca sunt neantrenate....nu au idei...nu sunt luptatoare...nu arata nimic...
    Dupa rusinea de saptamana trecuta vine asta care e si mai mare...mai slabe ca aceste frantuzoaice nu cred sa existe in cupele europene...
    Daca se califica mai departe mai joaca 2 meciuri....unde se vor face si mai tare de ras...la ce bun?Cred ca acum principala problema e la antrenor:TREBUIE SCHIMBAT...a dat tot ce poate...mai mult nu poate nici aici si nici la nationala.
    Oricum fetelor sa le fie rusine....au fost doar PENIBILE...poate se trezesc....
  • +1 (3 voturi)    
    Ref. Oltchim (Duminică, 26 februarie 2012, 20:32)

    adi_41 [anonim]

    Chiar daca ne calificam in semifinale jucam ... BILIBOACA!!!
    PENIBILE!!!
  • +3 (3 voturi)    
    din pacate.. (Duminică, 26 februarie 2012, 20:45)

    egroeg [anonim]

    OLTCHIM de mai multa vreme nu mai arata ca o echipa de top,dar pe nimeni nu mai intereseaza.
  • +4 (4 voturi)    
    R.VOINA, DEMISIA! (Duminică, 26 februarie 2012, 21:12)

    Marcus Ulpius Traianus [anonim]

    E a nu stiu cata oara cand datorita acestui antrenor cu testicolul cat mazarea ajungem sa ne scoatem firele de par din cap. O echipa pe care o umilesti acasa cu rezervele n-are voie sa-ti puna probleme in deplasare, ori datorita "precautiei" (a se citi "lipsei de sange-n instalatie") antrenorului, am ajuns sa ne temem si de jucatoare care abia invata handbalul. Bravo, R.Voina, esti mandru?Umilinta cu Japonia, cu Brazilia, cu Franta, cu Buducnost si acum cu Metz. Nu zic, si jucatoarele au fost indolente pana la nesimtire, dar "strategul" a pus capac la tot si in consecinta trebuie sa lase locul altcuiva. DEMISIA!
  • +2 (2 voturi)    
    handbal (Duminică, 26 februarie 2012, 22:03)

    grigoras [anonim]

    Cand ai 63 ani si ai vazut atat de mult handbal nu poti sa nu te intrebi: cand aceasta generatie de fete ne-a implinit asteptarile? Din cate-mi amintesc eu ne-a lasat sa visam frumos dar am fost treziti cu o palma pe obraz! La fiecare competitie europeana, mondiala sau olimpica am trait aceleasi deceptii, indiferent ca antrenorul se numea X,Y sau Z. Are si antrenorul pacatele lui dar nu poate juca in locul lor! Cred eu ca avem o parere prea buna despre noi si se pare ca nu este chiar asa! Imi lace sa citesc mai mult comentarii cu mult bun simt!
  • +2 (2 voturi)    
    Batem pe Krim, (Duminică, 26 februarie 2012, 22:37)

    AlisCuPar [utilizator]

    ne calificam in semifinale, trecem de semifinale, si in finala ne bate Buducnost de ne ies fulgii. Punem pariu?!
  • +1 (1 vot)    
    ok (Luni, 27 februarie 2012, 0:06)

    alex [anonim]

    Eu sunt convins ca Oltchim o sa se califice in semifinale, unde o sa joace cu Gyor... mult mai bine decat cu Larvik.
  • 0 (2 voturi)    
    BRAVO (Luni, 27 februarie 2012, 0:47)

    leonardo32 [anonim]

    Nu vreau să jignesc pe nimeni, dar e cineva dintre cei care au postat care a jucat handbal? Nu le-a ieșit nimic fetelor, dar, la cum ne legăm de ele, le facem dosar penal...Antrenorul NU joacă. Dacă echipa a jucat lamentabil, probabil trebuie făcut schimbul de generații.
    Pentru cine nu știe, o cupă europeană nu aduce pensie viageră...Cred că lipsește stimulul pentru efort. Oltchim se va califica și poate lua și cupa dacă are susținere DIN TOATE PUNCTELE DE VEDERE.
    Hala Madrid!
  • 0 (2 voturi)    
    Bravo fetele (Luni, 27 februarie 2012, 7:32)

    chimistu [anonim]

    Pai in ce sport de echipa jucam grupele Ligii Campionilor?In ce sport de echipa jucam finala o data la 2-3 ani? Cumva fotbal, voley, rugby, basket?
    Suntem foarte foarte buni la criticat...la construit mai greu.O echipa fanion are si Romania intr-un domeniu si lovim in ea.Daca tot aveti asa mult timp, poate n-ar strica sa dati zapada din fata scarii/blocului in care locuiti.Felicitari leonardo32.
  • +1 (1 vot)    
    Chestiune de moral, (Luni, 27 februarie 2012, 10:38)

    Constantin [anonim]

    Poate ca aveti probleme,dar unde este VOINTA unor sportive de cea mai inalta valoare?Adunati-va,nu uitati ca sunteti o ECHIPA si demonstrati tuturor ca sunteti mari !
  • -1 (1 vot)    
    Ottcim (Luni, 27 februarie 2012, 11:39)

    Lereter [anonim]

    Antrenor (Voina) jenant,areactiv,citeva jucatoare expirate-Maier,Hutupan,Elisei. Ozil slaba,dar repet un antrenor care nu stie ce vrea,care nu cere time-out,care face schimbari aiurea. Cu asta Oltchim si Nationala nu vor face nimic
  • +1 (1 vot)    
    BLAT ORDINAR LA PARIURI ! (Luni, 27 februarie 2012, 14:05)

    Andy Latimer [utilizator]

    Mai erau 7 secunde si ,in loc ca mingea sa circule, au pasat inapoi... La meci egal , deci la X casele de pariuri ofera o cota minima de 10 :1 ! Escroacele astea de jucatoare si-au primit comisionul de la Mafia caselor de pariuri si nu exista decat o singura solutie: AFARA DIN VIATA SPORTIVA ! SA RAMANA SOMERE ! Afara cu hotul de voina !
  • 0 (0 voturi)    
    cum se califica (Luni, 27 februarie 2012, 14:25)

    cosmin [anonim]

    Se pare ca au 3 puncte in fata locului 3. Asta nu insamna ca sunt calificate matematic. Care e criteriul de calificare?
    • 0 (0 voturi)    
      noroc chior... (Luni, 27 februarie 2012, 15:42)

      val [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      ..au fetele astea anul asta !! Se califica matematic si daca fac etapa viitoare egal cu Krim Ljubljana acasa al Vilcea !!!!