Finala Mondialului de handbal feminin din Brazilia va opune reprezentativele Frantei si Norvegiei. Handbalistele franceze au castigat semifinala cu Danemarca la 5 goluri diferenta (28-23), in vreme ce Norvegia nu a avut emotii cu nationala Spaniei (30-22).

Norvegia, in finala MondialuluiFoto: Reuters

Franta, campioana mondiala in 2003, a reusit sa scoata, in sferturi de finala, nationala Rusiei (de patru ori campioana mondiala, din 2001 incoace). In semifinala cu Danemarca, echipa Frantei a pierdut-o pe Allison Pineau (ruptura de ligamente incrucisate).

Norvegia este campioana olimpica si castigatoarea ultimelor 4 editii de campionat european. Portarita Katrine Lunde Haraldsen a avut o contributie esentiala la victoria din semifinala cu Spania, cu 10 parade reusite in prima repriza.

Finala Franta - Norvegia se disputa duminica seara, de la 21.15 (TV: Dolcesport).