CM Handbal (f) Romania vs Croatia 27-28/ Alta atitudine, acelasi rezultat - Romania, eliminata dupa o partida dramatica

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Luni, 12 decembrie 2011, 17:50 Sport | Teamball

Radu Voina
Foto: AGERPRES
Romania a fost eliminata de la CM de handbal feminin de catre Croatia, dupa o partida interzisa cardiacilor. Cu cinci minute inainte de final, echipa lui Radu Voina avea doua goluri avantaj, dar mai multe erori neprovocate le-au permis adversarelor sa se impuna dramatic cu 28-27.

Aceasta a fost prima victorie din istorie a Croatiei in fata Romaniei, dupa opt infrangeri consecutive.


Vezi desfasurarea meciului:


Min 60/ Romania - Croatia 27-28

Au marcat:  Nechita (2), Manea, Bradeanu

Cu 5 minute inainte de final Romania avea doua goluri avantaj, iar calificarea in "sferturi" era tot mai aproape. O serie de greseli a dus la schimbarea scorului de pe tabela, Croatia impunandu-se dupa un final dramatic, scor 28-27. 

Momentele care au decis pe final de meci invingatoarea:
* 55' Cristina Varzaru scapa din marcaj o adversara, iar Croatia egaleaza
* 56' Fiera rateaza incredibil dintr-o pozitie ideala
* 57' Varzaru scapa mingea pe atacul Romaniei
* 58' Oana Manea este eliminata, iar Amariei (58') face pasi. 

Min 50/ Romania - Croatia 23-22

Au marcat: Fiera, Amariei (3) 

Croatia revine in avantaj pe tabela (42'), Romania traverseaza o perioada mai putin fasta. Adversarele inscriu cu regularitate de la noua metri, blocajul Romaniei functioneaza cu mare dificultate. Partida a fost intrerupta pret de minute bune din cauza unor probleme cu instalatia de iluminat a salii. Carmen Amariei intoarce rezultatul de pe tabela cu trei reusite, iar Talida Tolnai apara senzational pe un atac al adversarelor. Ada Nechita este eliminata (49'), momente grele pentru tricolore.

Min 40/ Romania - Croatia 19-18

A marcat: Fiera

Romania rateaza sansa de a se distanta la cinci goluri - Chirila nimereste doar bara. Adina Fiera este eliminata (33'), dar egalitatea numerica se restabileste dupa un fault asupra Oanei Manea. Fiera mai primeste o eliminare, iar Croatia se apropie pe tabela la doar un singur gol - Romania a marcat un singur gol in 10 minute.

Min 30/ Romania - Croatia 18-15

Au marcat: Fiera, Chirila, Nechita(2), Manea

Cristina Varzaru este eliminata in minutul 21, iar la actiunea urmatoarea Paslaru inchide superb poarta. Adina Fiera puncteaza in inferioritate numerica, iar Romania se distanteaza la trei goluri (22'). Chirila trimite in bara de la 7 metri, prima aruncare ratata de fetele lui Radu Voina. Ada Nechita inscrie de doua ori, iar Romania conduce la pauza cu 18-15 (Croatia a terminat repriza in inferioritate numerica).

Min 20/ Romania - Croatia 13-11

Au marcat: Bradeanu (2), Manea, Elisei, Fiera, Chirila (3)
 
Romania se descurca mai bine decat in meciurile precedente in faza de atac, insa apararea ramane, cel putin momentan, punctul slab. Paslaru reuseste primele interventii, Romania conduce pentru prima data in minutul 15, iar in minutul 17 tricolorele se distanteaza la doua goluri. "Haideti, tot asa, fetelor!", spune Radu Voina intr-un time-out. 


Min 10/ Romania - Croatia 5-7


Au marcat: Elisei, Fiera, Chirila (2), Bradeanu

Tricolorele au inceput slab partida, Croatia a condus, pe rand, cu 2-0, 3-1, 4-2 si 5-2, echipa lui Radu Voina avand probleme in special in aparare (pe centrul defensivei, blocajul a fost inexistent). 

Romania, partide sustinute la Campionatul Mondial:

Romania - Tunisia 30-28
Romania - Cuba 33-27
Romania - Japonia 28-28
Romania - Brazilia 28-33
Romania - Franta 20-39
Romania - Croatia 27-28.


Citeste mai multe despre   






















18343 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    pe net (Luni, 12 decembrie 2011, 19:29)

    sargo [anonim]

    live pe net
    sop://broker.sopcast.com:3912/112093
    • 0 (0 voturi)    
      live stream (Luni, 12 decembrie 2011, 19:45)

      Hiksos [anonim] i-a raspuns lui sargo

      mai degraba aici, la mine nu merge linkul tau:
      http://siba-immobiliere.com/webplayer/ch3.html
  • 0 (4 voturi)    
    Macar acum joaca (Luni, 12 decembrie 2011, 20:14)

    OzzyO [utilizator]

    Chiar daca sunt multe scapari in joc in continuare, la capitolul atitudine merita felicitari. Putem castiga cu putina atentie.
    • 0 (0 voturi)    
      gata (Luni, 12 decembrie 2011, 20:28)

      mircea [anonim] i-a raspuns lui OzzyO

      multumesc Hiksos! Din pacate am pierdut!
  • +6 (6 voturi)    
    Pe naiba (Luni, 12 decembrie 2011, 20:25)

    Gatzul [anonim]

    Noi romani suntem recunoscuti pt psihicul slab. Fetele or sa pice pe final de meci, n-au moral.
  • -3 (7 voturi)    
    bine ca s-a terminat !!!! (Luni, 12 decembrie 2011, 20:27)

    ionel [anonim]

    niste proaste !!!! habar nu au sa gestioneze un joc,sa tina mingea,sa pastreze un rezultat ... mai bine ca s-a terminat si ca merg acasa ... la cum jucau faceam naibii un infarct ... la tarla cu voi fraierelor !!!!
  • 0 (2 voturi)    
    of of of (Luni, 12 decembrie 2011, 20:27)

    gigi [anonim]

    ce le mai place sa ia bataie...
  • +2 (4 voturi)    
    Mda, tipic (Luni, 12 decembrie 2011, 20:28)

    OzzyO [utilizator]

    Pierdem pe final ca de atatea ori. Dar ce sa ne mai miram cand la time-out in ultimul minut tot ce le poate spune Voina e "hai fetelor, ca intrati in pasiv".
  • +7 (9 voturi)    
    Voina e depasit (Luni, 12 decembrie 2011, 20:30)

    mm [anonim]

    O echipa fara idei, fara strategie, fara atac si fara aparare, nu poate castiga! Probabil amariei vrea sa iasa la pensie de la echipa nationala! Iar voina a pierdut toate vorbele de incurajare si se lamenteaz ca o baba in time-out-uri! Este evident ca omul e depasit! Nu si-a indeplinit nici obiectivul minimal cu care a plecat la drum!
    • +3 (5 voturi)    
      Sa ai niste fete exceptionale (Luni, 12 decembrie 2011, 21:41)

      Con_stan_tin [utilizator] i-a raspuns lui mm

      la dispozitie si sa nu reusesti sa iei titlul mondial e vina antrenorului si a federatiei.
      La handbal suntem primii in lume si la masculin si la feminin datorita abilitatii noastre genetice de a fi iute de mana, si sta in puterea noastra de a fructifica aceasta mostenire genetica. Ce-i drept la feminin mai avem un avantaj: fetele noastre au un psihic mult mai puternic decat al baietilor.

      Eu ma astept sa castigam in continuare titluri olimpice si mondiale la handbal feminin si masculin.
  • -1 (3 voturi)    
    Voina e un nemernic !!! (Luni, 12 decembrie 2011, 20:32)

    claudiu [anonim]

    Cretinul a stat fara sa ceara time-out pana a luat 5 goluri consecutiv. Si-a batut joc de o tara intreaga.
  • +5 (5 voturi)    
    VOINEA (Luni, 12 decembrie 2011, 20:35)

    lazar [anonim]

    Asa ceva mai rar... fiera iti strica jocu si e si eliminata de 2 ori ... o bagi pe amariei care da trei goluri mai mare dragu dupa care asa esti de tampit ca o scoti afara. Apropo v-a placut schema pentru pre-pasivul de la sfarsit ???
    • +3 (3 voturi)    
      De acord - Antrenor slab (Luni, 12 decembrie 2011, 21:49)

      Moromete [anonim] i-a raspuns lui lazar

      Salut,

      Desi nu am jucat handbal decat in scoala generala,... uitandu-ma la meci am avut exact aceeasi impresie ca si tine Lazar. Fiera a fost pe nicaieri nu doar cu eliminarile, a pierdut si 4 mingi consecutive in atac, in aparare s-a pozitionat complet aiurea,... e o jucatoare excelenta dar azi trebuia sa stea pe banca daca am fi avut antrenor. De acord si cu Amariei,... era o criza totala, nimeni nu era in stare sa traga de la distanta, adversarul se apara bine pe semicerc, si ne-a scos cu 3 torpile. La pre-pasivul Croatelor, au simulat sut, au dat pasa pe culoar si a fost gol (ca la antrenament)! La noi la sfarsit, desi arbitrii au fost indulgenti, efectiv n-am avut nici o idee. Cat despre time-outuri,... cerute tardiv, si nici o indicatie.

      Echipa actuala nu e cea mai grozava posibila insa cu lotul din Brazilia si un antrenor decent, bateam meciul asta la cel putin 5 goluri diferenta.
      • +3 (3 voturi)    
        la generala (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:57)

        kiron [anonim] i-a raspuns lui Moromete

        daca ai jucat handbal, ai sesizat un lucru esentuial: nu avem coordonator de joc! echipele mari au chiar 2; este pozitia esentiala in jocul de echipa;
  • +8 (8 voturi)    
    R.Voina ne-a pierdut meciul (Luni, 12 decembrie 2011, 20:40)

    Moartea [anonim]

    Croatele NU au fost mai bune (ba din contra), in schimb s-a vazut unde a gresit antrenorul: de la 19-14 am ajuns la 20-19 si *abia atunci* a cerut time-out... de-acolo am inceput o cursa de urmarire in loc sa conducem jocul ca pana atunci si la asta fetele nu exceleaza..sfaturile de final au fost penibile, cand mai ai cateva secunde nu vii cu depasiri, ci arunci naibii de la 9 m!! Sa mai spun ca iarasi fetele noastre nu au excelat la acest capitol pe tot parcursul mondialelor? Uite-asa se duce Olimpiada si uite-asa ne intoarcem iar cu un rezultat penibil la mondiale (locul 13) dupa ce am luat bronzul la CE...E clar acum ca SUPER CRISTINA NEAGU ne-a adus acea medalie, cu pasele ei catre Ionela Galca. Fara Patricia, Ionela, Cristina sau Melinda am ajuns de rasul curcilor
  • +6 (6 voturi)    
    Poarta a fost sub-mediocra (Luni, 12 decembrie 2011, 20:45)

    Moartea [anonim]

    Altadata un capitol la care nationala feminina excela, poarta a fost punctul cel mai slab la acest CM: Spania a batut Muntenegru pt ca portarita titulara a avut procentaj 62%!!!! Nici Thierry Omeyer nu prinde asa zile bune!! Totolino a fost doar o umbra a eroinei care ne aducea bucuria bronzului fix acum un an, Tereza variaza prea mult mingile aparate genial cu golurile parabile, iar junioarea Dedu nu are inca experienta. Raman la concluzia ca Romania s-a batut singura in meciul cu Croatia, pe lipsa de inspiratie a antrenorului (un f. mare jucator de altfel, dar purtat spre finale de CL/bronz la europene mai degraba de valoarea individuala a jucatoarelor)
  • -1 (5 voturi)    
    nici o tragedie (Luni, 12 decembrie 2011, 21:13)

    abc [anonim]

    nu-i nimic fetelor! capul sus si sa ne vedem la urmatorul turneu cind veti fi din nou sus unde v-ati si ne-ati obisnuit!
  • +4 (4 voturi)    
    handbal (Marţi, 13 decembrie 2011, 8:54)

    k7 [utilizator]

    Echipa trebuie intinerita cu jucatoare ce vor sa joace din placere. Talente avem in tara in orice domeniu dar handbalul, basketul ,etc..se mai practica la ora de sport?Sigur ca nu .Cum vrei sa popularizezi un sport cand un C. M.e televizat de o tv privata?...... iar TVR1,2,3 (unde se duc banii nostri din abonamente) transmit "balarii".Apoi unele fete au facut degeaba deplasarea s-au acoperit unele posturi cu cate 2-3 fete(extreme+poarta) si inter+pivot am fost deficitari ...de exp. Eliza Buceschi nici nu stiu daca a jucat?
  • +1 (1 vot)    
    poate asa (Marţi, 13 decembrie 2011, 10:09)

    gica_contra [utilizator]

    ne-am spalat pacatele fata de anja andersen. inca imi e rusine fata de femeia asta. cand spunea ca fetele trebuie sa poate juca pe orice post, sa joace handbal cu placere, sa tii valorile chiar si accidentate langa echipa pentru moral, etc, etc, au facut-o pachet spre danemarca. dar e bine ca apar echipe noi si interesante. e rau ca noi batem pasul pe loc.
  • +1 (1 vot)    
    dezamagire (Marţi, 13 decembrie 2011, 13:09)

    cet [utilizator]

    Atitudinea fetelor a fost buna,motivatia la fel,dar a lipsit disciplina si fermitatea la antrenor (il preferam pe Tadici in acest sens) si concentrarea pe final la jucatoare;ca sa nu mai vorbim de poarta -execrabil!,nedemna de un C.M. ; de nerecunoscut insa evolutia Cristinei Varzaru,in care aveam incredere,avand in vedere experienta vasta la Viborg - a gresit in aparare si la un atac crucial pe final,printr-o apatie totala,parca nici nu realiza unde se afla- dezamagitor...