Nationala feminina de handbal a fost umilita de Franta, in ultimul joc din grupe, la Mondialul din Brazilia. Radu Voina si elevele sale au pierdut la 19 goluri diferenta, dupa o prestatie care a confirmat balbaielile din jocurile anterioare (victoriile meschine cu Tunisia si Cuba, egalul "istoric" cu Japonia si esecul cu Brazilia).

Umilite de Franta; urmeaza Croatia, in "optimi"Foto: handballbrazil2011.com

Cu acest rezultat, Romania a incheiat grupa C pe locul 3 (dupa Brazilia si Franta), urmand sa joace in optimile de finala contra echipei de pe locul 2 in grupa D, Croatia.

Romania - Franta 20-39 Live Text

'10 Debut echilibrat, cu Franta la conducere. Revenim si trecem in avantaj, profitand de o dubla superioritate (5-4).

'18 Franta trece la comanda ostilitatilor si are 3 goluri in fata (10-7). Radu Voina cere time-out si reproseaza fetelor greselile tehnice.

'23 Romania, de nerecunoscut: este condusa cu 6 goluri, pe fondul unei prestatii lipsite de consistenta... Jucam mai tot timpul in inferioritate. 8-14

'30 Lucrurile se agraveaza - Franta simte ca adversarul este confuz si joaca din ce in ce mai dezinvolt. Dominate complet, romancele intra la pauza cu un dezavantaj neverosimil: 12-20!!!

'34 Desi sunt cu un om mai putin, francezele se desprind si mai clar: 13-23...

'40 Franta mentine cu usurinta avansul, 24-14, chiar si in conditiile in care sunt in inferioritate. Un joc complet ratat de catre nationala romana.

'45 Este 27-14 pentru Franta. Am marcat doua goluri in repriza secunda.

'50 Nimic schimbat, in bine: 29-17 pentru nationala franceza.

'55 32-17 pentru Franta. Time-out Romania. "Haideti, jucati, mai sunt cinci minute", spune Voina...