VIDEO Romania - Japonia 28-28/ Egal in ultima secunda

de A.S.     HotNews.ro
Marţi, 6 decembrie 2011, 21:11 Sport | Teamball

Semi-esec pentru nationala feminina de handbal: in al treilea meci sustinut la Mondialul din Brazilia, "tricolorele" au incheiat la egalitate, 28-28, cu nationala Japoniei, un adversar mult mai slab cotat. Handbalistele romane au evoluat la fel de neconvingator ca in primele dispute din Brazilia (cu Tunisia si Cuba), castigate cu dificultate. Marti seara, Japonia a obtinut remiza, in ultima secunda.

La pauza, Romania avea avantaj minim (13-12), pe fondul unui joc individualist, lipsit de consistenta. Sub impresia discutiilor din vestiar, tricolorele au accelerat imediat dupa reluare, reusind sa ajunga la 18-14, in minutul 39. Japonia a anuntat ca nu renunta la lupta, apropiindu-se la doua goluri, insa Romania a stiut sa isi tina adversarul la distanta (pentru acel moment): cu 10 minute inainte de final, conduceam cu 24-18. Din acel moment, handbalistele romane au cazut inexplicabil: niponele s-au apropiat la 2 goluri, in minutul 54, apoi finalul s-a transformat intru-unul absolut dramatic - la intrarea in ultimul minut, aveam 28-26, dar si o inferioritate dubla. Japonia a jucat bine finalul si a reusit sa obtina egalul.

Urmatorul meci al nationalei romane va avea loc joi, contra Braziliei.





















7211 vizualizari

  • -1 (1 vot)    
    net (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:30)

    alin [anonim]

    unde se poate vedea pe net?
    • -1 (1 vot)    
      Aici (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:55)

      Elle_est [utilizator] i-a raspuns lui alin

      http://tvronline.com/dolce-sport/
    • -1 (1 vot)    
      link (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:56)

      io [anonim] i-a raspuns lui alin

      http://linktvonline.com/home/36-tvonline/633-Dolce%20Sport
    • -1 (1 vot)    
      Dolce pe sopcast (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:09)

      binevoitoru' [anonim] i-a raspuns lui alin

      sop://broker.sopcast.com:3912/112093

      sop://broker.sopcast.com:3912/108936

      ...direct in sopcast sau daca nu stii cum, copy paste in browser si enter. Ar trebui sa-l deschida daca ai sopcastu' instalat.
  • -1 (1 vot)    
    fsd (Marţi, 6 decembrie 2011, 21:52)

    sopcast [anonim]

    http://www.lshunter.tv/handball-live-streaming-video.html
    trebuie sopcast instalat
  • -5 (9 voturi)    
    suntem prosti (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:49)

    cosmin [anonim]

    acest meci mi-a demonstrat ca suntem un popor de oameni extraordinar de prosti mah.
    http://www.youtube.com/watch?v=JKVLfvgn7nQ

    Cum sa aluneci mah ca prostu cand trebuie sa aperi un gol??Cum sa faultezi mah fara nici un motiv ca prostu ca sa fi eliminat???
    Suntem prosti mah..
    • +4 (6 voturi)    
      vorbeste doar pt tine (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:34)

      toto [anonim] i-a raspuns lui cosmin

      daca tu te simti prost, ramai asa, dar nu generaliza, de unde tampenia asta colectivista, daca unul e idiot, rezulta ca un popor intreg este? daca unul e destept inseamna ca toti sunt? realitatea e departe de asa ceva. Care e caracteristica moldoveanului celui mai tot timpul blamat? Betivul dintr-un sat sarac din judetul Vaslui sau Eminescu? Violatorul de babe sau Enescu? Terminati odata cu prostiile astea.
  • 0 (8 voturi)    
    O echipa slaba (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:49)

    gabi [anonim]

    RUSINE ! Vai de capul vostru !
    • +2 (4 voturi)    
      :) (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:18)

      alex [anonim] i-a raspuns lui gabi

      Mai vedem ce zici cand joaca Romania finala...
  • +2 (8 voturi)    
    romania (Marţi, 6 decembrie 2011, 22:49)

    adi [anonim]

    vai de mama lor,daca vom continua aceleasi evolutii superslabe nu vom trece de optimi. nu inteleg la ce dracu nu am stiut sa gestionam ultimul minut. tipic romanesc. avem mingea si o pierdem cand mai sunt 5 secunde. se vad cele 4 absente:neagu,vizitiu,galca si portarul ungureanu. sunteti cam varza fetelor.
  • +2 (12 voturi)    
    imi place (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:09)

    Archon [anonim]

    Observ ca somitatile in materie de handball s-au adunat aici pentru a comenta. Ar fi interesant de aflat la ce competitii sportive de nivel inalt au participat cei ce au scris mai sus. Si nu, mancat de seminte viteza nu se pune.
    • +3 (7 voturi)    
      Mie nu... (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:41)

      Somitatea [anonim] i-a raspuns lui Archon

      Am participat in tinerete la campionate nationale la juniori, precum si la intreceri internationale (cand am ajuns la seniori am avut chiar ocazia sa joc impotriva gemenilor Omeyer, cu Thierry promovat -culmea!- chiar de R.Voina). Umilinta de azi o asemui unei infranger la fotbal a Romaniei in fata Ciad-ului sau Papua Noii-Guinee. E o rusine nationala absoluta, mai grava decat infrangerea cu Spania de acum 4 ani, tot in ultima secunda, cand un egal ne convenea pt calificare. O penibilitate de joc paralel cu poarta, pase aiurea, o relaxare anormala atat la antrenor, cat si la jucatoare desi cutitul era aproape de os... Aceste fete par ca au uitat bazele handbalului, nu mai stiu nici sa se apere, nici sa atace, e o tragedie ce am vazut azi pe teren.Rusine sa le fie pt modul in care au facut de ras o tara cu traditie in acest sport frumos
  • +2 (4 voturi)    
    Acasa e si mai penibil (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:13)

    Radu Voi, Na [anonim]

    Nenea in tricou alb cu mainile in sold ar trebui sa vina maine acasa, cum a venit Jenei in 90 de la Mondial. Fetele ar putea juca mai bine fara el. Rolul antrenorului este altul decat sa le faca penibile si sa constate ceea ce vede orice suporter, si de la TV. Aparare scunda = suturi de pe picioare, prin surprindere; aparare avansata = culoare pentru circulatie prin spatele aparatorilor avansati; aparare mobila = schimbari bruste de directie... si schimbari de locuri. Un antrenor e acolo pentru a le spune ce sa faca, pentru a observa ce merge si ce trebuie reparat; daca vezi ca Florina Chintoan se apara defectuos, duah, pai sa se apere altcineva in locul ei: faci schimbare inainte sa ia doua eliminari consecutive, pe final de meci. Cand ramai in patru contra sase introduci o jucatoare in stare sa faca dribling pana la linia de sase metri, de-a lungul si de-a latul. Schimbarile facute au derutat pe toata lumea, pe langa adversari, au derutat si echipa proprie... vai, vai, tulai, tulai....
  • +4 (8 voturi)    
    felicitari! (Marţi, 6 decembrie 2011, 23:14)

    Publicus [utilizator]

    Felicitari Romania, bravo fetelor!
    Dupa doua victorii si un egal toata lumea le sare in cap si le spune rusine. De ce? Au pierdut cumva?
    Mai mult de atat, se merge pana la extrapolarea catre intreg poporul roman: @cosmin spune "acest meci mi-a demonstrat ca suntem un popor de oameni extraordinar de prosti mah".
    Fetele din echipa nationala sunt niste fete harnice si ne aduc multe bucurii, atat la nivel de club uri cat si la nationala, in conditiile in care veniturile lor sunt cu mult mai mici decat ale fotbalistilor.
    Cei mai multi dintre cei care arunca cu astfel de cuvinte, habar nu au ce inseamna performanta.
    Eu le transmit fetelor felicitari si succes in continuare!
  • +2 (6 voturi)    
    Curaj fetelor, (Miercuri, 7 decembrie 2011, 0:25)

    Constantin [anonim]

    Curaj fetelor,romanii sunt alaturi de voi.Prezenta voastra acolo,la cea mai inalta competitie a handbalului este printre putinele lucruri bune de care au parte concetatenii vostri.
  • -2 (4 voturi)    
    iuhu (Miercuri, 7 decembrie 2011, 4:48)

    muciflenduri [utilizator]

    Sa speram ca Tunisia va bate Japonia, pentru ca macar sa avem 2 puncte in grupe, in loc de 1.
    Dupa 3 meciuri catastrofale nu vad ce s-ar mai putea schimba din mers. Poate ca in ultimul meci Brazilia se va menaja si nu va dori sa ne invinga la 15-20 de goluri.
    • +1 (1 vot)    
      tu chiar esti muciflenduri (Miercuri, 7 decembrie 2011, 7:42)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui muciflenduri

      care 2 puncte in grupe bre?

      se califica in optimile de finala primele 4 din grupa asta. si atat.
      • 0 (0 voturi)    
        calificare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:21)

        jb [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

        Culmea ii ca deja suntem calificati :)
        Locul 4 ii matematic asigurat, locul 3 ii 90% daca ne uitam la golaverajul Japoniei.

        Oricum eu zic ca ar fi bine sa evitam locul doi in drupa care ne garanteaza un sfert de finala cu Rusia. Cu toate ca la cum jucam un sfert de finala cu oricine ar putea fi multumitor :)
        • 0 (0 voturi)    
          sfertul de finala e... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:52)

          thebblack [utilizator] i-a raspuns lui jb

          nu multumitor, e obligatoriu. fara el, nu ajungi la olimpiada. si chiar cu el, tot mai ai de jucat un turneu de calificare in care adversarii vor fi din ce in ce mai puternici, cu cat performanta de aici e mai slaba.
    • +1 (1 vot)    
      Eroare (Miercuri, 7 decembrie 2011, 8:22)

      marian [anonim] i-a raspuns lui muciflenduri

      Anul asta nu mai sunt grupe! Din optimi incep meciurile eliminatorii!!!
  • +1 (1 vot)    
    Fruntea sus! (Miercuri, 7 decembrie 2011, 7:04)

    mm [anonim]

    Bun asa rau! Castigam meciurile directe, cu Brazilia si cu Franta!
    • 0 (4 voturi)    
      vor face scor cu noi (Miercuri, 7 decembrie 2011, 8:00)

      gabi [anonim] i-a raspuns lui mm

      Cum sa castigi aceste 2 meciuri? Nu ai cum! Fara atitudine, fara joc modern, viteza, vom fii de rasul lumii!
    • 0 (0 voturi)    
      meciuri (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:26)

      jb [utilizator] i-a raspuns lui mm

      cele doua meciuri nu prea conteaza (in afara de moral), la cum arata grupele acuma ii cam tot una daca terminam pe 1 sau pe 3 in grupa (locul 3 il cam avem in proportie de 90%, locul 4 ii matematic). locul doi ii de evitat in grupa ca sa evitam rusia in sferturi.

      http://en.wikipedia.org/wiki/2011_World_Women%27s_Handball_Championship
      • 0 (0 voturi)    
        nu e chiar asa (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:50)

        thebblack [utilizator] i-a raspuns lui jb

        pentru romania, turneul asta are 2 scopuri, cam la fel de importante. unul era titlul mondial, si asta se ca duse pe apa sambetei daca nu se schimba radical jocul fetelor. al doilea e calificarea la turneul olimpic de la vara, iar asta se poate face doar daca ajungem in sferturi acum. deci conteaza foarte mult cu cine cadem in optimi, din cauza aceluias joc slab aratat pana acum.
        • 0 (0 voturi)    
          de acord (Miercuri, 7 decembrie 2011, 11:16)

          jb [utilizator] i-a raspuns lui thebblack

          relativ la scopul de ajunge in sferturi; dar ca sa ajungi in sferturi, oricum ai lua-o trebuie sa bati ori brazilia + franta in grupe (+ meci usor in optimi), ori probabil suedia in optimi.
          daca vedem ca n-avem sanse la locul unu dupa meciul cu brazilia (adica daca pierdem) eu mai bine as odihni niste jucatoare importante in meciul cu franta ca sa poata sa dea totul in meciul din optimi. altfel ne consumam degeaba.
  • -3 (3 voturi)    
    aveti intelegere... (Miercuri, 7 decembrie 2011, 7:29)

    egroeg [anonim]

    fetele s-au dus in Brazilia sa pregateasca CARNAVALUL DE LA RIO. N-au ele treaba cu handbalul. In trei partide au reusit sa darame o imagine construita in atatia ani.
  • +1 (1 vot)    
    fetele noastre (Miercuri, 7 decembrie 2011, 9:24)

    panfilie [anonim]

    nu au stiut sa joace cu mititelele si sprintinele nipone. invatate cu handbalul european, n'au facut fata iutelii si agilitatii adversarelor.
    si a mai fost si arbitrajul brazilian care, in ultimele zece minute, a tinut echipa romaneasca in inferioritate. usor sa dai sapte metri si sa elimini, cand chistoacele japoneze cadeau asa bine.
    singurul fel in care'si pot spala rusinea, sa le bata bine pe brazilience.
    • +1 (1 vot)    
      iar arbitrii? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:35)

      thebblack [utilizator] i-a raspuns lui panfilie

      ce ar fi daca nu ne-am mai plange atat de arbitrii?

      de ce sa nu recunoastem ca nu au jucat deloc bine aseara, nu au reusit sa contracareze atuurile japoneze si nici sa profite de limitarile acestora(viteza si rezistenta, respectiv talie si dezorganizare), la care se adauga numarul urias de greseli (pase gresite, suturi pe langa, faulturi inutile atat in atac cat si in aparare), plus lipsa mai mult decat evidenta a unui pivot valoros si experimentat (nu din cauza ca nu avem asa ceva, ci pentru ca absolut toti pivotii nostri sunt accidentati, iar solutiile de criza nu aveau cum sa dea un randamentprea stralucit).

      decat sa le mangaiem incetisor pe cap si sa plangem in pumni de arbitraj, nu e mai bine sa le aratam greselile facute si sa incercam sa carpim ceva cat inca mai putem? bine, asta nu treaba mea, si nici a altor comentatori de pe diverse forumuri/ziare/bloguri ci a lui radu voina, deci nu putem decat sa speram ca stie el mai bine ce si cum sa faca si sa le zica.
  • +1 (1 vot)    
    felicitări? pentru ce? (Miercuri, 7 decembrie 2011, 10:39)

    Lupu [anonim]

    Cei care se bucura ca nu am pierdut sa nu uite ca echipa Romaniei s-a dus la campionatul mondial ca pretendenta la titlu. Si pentru cei care inca nu inteleg, imaginati-va un egal intre echipele de fotbal ale Spaniei si Lichenstein. Si dup-aia considerati-va spanioli si ziceti "felicitari pentru egalul obtinut".

    Iar celor care inca se zbat in mizerie zicand "suntem o natie de prosti" nu pot sa le zic decat ca sunteti asa cum va credeti. Din fericire nu toti romanii sunt la fel si da, unii sunt si prosti, chiar daca stiu sa scrie.