Liga Campionilor, handbal feminin

VIDEO Oltchim vs Itxako 30-22/ Spectacol la Valcea

Duminică, 13 noiembrie 2011, 19:33 Sport | Teamball

Yeliz Ozel, evolutie incantatoare cu Itxako
Oltchim a incheiat pe prima pozitie Grupa D a Ligii Campionilor la handbal feminin, campioana Romaniei trecand, scor 30-22, de Itxako, vicecampioana Europei. Dupa o prima repriza modesta (a fost 13-11 pentru iberice), Ozel, Tolnai si compania au facut spectacol in al doilea mitan.

Oltchim a reusit sa castige ambele partide disputate impotriva lui Itxako, campioana Romaniei trecand, la Valcea, cu 30-22 de formatia iberica. Succesul echipei lui Radu Voina s-a conturat la mijlocul reprizei secunde, atunci cand Tolnai a "inchis" practic poarta, in timp ce atacul a mers ca in zilele buna.

Yeliz Ozel a fost una dintre evidentiatele valcencelor, pasele de efect ale jucatoarei din Turcia facand practic diferenta pe tabela. In urma acestei victorii, Oltchim a incheiat pe prima pozitie Grupa D a Ligii Campionilor, cu 10 puncte acumulate.

• +5 (5 voturi)
    meci (Duminică, 13 noiembrie 2011, 19:47)

iulia [anonim]

super meci bravo ieliz ozel
  • +4 (4 voturi)
    super Oltchim (Duminică, 13 noiembrie 2011, 20:13)

adrian [anonim]

prima repriza modesta,a doua de vis. daca jucam asa sigur vom fi in finala. bravo fetelor.
      Exact (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:35)

Elle_est [utilizator] i-a raspuns lui adrian

Oltchim mereu începe mai greu... Dar şi când prinde avans... face spectacol! Bravo, fetelor!!
    Stau si ma intreb (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:09)

Dinu Paturiciu [anonim]

Ce naiba le-a zis R.Voina la pauza de au inceput ale noastre sa joace handbal?! prima repriza a fost catastrofala, Barbosa (o super jucatoare, apropiata valorii afisate de Cristina Neagu) a inscris din toate pozitiile in timp ce ale noastre s-au pierdut iremediabil... E surprinzator cum in a doua repriza Oltchim a inscris 19 goluri (!) finalistei de anul trecut a CL, din care cel putin jumatate pe contra-atac (in conditiile in care Itxaco are o repliere foarte buna dupa ce pierd mingea in atac). Oricum, in final o victorie pe cat de convingatoare la scor, pe atat de savuroasa, dupa dezastrul de anul trecut de la Valcea... Felicitari echipei tehnice, felicitari jucatoarelor din teren si publicului minunat.

P.S. Multumiri din inima Ionelei Galca, care a ramas insarcinata. Chiar daca Romania va simti lipsa ei la CM din Brazilia, nimic nu se compara cu bucuria nasterii unui nou vlastar sportiv (speram...)
  • +3 (3 voturi)
    Bravo fetelor, Hai Romania, hai Valcea ! (Duminică, 13 noiembrie 2011, 22:10)

Handbalul feminin romanesc, in elita europeana [anonim]

Mi-a placut ca diferenta s-a facut si la mental, romancele au castigat dupa ce au fost conduse, nu e prima oara cand fetele recupereaza in felul asta !

Un sport in care Romania are echipe foarte curajoase si bine pregatite, de elita.

Ieri am vazut CSM Bucuresti, incredibile au fost fetele, au invins o echipa castigatoare de cupa europeana si trebuie sa stiti ca aceste modeste handbaliste au mers cu autocarul pana in Polonia, pt ca bugetul lor e mai mic decat salariul unui huligan de fotbalist de la Steaua !

Bravo jucatoarelor si antrenorilor, suntem mandri de voi!
    Felicitari, (Luni, 14 noiembrie 2011, 9:28)

Constantin [anonim]

Multumim echipei pentru bucuria daruita iubitorilor de sport si asteptam cu nerabdare revenirea la echipa a Cristinei Neagu.Paulei Ungureanu si a Ionelei Stanca.
    mitan? (Luni, 14 noiembrie 2011, 13:36)

cet [utilizator]

In articol,folositi mai bine cuvantul "repriza" nu argoul "mitan".Suna mai romaneste,ca si victoria fetelor noastre!