"Dosarul Giurgiu": Chauncey Hardy, omorat pentru ca si-a pus sapca pe capul unei fete

de A.I.     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2011, 15:42 Sport | Teamball

Chauncey Hardy
Foto: Facebook
Conform procurorilor care se ocupa de cazul de la Giurgiu, motivul pentru care Chauncey Hardy a fost lovit de Ionut Tanasoaia, in noaptea de sambata, a fost acela ca sportivul si-a pus sapca pe capul unei tinere din club. "Victima a fost proiectata si s-a izbit cu capul de pardoseala salii de dans, situata la o diferenta de nivel de 40 de centimetri de locul unde se afla americanul in momentul lovirii", se precizeaza in dosar.

Imprejurarile care au dus la decesul lui Hardy

Conform celor consemnate de procuror, Hardy dansa printre ceilalti tineri, asa cum o facea de obicei. La un moment dat, si-a pus sapca pe capul Alinei R, care se afla langa o masa pe care dansa Serban C., martor in dosar. 

"Intrucat victima nu cunostea limba romana, nu a inteles reprosurile martorului (aflat in stare de ebrietate-n.r.), motiv pentru care a intervenit si inculpatul (Ionut Tanasoaia-n.r.). Victima, prin gesturi, i-a dat de inteles inculpatului ca nu cunoaste limba romana, insa acesta i-a aplicat o lovitura puternica cu pumnul in barbie. Victima a fost proiectata si s-a izbit cu capul de pardoseala salii de dans, situata la o diferenta de nivel de 40 de centimetri de locul unde se afla victima in momentul lovirii. Urmare a evenimentului respectiv, s-a tulburat grav ordinea si linistea publica, participantii la discoteca parasind clubul", informeaza Mediafax.

"Cercetarea in stare de libertate a inculpatului pentru faptele grave comise, infractiuni impotriva vietii, constituie o circumstanta ce ar putea incuraja si alte persoane sa comita infractiuni de acelasi gen si creeaza totodata un sentiment de insecuritate in randul colectivitatii locale", noteaza Parchetul in propunerea de arestare a acuzatului.


Citeste mai multe despre   



















7826 vizualizari

  • +26 (30 voturi)    
    Constatare (Luni, 10 octombrie 2011, 15:45)

    Mdeah [anonim]

    Astia oricum sunt oameni violenti de mici, care asteapta orice oportunitate ca sa se bata, deci puscaria e doar o chestiune de timp pentru ei. Cand ies de acolo, o sa fie promovati in structurile interlope, si o sa fie mandria familiei.
    • +17 (19 voturi)    
      Exact (Luni, 10 octombrie 2011, 16:20)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui Mdeah

      Individul va fi convins ca a avut ghinion, ca 'ala a fost prost, ca a murit'... El nu vroia decat sa ii sparga nasul, nu sa il omoare.
    • +13 (13 voturi)    
      Ridicarea autorizatie de functionare (Luni, 10 octombrie 2011, 17:29)

      Cacia [anonim] i-a raspuns lui Mdeah

      Clubul fara camere video sa fie inchis si autorizatia definitiv ridicata.Asta sa fie exemplu pentru cluburile care sunt complice cu golanii si ucigasii si nu dau inregistrarile sub pretext ca nu era bagat in priza.....rom la rom nu scoate ochii
  • +28 (28 voturi)    
    Mda... (Luni, 10 octombrie 2011, 15:56)

    George [anonim]

    Se incearca, in mod absolut penibil, sa se arunce vina in carca victimei. Ca si in cazul Marian Cozma, ucis cu bestialitate la Vezprem, cam in aceleasi circumstante. Interlopii procedeaza peste tot la fel. Ii doresc criminalului foarte multi ani de puscarie, sa nu-i poata duce de multi. Acolo sa dovedeasca el cat e de curajos. Cand o sa scape sapunul pe jos, la dus.
    • +19 (21 voturi)    
      Eh (Luni, 10 octombrie 2011, 16:19)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui George

      Nu arunca nimeni vina pe victima, doar lamureste cazul.
      A fost cel mai probabil una din multele batai care au loc in fiecare seara undeva intr-un club din romania. Diferenta e ca s-a sfarsit prost.
      Smecheri de genul gypsy gypsanu' merg special pentru astfel de evenimente. Evident ca boul nu si-a propus sa omoare pe cineva, dar in mod cert vroia sa pocneasca un necunoscut.
      Asta e modul in care se simt ei bine... cauta batai pentru a povesti mai tarziu cum au troznit ei pe unul sau pe altul.
    • +6 (8 voturi)    
      daca (Luni, 10 octombrie 2011, 17:11)

      me [anonim] i-a raspuns lui George

      asa s-a intamplat cu adevarat...
      5-10 MAXIM 15
      nu a fost premeditat... se poate spune ca a fost chiar un accident ... lovituri cauzatoare de moarte sau cum naiba se numeste

      sa fie clar asta s-ar intampla peste tot nu numai in romania... asta e legea ...
      • +4 (4 voturi)    
        let's see (Luni, 10 octombrie 2011, 18:10)

        you [anonim] i-a raspuns lui me

        Asta dupa spusele inculpatului. Adevarul e undeva la mijloc, nici inculpatul nu are vreo dovada ca asa a fost.... mai ales ca nu e nici o camera care a filmat asta. Martorii (daca exista) pot minti in favoarea lui, fie sa-l apere sau fie de frica...asa ca nici variantele lor n-or sa mai aiba credibilitate. Mai ramane de vazut probele la dosar, si mai ales ce are de spus ambasada Americii. Probabil nu vor crede varianta asta, si vor trimite si ei o echipa. sa cerceteze cazul
  • -10 (16 voturi)    
    deci (Luni, 10 octombrie 2011, 16:13)

    gigi [anonim]

    tu stii ca e un club super dubios acolo, si totusi mergi, si te iei de gagica unui smecher. E de la sine inteles ce urmeaza, asa ca mai bine te asezi jos direct, sa nu te lovesti tare cand cazi.
    Sunt aproape sigur ca a fost un incident nefericit, nimeni nu omora pe cineva dintr-atat cu premeditare, doar ii dadea o bataie buna sa se invete minte.

    La un prieten la bloc a murit un batran care s-a dus la un pusti sa-i spuna sa nu mai fumeze pe scara, si ala s-a enervat, si dintr-un pumn l-a dat cu capu de trepte si a murit.

    Sigur, vinovatul trebuie sa mearga la puscarie, nu e niciun dubiu, dar de aici pana la elucubratiile pe care le debiteaza comentatorii pe forumuri e cale lunga.
    • -2 (6 voturi)    
      mda.. (Luni, 10 octombrie 2011, 17:12)

      me [anonim] i-a raspuns lui gigi

      "nimeni nu omora pe cineva dintr-atat cu premeditare" - nu e cu premeditare omoru... nu a planificat sa-l omoare, a fost ceva de moment nici macar nustiu daca e omor sau loituri cauzatoare de moarte, omor prin imprudenta d-astae...
      • +2 (2 voturi)    
        probe (Luni, 10 octombrie 2011, 18:34)

        you [anonim] i-a raspuns lui me

        Cat timp cat nu sunt dovezi clare (camere, martori, etc), declaratia inculpatului e doar o declaratie, care poate fi adevarata sau falsa. Atunci mai raman probele criminalistice de la dosar dar si rezultatul necropsiei.
    • +9 (11 voturi)    
      de unde stii tu cum a fost ? (Luni, 10 octombrie 2011, 17:24)

      irealitatea [anonim] i-a raspuns lui gigi

      De unde stii tu ca s-a luat de gagica lui ma ? Ai fost tu acolo ? Sau esti atat de credul sa crezi declaratiile aluia ? Pai tiganul normal ca a declarat ceva care sa iasa in favoarea lui, doar nu era fraier sa spuna ca l-a luat la picioare si la pumni pana l-a lasat lat. Cum se stie ca mafia in Giurgiu face legea ceilalti prieteni care au fost probabil spectatori n-au fost nevoiti decat sa taca, sau sa minta dupa cum le-au dictat interlopii, probabil stiindu-i de frica . Nu mai vorbi prostii daca nu exista nici o dovada. Camerele nu mergeau, colegii nu stiau nimic de el. Etc... Pacat ca nu mai poate mortul sa vorbeasca, sa ascultam si varianta lui... ca varianta asta n-o cred. E prea cusuta cu ata alba... Nu e prima data cand un tigan sare la bataie, la fel cum nu e prima data cand cineva moare din asta. Vezi cazul Cozma care a fost omorat tot de tigani. Iar tiganul cand sare la bataie nu sare singur, sar mai multi pe unul...se stie asta, pentru ca asa actioneaza tiganii, in haita.
      • +4 (4 voturi)    
        adevar graiesti! (Luni, 10 octombrie 2011, 22:56)

        Un cetatean neturmentat [utilizator] i-a raspuns lui irealitatea

        parca-as fi scris eu... bravo, irealitatea!
      • 0 (0 voturi)    
        bravo irealitatea!!! (Vineri, 14 octombrie 2011, 13:21)

        gogu [anonim] i-a raspuns lui irealitatea

        asa este. si mai e ceva ,toata lumea din giurgiu ii cunoaste , ar fi atat de simplu sa se afle adevarul... dar ce te faci cand ajungi la politie, care raspunde in fata renumitului clan, asa ne trebuie ca ne lasam calcati in picioare , nu am nici o indoiala ca tipa nu era prietena nimanui, sa fim seriosi... poate fata care le facea treaba ... sa ne fie rusine, nu avem pic de demnitate...
  • +12 (12 voturi)    
    un criminal (Luni, 10 octombrie 2011, 16:14)

    gogu [anonim]

    ii doresc criminalului scapari repetate de sapun, pana nu o sa mai poata sta decat capra.
  • +13 (13 voturi)    
    In forta (Luni, 10 octombrie 2011, 16:15)

    Daniels22026 [utilizator]

    Pina la ora asta, daca baiatul ucis n-a fost singur, stiam din presa toata intimplarea, completa, de la prietenii lui prezenti in bar. Unde sint acesti baieti acum? Mi se pare ca persoanele implicate, martorii, politia, patronul clubului, purtatoarea de cuvint a politiei, etc, traiesc sub teroare acolo. Bucurestiul trebuie sa intervina in forta. Sa nu mai ramina nici un clan in Giurgiu!
  • +11 (11 voturi)    
    Hai lasa-ma (Luni, 10 octombrie 2011, 16:41)

    sile [anonim]

    SI necunoscatorii aia de la spital, declarau ca a avut o lovitura urata in frunte si una la tampla. Plus altele pe spate si picioare.
    Mai astept doua zile sa se constate ca a fost de fapt sinucidere. Daca tot musamalizam, macar nu mai aruncam bani aiurea pe "procese".
    • -4 (4 voturi)    
      mai omule... (Luni, 10 octombrie 2011, 17:14)

      me [anonim] i-a raspuns lui sile

      l-ai vazut?!
      gata scrie ceva intr-un articol... din care nu reiese clar mai nimic... si sarim sa injuram pe toata lumea...
      usurel baiete! de unde stii ca se musamalizeaza?! de unde stii ca au gresit cei din spital?!
      sa ne calmama putin... ca numai noi vedem conspiratii la tot pasul
  • +7 (11 voturi)    
    inculpatul nu era cumva tigan? (Luni, 10 octombrie 2011, 16:44)

    bancher [anonim]

    eu zic ca da, avand in vedere comportamentul; prea seamana cazul cu al lui marian cozma.
    si atunci nu ma intreb eu, daca nu facea bine antonescu, cand i-a pus in tren de transportat marfa si i-a trimis la bug.
    oamenii tr sa inteleaga ca nu se mai poate: ne-a ajuns pana peste cap de infractiunile si bataia de joc a tiganilor. oriunde e un scandal, un omor, un act de violenta, hop e si un tigan implicat.
    iar liderii lor (care iau pe ascuns bani de la ei, in frunte cu cioaba si madalin voicu), ar trebui sa ii faca odata sa inteleaga pe tigani ca ei inainte de a avea drepturi de minoritari au obligatii fata de lege si populatia majoritara.
  • +12 (14 voturi)    
    Ne-am saturat! (Luni, 10 octombrie 2011, 16:45)

    matrix [anonim]

    Sa luam atitudine! sa aratam ca ne pasa!
    Sa nu mai acceptam sa fim calcati in picioare de acesti infractori care ne fac de ras in toata Europa (si nu numai).
    Daca si acum vom aplica metoda strutzului bagand capul la cutie ne meritam soarta de cel mai slab si fricos popor de pe glob.
    Acum sau niciodata!
  • +5 (9 voturi)    
    mda (Luni, 10 octombrie 2011, 16:48)

    eu [anonim]

    din cate am citit pe aici nu e vorba de interlopi sau mafioti

    ci de adolescenti afumati de etnobotanice....

    "ce baa te iei de gagica mea ?? de tovarasul meu ?? poc una in bărbie"

    asta e produsul educatiei in romania, tineri care in curand ne vor da in cap pe strada pentru ca ne-am uitat urat la ei.... sau beti si afumati la volan da peste oameni pe trecerea de pietoni
    • 0 (2 voturi)    
      eu tot nu m-am lamurit: (Luni, 10 octombrie 2011, 17:01)

      bancher [anonim] i-a raspuns lui eu

      era sau nu era tigan agresorul?
      • +10 (10 voturi)    
        clar (Luni, 10 octombrie 2011, 17:18)

        tudor74 [utilizator] i-a raspuns lui bancher

        Cei de pe la o antena i-au aratat poza: tigan, plin de muschi (ca mna, daca nu ai serviciu ai timp sa stai la sala toata ziua) si cu gesturi de gangster de romania.

        Pe scurt, DA, e un tigan!
        • 0 (4 voturi)    
          acum am aflat ca s-a luat hotararea (Luni, 10 octombrie 2011, 17:37)

          bancher [anonim] i-a raspuns lui tudor74

          arestarii preventive timp de 29 zile.
          F bine, asa si trebuie.
          Acum aflu si ca e tigan, asa cum am banuit de la inceput.
          Cand va fi oare si in Romania o Noapte a Sfantului Bartholomeu, sa scapam odata de aceasta plaga sociala?.
  • +6 (6 voturi)    
    Trist (Luni, 10 octombrie 2011, 16:51)

    Romanie plai de aur cu rotile de cacat [anonim]

    Trist e faptul ca din pacate in romania acest fel de oameni a devenit majoritar si va scapa basma curata.
    Mai trist esta ca daca se incearca atata musamalizare se incearca defapt aruncarea mizeriei sub pres pentru a evita ori ce fel de probleme la nivel mai inalt unde din pacate nu sunt oameni mai buni decat cel care a facut aceasta fapta.
  • -5 (7 voturi)    
    Dreptatea sa primeze!!!!!! (Luni, 10 octombrie 2011, 17:01)

    predator [utilizator]

    Nu vreau sa promovez violenta, ci dimpotriva ! Dreptatea trebuie sa fie mereu deasupra! Si sa fie dreptate indiferent de nationalitate!!! Ma intreb oare, cati ani sunt de la moartea lui Teo Peter??? Isi mai aduce cineva aminte??
    Va multumesc!
    • 0 (4 voturi)    
      Nu uita (Luni, 10 octombrie 2011, 17:13)

      muciflenduri [utilizator] i-a raspuns lui predator

      Nu uita sa pomenesti de Hirosima si de Vietnam.
      Ce legatura are moartea unui canteret roman cu cea a unui baschetbalist american?
  • -3 (7 voturi)    
    Comentarii absurde... (Luni, 10 octombrie 2011, 17:08)

    Dragos [anonim]

    Vinovatul este clar...dar de aici pana la ineptiile debitate in comentarii e cale lunga. Am inteles ca persoana respectiva nu a avut nici o problema cu legea pana acum , nu e interlop si nici tigan.

    Mai merg prin cluburi dar nu am avut niciodata tupeul sa ma duc la o masa si sa imi pun seapca in capul unei tipe...
    Daca luam in considerare ca victima era impreuna cu colegii din echipa de baschet (deci niste tipi bine facuti , inalti etc.) eu zic ca tupeul e posibil sa fi fost in alta parte... dar decat sa fac presupuneri tampite zic ca nu stiu.
  • +10 (10 voturi)    
    aiureli (Luni, 10 octombrie 2011, 17:10)

    dumil [utilizator]

    un baschetbalist profesionist(care face mii de sarituri si cazaturi pe zi) cade in bar si se loveste cu capul de pardoseala, in romania !?
    hei domnilor politisti, ati pus prea multa ata alba in povestea asta!
    • +8 (8 voturi)    
      Astia ne cred tampiti (Luni, 10 octombrie 2011, 18:23)

      Radu [anonim] i-a raspuns lui dumil

      Exact, e ca aia cu "nu l-am inunghiat eu, a intrat singur in cutit". La ce fractura de craniu avea si faptul ca a intrat in coma, clar i s-a dat cu ceva foarte tare in cap, ce sa ne mai ascundem dupa deget. Si se stie ca de-obicei interlopii tigani nu merg nicaieri fara obiectele contondente, de genul cutit, levier, pistoale. Daca n-au, nu-i nimic, apeleaza la un scaun, o sticla, o masa la nevoie.
      Asa terorizeaza si in Craiova.
      Descrierea e de-a dreptul hilara, victima a fost proiectata ... de parca pumnul unuia aflat in stare de ebrietate e atat de puternic incat sa te arunce cat colo. Si ca sa vezi domnule, americanul nici macar n-a incercat sa se fereasca sau sa se apere. Cine a scris tampenia aia poate sa ia lejer premiu pentru literatura sf, nu pentru ancheta politieneasca.
      Sper ca faptasul se impiedice intr-o zi pe scarile din puscarie. La fel si capii politiei si procuraturii din Giurgiu.
      • 0 (0 voturi)    
        politistii care au facut declaratii "ciudate" (Marţi, 11 octombrie 2011, 8:32)

        yellowdog [utilizator] i-a raspuns lui Radu

        sa fie tratati ca infractori, obstructionarea legii, favorizarea infreactorilor, nu au nici un temei sa faca asemenea declaratii....
    • +4 (4 voturi)    
      E posibil (Luni, 10 octombrie 2011, 18:25)

      sile [anonim] i-a raspuns lui dumil

      O lovitura in barbie te adoarme inainte sa atingi podeaua.
      Totusi, dupa cum scriam si mai sus, ieri doctorii declarau ca e lovit urat in frunte si la tampla. Plus alte rani.
  • +1 (1 vot)    
    r.i.p. (Luni, 10 octombrie 2011, 18:21)

    lili [anonim]

    http://www.youtube.com/watch?v=efpWUH_VvQo&feature=share
  • +1 (1 vot)    
    parerea mea (Luni, 10 octombrie 2011, 22:01)

    marian [anonim]

    daca Tanasoaia asta era vreun smecher se comporta altfel in orice circumstante...sunt convins ca na vrut sa-l omoare, dar pana una alta, in momentul asta e doar un prost si mai rau, un ucigas. A crezut ca daca ii da una aluia e smecher...decat smecher in puscarie mai bine era un fraier in libertate. To late... un smecher gandeste inainte sa faca vreuna...nu apoi cum sa scape.

    Scris de un oarecare.
  • -4 (4 voturi)    
    Ce a cautat negrul ala sa puna palaria fetei? (Luni, 10 octombrie 2011, 22:50)

    Push Lama [anonim]

    Asta fac golanasii negrisori in cluburile din Harlem.
    • +6 (6 voturi)    
      La asa comentariu, asa raspuns: (Marţi, 11 octombrie 2011, 0:06)

      Colette [utilizator] i-a raspuns lui Push Lama

      Asa gandesc toti ghertzoii din Romania de azi si de aceea am ajuns aici, la o exacerbare ingrijoratoare a violentei indiferent de motivatie! Nu se mai stie de frica si respect fata de lege, de reprezentantii unor institutii care au in atributii si exercitarea unor corectii si coercitii fata de cei care recurg la violenta sau alte fapte antisociale. In toata Romania nu vezi la stiri decat cum gastile de tigani interlopi intra in spitale sa agreseze cadrele medicale, cum aceleasi gasti ies in strada pt. a-si regla conflictele lor mafiote a-si imparti zonele de influenta! Daca nu se da un exemplu prin condamnarea acestui gibon de Giurgiu la ani grei de inchisoare, daca Politia nu trece de starea asta de 'emotivitate si frica' atunci cand are de-a face cu interlopii de genul asta, care cred ca fac legea in Romania, atunci suntem pierduti! O sa ajungem sa ne fie frica sa mai iesim pe strada, sa mai ne lasam copiii prin cluburi sau sa participam la evenimente sportive ori culturale. Siguranta cetateanului nu se asigura decat prin respectul fata de legi si pedepsirea celor care le incalca! Aici intram pe teritoriul Justitiei, si este o alta problema care favorizeaza violenta in societate. Toti acesti infractori sunt fie lasati in libertate, 'pentru ca nu prezinta pericol social', fie sunt achitati de sistemul de justitie romanesc corupt!
  • +3 (3 voturi)    
    Ne este teama in tara noastra (Marţi, 11 octombrie 2011, 1:05)

    DR DistraT [anonim]

    Nu e vinovat garoiu ci sistemul care il apara ,am un sentiment de greata cind ma gindesc ca peste un an o sa auzim ca a iesit pentru buna purtare.
    Genul asta de oameni au acaparat cluburile si barurile.
    Nu ne simtim in siguranta,fetele trebuie sa fie atente cum se gatesc ce vorbesc sa nu atite garoii iar baieti sa nu se distreze mai mult decit ei etc.
  • 0 (0 voturi)    
    tovarasi ... (Miercuri, 12 octombrie 2011, 16:57)

    unu [anonim]

    Prietenii baschetbalistului unde erau ? Ce faceau ? Ca doar nu o fi venit singur ... de vina sunt si oamenii care nu au aplanat conflictul.