VIDEO Giurgiu: Principalul suspect in cazul baschetbalistului Hardy Chauncey s-a predat autoritatilor

de Catalina Ciociltan     HotNews.ro
Luni, 10 octombrie 2011, 7:06 Sport | Teamball

Principalul suspect in cazul agresiunii care a dus la decesul baschetbalistului american Hardy Chauncey s-a predat Politiei din Giurgiu, luni dimineata, fiind retinut pe baza de ordonanta pentru 24 de ore de procurori, sub acuzatia de ultraj contra bunelor moravuri si lovituri cauzatoare de moarte, relateaza Mediafax.

Seful Serviciului de Investigatii Criminale din cadrul Politiei Judetene Giurgiu, comisar Catalin Georgescu, a declarat ca suspectul a fost audiat si si-a recunoscut fapta, acesta afirmand ca i-a dat un pumn baschetbalistului care a cazut si s-a lovit cu capul de pardoseala de ciment si probabil si de "un alt plan dur".

"Barbatul care este suspectul principal in acest caz s-a predat la Politie dupa actiunea pe care noi am desfasurat-o. A fost audiat de catre procurori, iar din declaratiile lui rezulta ca a avut o altercatie cu baschetbalistul aplicandu-i acestuia o lovitura cu pumnul. Victima s-a lovit cu capul de pardoseala de ciment si probabil si de un alt plan dur, dar urmeaza ca o concluzie medicala sa fie prezentata, luni, de catre medicii legisti ai Institutului Mina Minovici", a spus Georgescu.

Dupa ce s-a predat a fost audiat de procurorul de caz de la Parchetul Tribunalului Giurgiu, fiind retinut pe baza de ordonanta pentru 24 de ore, pentru ultraj contra bunelor moravuri si lovituri cauzatoare de moarte.

Suspectul, George Ionut Tanasoaia, de 25 de ani din Giurgiu, a fost dus in arestul Politiei Judetene Giurgiu, urmand sa fie prezentat magistratilor Tribunalului Giurgiu cu propunere de arestare preventiva pentru 29 de zile.

"Ancheta se afla in desfasurare, iar pana acum au fost audiate 20 de persoane. De la local au fost ridicate camerele de supraveghere, urmeaza sa se stabileasca daca ele functionau in momentul incidentului si daca au surprins momentul respectiv, oricum vor fi audiate toate persoanele care s-au aflat in local sau stiu amanunte despre ceea ce s-a intamplat", a declarat purtatorul de cuvant al Politiei Judetene Giurgiu, comisar Mirela Gheta.

Intr-un comunicat al Politiei Judetene Giurgiu se arata ca in noaptea de sambata spre duminica, in jurul orei 04.00, un coechipier al baschetbalistului l-a gasit pe acesta cazut in zona ringului de dans, in stare de inconstienta.

Baschetbalistul american Hardy Chauncey, de la CSS Giurgiu, a murit duminica dupa-amiaza, la scurt timp dupa ce a iesit din sala de operatie, a declarat Florian Bica, purtatorul de cuvant al Spitalului "Bagdasar - Arseni" din Bucuresti.



Citeste mai multe despre   






















7516 vizualizari

  • +8 (8 voturi)    
    Secret (Luni, 10 octombrie 2011, 7:13)

    Mircea [anonim]

    Da' cine-i ,mai frate, cum il cheama, ce hram poarta? Ce atata secretomanie?!
    • +5 (5 voturi)    
      Minciuni (Luni, 10 octombrie 2011, 9:59)

      cris [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      Curajosii astia lasi lasilor nu actioneaza de unul singur ci in grup ca hienele. Politia romana(dc exista asa ceva) sa faca bine sa ii prinda si sa-i prezinte cat mai repede pe toti.
    • -1 (15 voturi)    
      nu e secret dar... (Luni, 10 octombrie 2011, 10:12)

      t [anonim] i-a raspuns lui Mircea

      faptasul nu se potriveste cu asteptarile publicului. si in acest caz, ca in cazul spadasinului de la Torino, mii de comentatori de pe zeci de forumuri românesti au strigat sus si tare "moarte tiganilor" pentru ca, in isteria noastra colectiva, vinovati de crime sînt doar tiganii, vinovati de furturi sînt doar tiganii si politicienii, iar vinovati de orice altceva sînt doar tiganii, ungurii, evreii, americanii si rusii.

      ei bine, atat ucigasul de la Torino cat si ucigasul de la Giurgiu sînt români, exact asa cum tot români sînt si conducatorii auto cu pensie de nevazatori, cum români sînt si sutele de mii de angajati care-si iau concedii medicale pentru a merge in excursii sau pentru a-si culege porumbul, cum români sînt si sutele de mii de indivizi care lucreaza la gri, cum români sînt si sutele de mii de indivizi care se sustrag de la plata impozitelor etc etc etc

      insa decat sa vedem cine si cum sîntem astfel încît sa ne putem îndrepta, este mai usor sa dam vina pe tigani, pe unguri, pe politicieni sau pe soarta care ne-a impiedicat sa ridicam catedrale gotice inainte de venirea turcilor...
      • +6 (8 voturi)    
        e tigan 100 %, chiar nu e roman deloc (Luni, 10 octombrie 2011, 10:42)

        Pembo [anonim] i-a raspuns lui t

        tu i-ai vazut mutra ? e 100 % tigan, nu mai comenta inainte sa vezi.
      • +3 (3 voturi)    
        gipsy gipsanu (Luni, 10 octombrie 2011, 14:39)

        gigi [anonim] i-a raspuns lui t

        http://www.realitatea.net/suspectul-in-cazul-uciderii-lui-chauncey-hardy-prieten-cu-interlopi-foto_877718.html

        nu-i tigan interlop?
  • +9 (9 voturi)    
    oh mai tata....... (Luni, 10 octombrie 2011, 8:37)

    oh [utilizator]

    foarte tare daca de la bar s-au ridicat doar camerele de supraveghere si nu inregistrarile facute de acestea.
    In alta ordine de idei: locul golanilor e dupa gratii. Fara discutii.
    In privinta tanarului ce a murit: sa ii fie tarina usoara.
    Pentru familia lui: Sincere condoleante! Si imi doresc sa puteti face distinctia intre idiotenia unui individ puscariabil si un intreg popor.
    • +6 (12 voturi)    
      90% sunt asa in Romania (Luni, 10 octombrie 2011, 9:41)

      adriana [anonim] i-a raspuns lui oh

      Bautura, crime, furturi, cersatorie, asta e Romania. Daca muncesti si esti cinstit esti considerat un prost.
      Asta e, eu o sa muncesc si o sa fiu onesta in continuare, chiar daca o sa fiu considerata asa, sau mai bine plec din tara asta de cacao.
      • -1 (7 voturi)    
        exagerezi.... (Luni, 10 octombrie 2011, 9:59)

        oh [utilizator] i-a raspuns lui adriana

        cand spui asta , daca iei in calcul ca toti barbatii ar fi asa, ar rezulta fara dubiu ca si femeile ar fi asa, si 50% dintre toti minorii Romaniei. Realist vorbind...asta e o grosolanie. Nu e cazul sa pui anatema pe un intreg popor doar pentru ca un descreierat decide sa loveasca pe oricine ii iese in cale. Daca la tine in familie asta e ceva obisnuit, crede-ma ca la mine in casa lucrurile stau cu totul altfel.Si cum e la mine in casa e in multe alte familii din Romania. Nu generaliza mitocania, prostia si violenta . Daca o faci gresesti enorm!
      • +2 (6 voturi)    
        90% ?!?! (Luni, 10 octombrie 2011, 10:03)

        toteu [anonim] i-a raspuns lui adriana

        Adriana...cred ca mai trebuie sa iesi din casa, sa mai cunosti oameni noi.

        PS. TV-ul prezinta doar exceptiile.
        si Romania nu produce cacao ;)
    • +12 (12 voturi)    
      da, s-o creada ei pe asta (Luni, 10 octombrie 2011, 9:56)

      Sacred Heart [anonim] i-a raspuns lui oh

      Ma indoiesc ca e idiotenia unui singur individ.... tu chiar crezi ca i-a dat un pumn, a cazut si s-a lovit de beton, cum spune tiganu' ala ? hai sa fim seriosi, Hardy era desfigurat. A fost lovit in figura cu pumnii si picioarele. Nu se intra in coma si se moare de la un pumn. Ala cine e frate...Mike Tyson de da jos un om de 1,83 inaltime cu un pumn ? Suspectul nu face parte din nici un clan ? De unde stia politia ca nu face parte ? L-a cercetat ? Exista tigan bataus care sa nu faca parte din vreo grupare, sau clan ? Come on.... Politia ar face bine sa dea dovada de mai multa transparenta. Poate cu fraierii de romani le merge, cu americanii n-o sa le mearga. Sa vedem rezultatele medico-legale. Din pacate, in tara asta coruptia e in floare pana si la cel mai mic infractor si pana la cel mai mic tablagiu din politie. La ai mai mari ce pretentii sa mai ai..
      • +7 (7 voturi)    
        Maine poti fi tu victima lor (Luni, 10 octombrie 2011, 11:26)

        Gabriel [anonim] i-a raspuns lui Sacred Heart

        Gypsy Gypsanu», aşa cum este cunoscut în cercurile dubioase de prin Giurgiu, este finul de cununie al unui temut interlop din clanul «Butoane», grup care face legea în oraşul de lângă Dunăre.
        Ia atitudine ...
  • +10 (10 voturi)    
    chiar asa? (Luni, 10 octombrie 2011, 9:15)

    Hiksos [anonim]

    Sa fim seriosi... foarte rapid s-a desfasurat ancheta politiei, suspectul s-a si predat de buna voie, asa ca putem inchide cazul. Il vor pune sa semneze o declaratie care sa lamureasca toate intrebarile si toata lumea este fericita.

    Dar oare nu este doar o incercare de musamalizare? S-a gasit extrem de repede un fraier care sa ia asupra lui totul, si astfel clanurile scapa de anchete, politia iese bine ca si-a facut datoria si totul se termina aici.

    Mi se pare ciudat ca vinovatul sa fie un tanar onorabil care nu are nici o legatura cu smecherii din zona si care s-a luat singur la bataie cu americanul.
    • +3 (3 voturi)    
      Ai mare dreptate! Butoane conduce ancheta (Luni, 10 octombrie 2011, 12:41)

      SpiderMan [anonim] i-a raspuns lui Hiksos

      Tatal lui Marian Cozma spunea ca e imposibil ca o singura persoana sa puna jos un sportiv, asta se face numai de catre un grup. Nici nu au trecut cateva ore si ancheta e gata! Un singur suspect, cel desemnat de clan probabil sa se sacrifice si gata, toata lumea e fericita. Oricum judecatorii il vor scapa. Toata lumea in Giurgiu stie ca clanul Butoane e la butoanele politiei locale. Aici un articol competent.
      http://www.adevarul.ro/locale/giurgiu/Cine_face_legea_in_Giurgiuu_Clanul_Butoane-implicat_in_scandaluri_de_camatarie-taxe_de_protectie_si_reglari_de_conturi_0_569943001.html
  • +6 (6 voturi)    
    DE CE NU S-A INTERVENIT CHIRURGICAL MAI REPEDE? (Luni, 10 octombrie 2011, 9:33)

    Dem [anonim]

    este incredibil cum bietul hardy a primit asistenta medicala dupa mai mult de 12 ORE!!! cand in cazul comotiilor cerebrale si al hematoamelor pe creier (hemoragii interne) interventia chirurgicala trebuie facuta in max. 1 ora. Cine raspunde pentru asta?
    • +7 (7 voturi)    
      nu-nteleg ce nu ti-e clar (Luni, 10 octombrie 2011, 9:54)

      ampersand [utilizator] i-a raspuns lui Dem

      S-a spus limpede: nimeni n-a vazut si n-a auzit nimic, baschetbalistul a fost gasit din intamplare zacand inconstient pe podea.
    • +3 (7 voturi)    
      Care hematom? (Luni, 10 octombrie 2011, 9:56)

      Cristian Ioan [anonim] i-a raspuns lui Dem

      Uite ce spuneau doctorii care l-au examinat: "după primele analize medicale, doctorii i-au pus diagnosticul de comă alcoolică"!!!!
  • +10 (10 voturi)    
    hemoragie interna de la un pumn? (Luni, 10 octombrie 2011, 10:06)

    deceneus [utilizator]

    la stiri s-a spus ca tanarul a avut organele interne desprinse si hemoragie interna .... de la un pumn nu se putea intampla asa ceva. Politia protejeaza mafiotii ... sper ca cei de la FBI sa nu se lase asa usor pacaliti!
  • +1 (1 vot)    
    mai ramane... (Luni, 10 octombrie 2011, 12:00)

    catalin [anonim]

    ca suspectul sa se vada si pe inregistrari. Dar, cum nu este sigur ca acestea s-au facut, suspectul, care cine stie ce ,,datorii'' avea la politie si a fost obligat sa accepte ca el a dat lovituri cauzatoare de moarte, va plati cu inchisoare. Sa nu-l plangem insa, va avea grija de el clanurile care nu erau la locul faptei si nu au lovit.
  • +4 (4 voturi)    
    FBI nu te lasa pacalit! (Luni, 10 octombrie 2011, 13:07)

    Marius [anonim]

    Numai cine nu a facut basket de performanta nu stie ce inseamna in basketbalist. Ciocniri, lovituri in fata cu pumnul sunt lucruri curente. Daca este sa ne luam dupa stiri, dupa reactia politiei locale care nu putea lega doua fraze coerente (halal purtatoare de cuvant, agramata si obraznica) pare ca politia protejeaza pe adevaratii autori. Faptul ca primeste un pumn si i se rup organele interne, traumatisme craniene, etc nici daca ar fi luat pumni (nu unul singur) de la campionul mondial de supergrea nu sucomba asa. E clar ca mafia locala l-a livrat la pachet pe "un suspect" numit de politie autorul crimei???? Pai de unde stia politia ca un suspect este si autor atata timp cat politia ieri la pranz habar nu avea de incident. D-lor guvernanti: Romania este condusa de mafioti si voi face-ti play-back ca toate guvernele de pana acum. Macar FBI-ul sa nu se lase pacalit de mafiotii din politie, procuratura si justitie.
    • +2 (2 voturi)    
      Agramată şi obraznică? lol (Luni, 10 octombrie 2011, 14:44)

      Cristi [anonim] i-a raspuns lui Marius

      Aparent, nu vor să pară mai deştepţi decât ministrul lor (ştii cum e, nu vrei să te pui rău cu şefu'). Realitatea cruntă e că jumătate dintre poliţaii de astăzi sunt, pur şi simplu, agramaţi.