Echipa de handbal feminin a Romaniei a pierdut si a doua partida de la Cupa Mondiala (gazduita de Danemarca, la Aarhus), echipa lui Radu Voina fiind invinsa, scor 31-29, de Germania. In urma acestui rezultat, tricolorele au ratat calificarea in semifinalele competitiei.

Radu Voina Foto: AGERPRES

Primele minute ale disputei au fost cele in care Romania a dominat, scorul fiind la un moment dat 4-1. Odata cu trecerea timpului, greselile s-au inmultit, iar adversarele au condus cu 14-12 la pauza.

Lucrurile nu s-au schimbat nici in a doua repriza, iar Romania a pierdut al doilea meci de la Cupa Mondiala, scor 31-29.

Romania va juca urmatoarea partida de la Cupa Mondiala impotriva Norvegiei, joi, de la ora 19.00.

Marcatoare:

Romania - Chirila 8 goluri, Ardean-Elisei 6, Amariei 4, Nechita 4, Farcau 3, Manea 1, Fiera 1, Geiger 1, Bradeanu 1.

Germania - Steinbach 6 goluri, Wohlbold 6, Mietzner 5, Richter 4, Langkeit 4, Klein 2, Jurack 1, Althaus 1, Bulau 1, Schulze 1.

Romania, rezultate la Cupa Mondiala:

Romania vs Franta 25-30

Germania vs Romania 31-29.

Romania a castigat ultimele doua editii ale turneului de pregatire (2009 si 2010).