Liga 1

Gloria - Steaua 1-0/ Lamentabil

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Duminică, 31 octombrie 2010, 18:46 Sport

Marius Lacatus
Foto: Hotnews
Steaua a pierdut cu 1-0 la Bistrita, evolutia ros-albastrilor fiind una lamentabila. Dupa o partida in care Bilasco, Nicolita si compania si-au aratat inca o data limitele apare o singura intrebare: cat mai rezista Lacatus pe banca tehnica? Bruno Moraes (6' din penalti) a adus prima victorie a Gloriei dupa o pauza de sase etape in fata unui adversar incapabil sa obtina macar o remiza.

Click aici pentru rezultate si clasament.


Steaua a primit gol la Bistrita intr-un moment in care jucatorii celor doua echipe nici nu se asezasera bine pe teren: in minutul 6, Junior Moraes a transformat cu precizie o lovitura de la 11 metri obtinuta de Ciprian Petre (dupa o interventie neglijenta a lui Bonfim).

Ca si cand nimic nu s-ar fi intamplat, ros-albastrii au continuat jocul haotic, Bilasco, Bogdan Stancu si compania nefiind capabili sa puna in pericol, pana la pauza, poarta lui Albut.

Din pacate pentru formatia din Ghencea, evolutia modesta a continuat si in a doua repriza, una in care fratii Moraes (Junior si mai ales Bruno) au trecut in mai multe randuri pe langa 2-0.

In 90 de minute de joc, Steaua nu a putut convinge prin ocaziile avute ca isi doreste macar o remiza. S-a terminat 1-0 pentru Gloria, iar echipa din Bulevardul Ghencea se afla in acest moment la opt puncte de liderul Otelul. 

"Bistrita ne-a dominat la toate capitolele. Ma asteptam la mai mult din partea jucatorilor nostri. Ma asteptam ca jucatorii care au intrat pe teren, prin experienta lor si valoarea lor, sa aduca ceva In plus in joc. Este o rusine pentru noi toti si nu vorbesc doar de rezultat, ci de felul in care ne-am prezentat. Trebuie sa incercam sa demonstram in continuare ca ceea ce a fost azi a fost doar un accident. De cand am venit eu, acesta a fost cel mai slab joc al Stelei. Sper sa nu ne mai prezentam atat de dezastruos asa cum am facut-o in fata Gloriei" - Marius Lacatus dupa partida de la Bistrita.


Gloria: Albut - Achim, Frasinescu, Szukala, Velcovici - Keita, Marginean, Muresan, Petre - B. Moraes, J. Moraes

Rezerve: Irimia, Nastase, Coroian, Nalati, Mandea, Predescu, Bajenaru

Steaua: Tatarusanu - Bonfim, Geraldo, Galamaz, Brandan - Marinescu, Ricardo - Szekely, Stancu, Nicolita - Bilasco

Rezerve: Lungu, Gardos, Kapetanos, Latovlevic, Surdu, Apostol, Matei.


Citeste mai multe despre   






















8307 vizualizari

  • -1 (3 voturi)    
    mciul unde vad (Duminică, 31 octombrie 2010, 20:04)

    danut [anonim]

    unde pot sa vad meccul va rog bistrita steaua
  • +8 (10 voturi)    
    Hai Laca (Duminică, 31 octombrie 2010, 20:40)

    Flo [anonim]

    ....fa un gest si lasa-ne ......daca nu poti tre sa recunosti....acu un an nu aveai jucatori dar acu ce scuza mai ai?
  • +12 (12 voturi)    
    ...nimic nou... (Duminică, 31 octombrie 2010, 21:12)

    SoulHealer [anonim]

    ....sub soare! Acelasi antrenor mediocru si aceeasi echipa fara orizont si jucatori de valoare. Cand te chiunui cu ultimele clasate si nu poti da gol, ce se mai poate spune? Steaua a ajuns oaia buna de muls a campionatului si nicio echipa nu rateaza ocazia de a o umili....
  • +14 (14 voturi)    
    beeee Caliiiii (Duminică, 31 octombrie 2010, 21:18)

    coscogeamite [anonim]

    Prost antrenor becali asta . Cat o sa fie becali antrenor la steaua , steaua n-o sa faca vreo scofala .
  • -1 (7 voturi)    
    mdea (Duminică, 31 octombrie 2010, 21:25)

    Un stelist [anonim]

    Bistrita - o echipa ce s'a pus capra cu dinamo si cu Steaua a murit pe teren.
    Steaua - o echipa de nesimtiti.
    Asta este, Forza Steaua!!!
  • -1 (11 voturi)    
    Incredibil ce a putut declara becali dupa meci !!! (Duminică, 31 octombrie 2010, 21:46)

    Motanu [anonim]

    A spus ca va da afara niste jucatori !!!
    Adica, dupa ce ca a ajuns la 3 antrenori in acest sezon, vrea sa de-a afara si din jucatori !!!
    Oricum, el baga bani masiv in steaua si daca stam sa ne gandim m-ai bine are tot dreptul sa comenteze impotriva cui vrea !!!
    • +3 (7 voturi)    
      lb romana (Duminică, 31 octombrie 2010, 22:13)

      xcristi [utilizator] i-a raspuns lui Motanu

      se zice "mai bine"
      mai remarc si ca hotnews considera Steaua = "noi" iar restul echipelor = "ei". De ce "lamentabil" in titlul articolului?
    • 0 (2 voturi)    
      si daca da banii ce? (Duminică, 31 octombrie 2010, 22:25)

      ska [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      nu poate face ce vrea pt ca orice organizatie, este ceea ce spune si numele, un colectiv, un corp comun...sau ai impresia ca oamenii pe planeta asta functioneaza cu un singur combustibil si ala ar fi banii..apoi poti sa le zici ce vrei, sa ii faci cum vrei etc...think again
      ar fi interesant o analiza mai in detaliu (cu cifre adica) cu cati antrenori a tot schimbat mesariasul, cati jucatori a tot schimbat...cate declaratii imbecile a facut (care afecteaza moralul si ordinea la o echipa apropo), etc...pot sa pariez ca in istoria oricarui campionat de prima liga nu s-a intamplat asa ceva
      RIP Steaua!
    • +6 (8 voturi)    
      lb romana (partea a 2-a) (Duminică, 31 octombrie 2010, 22:27)

      Eu [anonim] i-a raspuns lui Motanu

      Se spune "sa dea afara", nu "sa de-a afara". E bine totusi ca te pricepi la fotbal.
  • +3 (5 voturi)    
    valoarea noastra (Duminică, 31 octombrie 2010, 21:47)

    tsunami [anonim]

    asta e valoarea romanilor, valoarea romaniei.
    in fotbal se vede cel mai bine. managementul romanesc definit de becali, tehnicienii romani definiti de jucatorii de la steaua, sau nationala.
    ce ne mai ramane?
    stiu sa ne rugam la moaste, poate ne salveaza mortii.
    buna speranta
  • +2 (2 voturi)    
    Draga Lacatus (Luni, 1 noiembrie 2010, 7:20)

    cici [anonim]

    Te rog ramai o legenda in Ghencea si da-ti demisia de bun simt.In momentul in care "jucatorii nu si-au facut reaba" inseamna ca nu esti antrenor.Daca privim putin retrocativ vedem ca Steaua nu joaca practic nimic,ori jucatorii nu sunt bine antrenati,ori antreorul habar nu are ce face!HAI STEAUA!
  • +3 (3 voturi)    
    Impotenta (Luni, 1 noiembrie 2010, 9:19)

    ion ionescu [anonim]

    Clubul Steaua e, in momentul de fata, la fel de impotent ca "barbatii" care il conduc (berbecul si lacatus). Lui lacatus ii statea cel mai bine in rolul de legenda. S-a bagat in troaca de la Steaua si acum trebuie sa suporte umilintele. De fîrşelot ce mai e de zis? Ca toti barbatii pe care-i lasa vlaga se foloseste de gura (proasta) pentru a-si masca neputinta. Lipsit de minte si de onoare se arunca in declaratii stupide (gen "ii facem tocanita") si-o ia peste nas de fiecare data. Unde-i onoarea atat de des clamata?
    • +4 (4 voturi)    
      Steaua a ajuns o echipa de rahat ! (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:25)

      cornel [anonim] i-a raspuns lui ion ionescu

      Din pacate, asa e. N-a mai batut nicio echipa din cele mai mari(Dinamo,Rapid, Cluj)de cativa ani.Timisoara a facut tot timpul misto de ea, in afara de campionatul trecut cand Stoichita a batut-o la Tim.Steaua a vut in ultimii ani doar antrenori vopsiti cum sunt Lacatus,Hagi,Dumitrescu, Bergodi,etc.Dintre acestia doar Stoichita a fost cel mai bun,dar nu prea a avut jucatori.La Steaua trebuie antrenori mai duri, dar buni cum esteCartu, mosul de la Vaslui s.a.
      Nu ma voi mai uita la meciurile Stelei decat dupa ce voi vedea ca va bate pe Rapid,Dinamo<Tim, Cluj,etcM-a dezamagit prea tare. E nevoie si de un ANTRENOR !
  • +2 (2 voturi)    
    stire sau articol de blog? (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:29)

    gee [anonim]

    hei, "gloria - steaua 1-0/lamentabil"
    asta a fost meci in liga 1 din romania, cu 2 echipe romanesti. gloria nu e tot echipa din .ro? de ce n-ati ales titlul "gloria - steaua 1-0/Felicitari"?
    • 0 (2 voturi)    
      hai sa dam mana cu mana (Luni, 1 noiembrie 2010, 16:06)

      amar [anonim] i-a raspuns lui gee

      pai e simplu, pentru ca bistrita nu e o echipa romaneasca!!! lasa, ca la cate blaturi a facut bistrita, ma mir ca mai ai curajul sa scrii sa le iei apararea!!! bistrita e praf, aia nu e echipa, aia e o usa, trece fiecare sau nu dupa cum ai sau nu cheia. mai bine ar "juca" direct la calculator sau la casele de pariuri, ca sa nu mai puna echipele adverse pe drumuri. deci cu ce va servim azi? un egal? in ce minut, va rog? vine baiatu' ! penalty in minutul 6? se face imediat. cum il doriti? mai in sange, asa mai realist sau crocant? vai de capul vostru, aia e echipa? mai bine va apucati de un campionat de taiat lemne sau de recoltat cartofi.
  • +1 (1 vot)    
    Hmmm (Luni, 1 noiembrie 2010, 10:36)

    MRSmrs [utilizator]

    "Gloria - Steaua 1-0/ Lamentabil"-De ce "lamentabil"??Sunteti cumva forumul "Stelei" si nu am aflat eu?Cam jenant...si va mai si numiti "independenti".
  • 0 (0 voturi)    
    Antrenorii . . . . (Luni, 1 noiembrie 2010, 11:11)

    gheorghe [anonim]

    . . . nostri facuti la gramada dupa isprava nationalei de la CM din 1994 cand au obtinut un loc cinci si toti membrii ei au fost facuti antrenori fara scoala, fac treaba buna atunci cand au norocul sa prinda cate un lot bun ce se bazeaza pe talentul si daruirea jucatorilor. Ei nu sunt capabili sa formeze un jucator sa vada in ce exceleaza acesta si sa scoata din el ce e mai . Dovada? Pai ce dovada mai buna vreti ca antrenorii nostri schimba echipele precun tiganii caii si de cate ori merg la o echipa ce schioapate sunt priviti ca niste izbavitori si miracol pentru revenirea ei. Ori nu este asa si o demonstreaza din plin Lacatus la Steaua Piturca la Craiova, Cartu la Cluj unde victoriile lor sunt accidentale si bazate pe valoarea lotului de jucatori. Eu nu pot pricepe cum o echipa care are atatea talente native in interiorul ei si ma refer la Steaua se chinuie in fiecare meci ba sa obtina o victoeri la limita ba sa alerge dupa un egal. Explicatia trebuie cautata to la antrenorul nu stie sa foloseasca un jucator pe postul ce i se potriveste cel mai bine si nu il antreneaza in acest sens. Sau indisciplina jucatorilor care desi sunt platiti fabulos nu sunt sanctionati pentru cele mai mici abateri de la conduita ba chiar le sunt tolerate.
  • 0 (0 voturi)    
    vai de capul lor (Luni, 1 noiembrie 2010, 15:57)

    amar [anonim]

    are dreptate becali. jucatorii sunt niste aiuriti, habar n-au ce e cu ei. nu stiu cine au fost desteptii care i-au adus la steaua, dar parca ar fi fost de la dinamo. tare m-as bucura sa retrogradeze si sa mai joace in div 1 abia peste vreo 30 de ani. rushine, si lor si lui lacatus care mai bine s-ar apuca de popice, pacat de cariera lui de jucator, si mai ales rushine lui jiji care e principalul vinovat. adica mai bine aleg din galeria aia de scandal vreo 11 baetasi, ca garantat joaca mai bine decat cizmele astea platite bine dar degeaba. macar sa nu se mai prezinte la meciuri, ca sunt o mare rushine, vai de capul lor. nu-s in stare de absolut nimic. lamentabil e putin spus, termenul corect e dezastru total. nu cred ca exista vreun jucator la steaua care sa fie de valoare. niste fanfaroni. becali ar trebui sa-i dea afara pe toti si sa faca un casting pe strada, si tot iese pe plus decat cu aiuritii astia.degeaba baga bani daca nu are cu cine.
  • +1 (1 vot)    
    Comentariu meci (Luni, 1 noiembrie 2010, 17:36)

    GB [anonim]

    Jucatorii s-au aratat nemotivati (ca profesionisti, nu neaparat financiar), dar mai ales au aratat ca nu sunt bine antrenati: prea multe pase la adversar, nu se demarca, nu ajuta omul cu mingea, se sperie cand adversarul vine la deposedare si arunca mingea oricum, prea multe mingi inapoi, nu se vede o continua miscare a echipei, nu se joaca rapid si ofensiv.
    Ce zici, domnule Marius?