Un ziar maghiar risca inchidere dupa comentarii facute despre moartea lui Marian Cozma

de Adrian Ilincescu     HotNews.ro
Marţi, 10 februarie 2009, 22:51 Sport

Cotidianul Magyar Hirlap risca sa-si inchida portile dupa ce unul dintre ziaristii sai, Zsolt Bayer, a scris un material despre moartea lui Marian Cozma. In respectivul editorial autorul precizeaza despre criminali ca sunt asasini animalici, comentariile sale fiind considerate rasiste, informeaza AFP.

Ferenc Gyurcsany, premierul Ungariei, a cerut boicotarea respectivei publicatii: "Premierul le cere instituţiilor statului si companiilor publice sa isi anuleze abonamentele si sa nu mai incheie contracte de publicitate cu cotidianul Magyar Hirlap", a anuntat biroul premierului.

Zsolt Bayer spune despre autorii crimei ca sunt "asasini animalici" si ca "nu sunt fiinte umane, ci animale care vor pielea oamenilor. Din pacate, foarte multi membri ei etniei rome refuza coabitatea in randul poporului ungar si s-au rupt, astfel, de umanitate", a scris Bayer in respectivul material.

Conducerea cotiadianului il sprijina total pe Zsolt Bayer, fiind de parere ca nu este absolut nimic rau in ceea ce a scris.

In alta ordine de idei, politia maghiara a precizat ca persoana care va oferi informatii despre Sztojka Ivan (nu a fost retinut pana in acest moment), suspect in cazul asasinarii lui Marian Cozma, va primi un milion de forinti (aproximativ 3500 de euro).


Citeste mai multe despre   





















2528 vizualizari

  • +7 (7 voturi)    
    si ce .... (Marţi, 10 februarie 2009, 23:03)

    kin3zu78 [utilizator]

    a spus un neadevar ?? Au ajuns sa aiba mai multe drepturi decat restul cetatenilor, rromii de la noi nu contribuie cu nimic la bugetul statului, insa sunt pline spitalele de ei , dute in schimb tu platitor de taxe la un control si sa ai tupeul sa nu ai la tine adeverinta de angajat sa vezi ce repede te usuiesti medicul sau te pune sa platesti consultatia. Sau cate ajutoare de la stat primesc ca stau acasa si cresc 10 plozi desi nici macar impozitele pe locuinta nu le platesc , in schimb au masini ultimul racnet si sute de mii de euro sub saltea , iar tu ca ultim sclav la stat muncesti pe branci ca sa fii cetatean model ....mie scarba de lucrurile astea deja, Sa aiba aceleasi drepturi ca si mine , nici mai jos dar nici mai sus.
    • +1 (1 vot)    
      Discriminare (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:17)

      AE [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Aveam nevoie de o consultatie (genicologica - asa ca sa spun mai exact) si medicul de familie mi-a recomandat un cabinet cu plata, unde "se duc doamnele, cele fara plata sunt pentru tiganci!". No coment.
    • +1 (1 vot)    
      Ţiganii (Miercuri, 11 februarie 2009, 14:57)

      Toma [anonim] i-a raspuns lui kin3zu78

      Absolut de acord cu tine!
  • +7 (7 voturi)    
    R.I.P. (Marţi, 10 februarie 2009, 23:09)

    mihaela [anonim]

    foarte frumos articol...asta-i adevarul ,nu trebuie sa-l mimam ,sunt niste tigani ordinari !!!
  • +5 (5 voturi)    
    Corectitudine politica (Marţi, 10 februarie 2009, 23:16)

    Observator [anonim]

    Inteleg ca premierul Gyurcsany s-a speriat de ce li s-ar putea trage ungurilor de la UE - noi acuzatii de rasism etc. Bieti idioti europenii astia... Inca n-au apucat sa "experimenteze" pina la capat traiul alaturi de tigani (ce "etnie roma"? Lasati prostiile astea!...)
    Noi, aici in Romania, cu toate pacatele noastre, nu trebuie sa ezitam insa sa-l sprijinim pe ziaristul de la Magyar Hirlap (si e frumos ca redactia lui il sprijina). Dincolo de momentul emotional, singura vina a ziaristului este ca a scris in ziar ceea ce conationalii lui dar si romanii din Romania spun de mult: traiul alaturi de etnia tiganilor este imposibil, iar perceperea lor drept animale nu mira pe nimeni, hai sa nu fim farisei...
    • +4 (4 voturi)    
      foarte buna ideea (Miercuri, 11 februarie 2009, 0:22)

      rexmanta [anonim] i-a raspuns lui Observator

      de a-l sustine pe ziaristul maghiar!
      protestez impotriva tratamentelor preferentiale a tiganilor in raport cu orice alte nationalitati din europa !
      postati cat mai multi fratilor daca sunteti de acord !
      protestati fara sa bagati cutitul in inima nimanui!!
      de ce avem doar dreptul sa murim umiliti de aceste fiinte inadaptabile ??
      • +1 (1 vot)    
        Ma alaturi sustinerii (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:05)

        Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui rexmanta

        Ce putem sa facem sa terminam cu ipocrizia numita corectitudine politica? De ce sa fie discriminati pozitiv? Sa se spuna adevarul, sa nu se mai bage pumnul in gura. Cei care sunt civilizati sunt civilizati si demonstreaza acest lucru si nu are nimeni nimic cu ei. Dar ce nefacem cu cei ce nu vor sa se integreze? Construim rezervatii pentru ei sau ne lasam omorati, schiloditi, batjocoriti de niste indivizi primitivi?
    • 0 (0 voturi)    
      incurcata treaba.... (Marţi, 17 februarie 2009, 15:53)

      dorinteodor [anonim] i-a raspuns lui Observator

      cred ca ue a ajuns o mare sperietoare. marian i-a tratat pe "aia" ca pe niste oameni.... nu cred ca trebuia accentuat ca erau tigani.... faptul ca au actionat animalic este purul adevar.....marian nu i-a atacat, doar a vrut sa discute cu ei omeneste....dar incurcatura este ca nu e nimic de facut..... tiganii trebuie fortati sa devina europeni chiar daca sansele sint aproape de zero. din nefericire nu exista alta sansa decit sa fie asimilati cu europenii pentru ca altfel ajungem la ghetouri (brrrr) iar asta este absolut inadmisibil.... pe de alta parte sint destui tigani care sint foarte buni europeni, chiar eu lucrez cu vreo citiva si am o parere foarte buna despre cum se comporta si cum lucreaza...asa ca nu este normal sa eneralizam (din acest punct e vedere ue are dreptate....)...
  • 0 (2 voturi)    
    jocuri pe net (Miercuri, 11 februarie 2009, 1:20)

    rexmanta [anonim]

    pentru cei care se pricep la software: faceti un joc online cu un un handbalist de etnie rrrrrroma /m-as mira sa existe !!/ caruia un roman incearca sa ii bage cutitul in inima, pe modelul jocurilor in care se arunca in bush cu pantofi sau cum sa aterizezi cu avionul intr-un rau...

    fac pariu ca o sa aiba un maaaaare succes site-ul ala...

    da cineva 1 la suta din castig pentru idee??
    • 0 (0 voturi)    
      umanitate (Joi, 12 februarie 2009, 23:11)

      mitza [anonim] i-a raspuns lui rexmanta

      gresesti aici. desi uneori iti vine sa le raspunzi cu aceeasi arma, nu trebuie sa ne coboram la nivelul lor facand astfel de gesturi pentru ca asta nu ar demonstra decat ca nu suntem mai buni ca ei.
  • 0 (2 voturi)    
    Replica (Miercuri, 11 februarie 2009, 5:13)

    tiganul de serviciu [anonim]

    Imi pare sincer rau de Marian Coszma si la fel de rau imi pare ca nu exista pedeapsa cu moartea pentru ticalosul care a bagat cutitul si pentru care (indirect) iau si eu palme. Nu a contat ca am facut facultate pe bune, fara spaga, ca toata viata mea am incercat si incerc sa ramin fara pata pentru ca ma respect pe mine si pe familia mea, eu intotdeauna am fost urmarit de prejudecatile societatii (si multi altii ca mine) si a trebuit sa tac si sa ma ascund printre romanii de nivelul meu (nu cei din puscarii) si sa fac si eu bancuri pe seama tiganilor de nimic.
    Nu am realizat ca mi-am facut mie o defavoare, pentru ca nerecunoscind ca sint tigan, in balanta au ramas intotdeauna uscaturile...Si ca mine mai sint o gramada!
    Daca un ungur ar fi omorit un ungur, sau un tigan ar fi omorit un tigan, sau un roman ar fi omorit un roman, nu ar mai fi fost chiar asa mare taraboi (desi fapta ramine si este foarte dureroasa: nu as fi vrut sa fiu parintele lui Marian), dar intotdeauna a fost o problema cind un tigan a omorit pe cineva care are o tara, un imn, un steag, o politie, o presa, etc. Stati strimbi si judecati drept si uitati-va si la "paiul" din ochiul domniei voastre!
    Luati exemplul premierului maghiar si a tatalui indurerat care a spus ca pentru niste cioturi nu trebuie sa arzi toata padurea...
    • +2 (2 voturi)    
      romanul intelegator (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:03)

      romanul intelegator [anonim] i-a raspuns lui tiganul de serviciu

      pai atunci haideti sa ardem odata "uscaturile" si sa inverzeasca padurea, nu sa se usuce continuu, cum se intampla acum ....
    • +1 (1 vot)    
      Ai tot respectul meu dar totusi ce e de facut? (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:15)

      Un roman anonim [anonim] i-a raspuns lui tiganul de serviciu

      Iti strag mana doar virtual, dar as face-o si fizic. Esti o o persoana civilizata si cu persoanele civilizate nu am nimic, indiferent de apartenenta etnica. Ai demonstrat cu prisosinta ca cine vrea se poate integra social numai prin fortele proprii si poate fi un cetatean la fel de onorabil ca oricare altul. Dar ce ne facem cu suboamenii care nu vor sa se integreze nici la un nivel minim de civilizatie? (nu spun suboameni in sens rasist ci in sens de civilizatie, sunt suboameni si printre romani si printre unguri de exemplu). Ii lasam sa-si face mendrele doar pentru ca au o anumita apartenenta etnica? In fond iti pun in primejdie si familia ta la fel cum pun in primejdie orice familie civilizata.
    • +1 (1 vot)    
      cred ca gresesti (Miercuri, 11 februarie 2009, 15:02)

      V [anonim] i-a raspuns lui tiganul de serviciu

      ...NU culoarea pielii il face pe cineva tzigan, in sensul lui Bayer si al celor care au scris aceleasi lucruri aici pe forum. Poate ca te-ai nascut intr-o familie rroma. Asta nu te face automat "tzigan". In opinia mea, tzigani sunt aceia care prin "religia" lor, nu vor munci niciodata, preferand sa fure, si sa omoare, sa lase in urma lor numai mizerie si disperare, si mai au si o atitudine de sfidare si de ura pentru cei care isi vad cuminti de munca si de viata lor. Sa nu imi spui ca asa ceva nu exista. In plus... in ultima vreme vad foarte multi etnici romani, mai albi ca mine, care sunt "tzigani" prin comportament. Eu nu am nimic cu un chinez, sau cu un negru, atat timp cat incearca sa traiasca respectandu-i pe ceilalti si respectand traditiile tarii unde se afla. Si nu as avea nimic cu tine, doar pentru ca ai avea pielea mai colorata. Daca ai probleme cu cineva DOAR din cauza asta, sigur respectivul merita tot dispretul.
  • +1 (1 vot)    
    Marian cozma (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:45)

    Geo [anonim]

    I-mi pare rau pt. pierderea unui sportiv cu asemenea calitati (apreciez gestul de a incerca
    sa-si apere prietenul sarb); daca am fi cu totii la fel de uniti in fata tiganilor cu siguranta actele de violenta s-ar reduce mult; felicitari ziaristului maghiar si ziarului Magyar Hirlap; despre tigani i-mi pare rau , dar realitatea ne arata ca nu pot fi "recuperati"; singura metoda pt. a fi "civilizati" e sa actionam la fel impotriva lor; nu e o metoda a sec. 21, dar sigur poate fi eficienta
  • -1 (1 vot)    
    Vreau sa ma abonez. (Miercuri, 11 februarie 2009, 9:57)

    Mircea [anonim]

    Ferenc Gyurcsany a recunoscut ca a mintit in campania electorala. Un astfel de om cere boicotarea unui ziar ? Unde este democratia ? Libertatea de exprimare ?
    Ca protest ;a aceste actiuni am hotarat sa-mi fac abonament la Magyar Hirlap cu toate ca nu stiu limba maghiara.
    Cei care sunt in acelasi asentiment cu mine rog sa faca la fel.
    Iar despre tigani se pot spune multe. Din pacate nimic de bine fie ei tigani romani, unguri sau alte nationalitati.
    Sunt alaturi cu sufletul de familia lui Marian si ma rog pentru el.
    Dumnezeu sa-l odihneasca in pace.
  • +1 (1 vot)    
    Acesta este adevarul... Nu sunt oameni! (Miercuri, 11 februarie 2009, 13:57)

    EZ [anonim]

    Si totusi acesta este ADEVARUL... Se pot numi oameni ? Nu nu...
  • +1 (1 vot)    
    @tiganul de serviciu (Miercuri, 11 februarie 2009, 16:52)

    iul_autentic [utilizator]

    Nu as avea niciodata probleme cu tine si cred ca e o prostie sa-ti ascunzi etnia. Din alt punct de vedere, clanurile mafiote tiganesti si oricine le sprijina (familii etc) trebuie distruse si bagate in lagare.
  • -1 (1 vot)    
    nu stiu ungureste ... (Miercuri, 11 februarie 2009, 18:06)

    croco [anonim]

    dar mi-as face un abonament la ziarul ala.
    Atitudine radicala - DA; si numai in vorbe
  • 0 (0 voturi)    
    boii nostrii (Joi, 12 februarie 2009, 22:11)

    miki [anonim]

    numai boii nostrii tac si le zic rromi nu care cumva sa primeasca amenda
  • 0 (0 voturi)