Scotianul Graeme Dott s-a calificat in semifinalele Campionatului Mondial de Snooker, dupa o revenire spectaculoasa in fata nord-irlandezului Mark Allen, scor 13-12. UPDATE: Neil Robertson a obtinut biletul pentru "careul de asi" de la Crucible, invingandu-l cu 13-5 pe Steve Davis.

Sesiunea finala a sfertului dintre Allen si Dott a inceput de la 8-8, dupa ce in precedenta sesiune Dott a revenit de la 5-3 in favoarea nord-irlandezului.

Graeme Dott a castigat primele doua jocuri si s-a distantat la 10-8, dar Allen a reusit sa se impuna in urmatoarele patru frame-uri, fiind doar la un joc de semifinale. Scotianul revine insa inca o data si reuseste sa egaleze la 12.

In jocul decisiv, Dott i-a asezat o bila perfect adversarului sau, dar Allen rateaza si Dott conduce cu 28-0 in decisiv. Allen decide sa riste si incearca o lovitura complicata care nu-i aduce nimic bun: nord-irlandezul trimite bila alba cu manta, atinge bila roz si nu reuseste decat sa imprastie bilele rosii. Dott vine la masa si nu da cu piciorul ocaziei: castiga meciul si isi asigura locul in Top16 pentru sezonul urmator.

In semifinale, Dott il va intalni pe castigatorul din partida Mark Selby/Ronnie O'Sullivan.

In cea de-a doua sesiune a sfertului dintre Ali Carter si Shaun Murphy, care a avut loc marti dimineata, Carter a reusit sa revina de la 3-5 si sa egaleze situatia inainte de ultima sesiune: 8-8.

UPDATE: Neil Robertson s-a calificat in semifinalele Mondialului, nu inainte ca Steve Davis sa mai castige un frame. Ultima sesiune a inceput de la 12-4, "veteranul" de 52 de ani reusind sa castige primul joc. Robertson a incheiat partida cum nu se putea mai frumos, cu un break de 107. Adversarul australianului se va stabili in partida Carter/Murphy.