Invingatori-surpriza la Campionatul UK de snooker de la Telford! Ronnie O`Sullivan a fost eliminat de Joe Perry (9-5), dupa ce campionul en-titre a condus cu 5-3. O`Sullivan nu a rezistat presiunii puse de adversarul sau care l-a tinut departe de masa de snooker suficient cat sa rateze cand a fost randul sau sa loveasca. Mai mult decat aceasta infrangere, "The Rocket" ar putea avea probleme cu organizatorii pentru ca a parasit sala in timpul jocului, lansandu-l pe Joe Perry mut de uimire!

Ding a reusit sa ridice spectatorii in picioare, reusind un maximum de puncte in al treilea joc al meciului impotriva lui Higgins. Din pacate pentru Ding, adversarul sau si-a pastrat calmul si a obtinut victoria cu un scor de 9-4.

Mark Williams l-a invins pe campionul din 2006, Grame Dott, cu 9-5 si il va infrunta in sferturi pe Ali Carter. Acesta a trecut, la randul sau, de Peter Ebdon cu acelasi scor, 9-5. Shaun Murphy si Stephen Lee este un alt meci din faza sferturilor de finala.