CM Snooker

Impresionant/ Ronnie O'Sullivan a castigat titlul mondial

de A.S.     HotNews.ro
Luni, 5 mai 2008, 19:15 Sport | Snooker

Englezul Ronnie O'Sullivan l-a invins pe Ali Carter in finala campionatului mondial de snooker. Nicio emotie pentru Ronnie care s-a impus cu 18-8, la capatul unui meci care nu a avut istoric: The Rocket a profitat de greselile repetate ale lui Carter si s-a impus cu 11-5 in prima sesiune, si-a marit avansul in cea de-a doua (16-8) si a inchis meciul dupa primele doua frame-uri din sesiunea decisiva.

Este al treilea titlu mondial din cariera lui O'Sullivan (dupa cele cucerite in 2001 si 2004).

"Nu am jucat formidabil in fiecare sesiune, insa important este sa o faci atunci cand trebuie. Am fi putut realiza, eu si Ali, un meci mai strans, insa este un campionat foarte greu, foarte obositor", a marturisit O'Sullivan.

The Rocket, 32 de ani, considerat cel mai talentat jucator din circuitul profesionist, a vorbit si despre eventualitatea unei retrageri temporare. "Cand ajungi sus, este un moment bun pentru o pauza. Sa ma odihnesc si sa imi pun ordine in ganduri. Din fericire, vor mai fi si alte campionate de castigat, insa acum trebuie sa ma linistesc", a incheiat o'Sullivan

"Am reusit un break maxim mai devreme in turneu si am reusit sa ajung in finala; sunt multumit cu aceste performante. Sigur ca sunt dezamagit ca nu am putut juca mai bine, insa am fost obosit dupa jocurile anterioare, iar Ronnie a avut un joc de siguranta extraordinar", a spus Carter, dupa finala.























2860 vizualizari

  • 0 (0 voturi)    
    Despre Ronnie! (Luni, 5 mai 2008, 20:43)

    Ioana [anonim]

    Nu-mi place de Sullivan, sa ma pici cu ceara!!! E de o aroganta greu de egalat!
  • 0 (0 voturi)    
    ronnie (Luni, 5 mai 2008, 21:15)

    savas [anonim]

    ionuca draga, incearca macar sa ajungi unde a ajuns ronnie si pe urma mai discutam
    • 0 (0 voturi)    
      lame (Luni, 5 mai 2008, 23:18)

      vlad [anonim] i-a raspuns lui savas

      dupa un rationament similar: ce-ar fi sa incercam sa ajungem unde a ajuns adrian copilul minune si dup-aia sa comentam. si nu, n-am nimic cu ronnie, chiar mi-e simpatic, ci doar cu expresia asta pe care am auzit-o de nu stiu de cate ori si care nu denota decat retardism.
  • 0 (0 voturi)    
    ronnie (Luni, 5 mai 2008, 23:49)

    gigi [anonim]

    e cel mai bun il stimez ,apreciez,joaca cel mai rapid snooker si o baga bine la gaurica,nu mai fiti invidiosi sau invidioase!!!!! DALE BATAIE RONNIE.
  • +1 (1 vot)    
    Regulament (Marţi, 6 mai 2008, 8:54)

    Rocket [anonim]

    Un pic de atentie, totusi, cand se scrie despre snooker: o sesiune are 8 jocuri, nu mai multe, etc.
    Altminteri, victoria lui Ronnie trebuia sa vina, era asteptata. INsa ca sa castige, Ronnie trebuie sa aiba si chef pentru asta. Se pare ca motivatia determinanta a venit dupa evenimentele din China, fapte care au semnificatia lor. Greu sa fii englez si sa accepti ca vin chinezii sa te bata la snooker. Nu intamplator, Ronnie a batut doi chinezi acum si-i bate cam pe unde ii prinde. Peste toate insa, Ronnie este cel mai bun jucator de snooker.
  • +1 (1 vot)    
    o'sullivan (Marţi, 6 mai 2008, 9:43)

    anonim [anonim]

    ma bucur ca ronnie a castigat finala, o merita pt ca e un jucator excelent, este o placere sa-l urmaresti cu joaca. imi place ca nu lalaie jocul, ajunge la masa se uita ce poate face si tinteste bila, nu se plimba in jurul mesei asa de-a dragul de a se plimba. felicitari ronnie
  • 0 (0 voturi)    
    dinamic (Marţi, 6 mai 2008, 10:23)

    mbasa [anonim]

    Dincolo de aroganta clamata de Ioana (poate e un mijloc de intimidare, dar face parte dintr-un joc fair-play de altfel) acest Ronnie e foarte simpatic. Uitat-va numai la grimasele, figurele si mutrele pe care le face in timpul jocului, la plictiseala care se instaleaza cand se-ntampla (mai rar) sa stea pe tusa... Ei, toate astea fac din acest exceptional jucator si un bun comunicator. Comunica astfel (cat se poate de regulamentar) cu publicul, cu telespectatorul... Si asta face tot deliciul urmarindu-l. Personal, chiar l-as asemana cu Rowan Atkinson, ilustrul lui conational (Mister Been)... Englezii astia au un talent innascut pt mimica... ;)
  • +1 (1 vot)    
    extraordinar (Marţi, 6 mai 2008, 14:50)

    elena [anonim]

    Nu a facut cel mai tare meci al lui, dar un pentru o partida buna trebuie sa ai si un adversar pe masura. Ali Carter a dat ce-a avut mai bun in sferturi si semifinale si s-a trezit fara combustibil cind avea mai mare nevoie. Dincolo de toate aceste aspecte, "The Rocket" a dovedit ca ramine cel mai genial jucator pe care l-a dat snookerul si a meritat sa-si adauge in colectie un nou titlu de campion mondial. Go Ronnie!